کد خبر : ۳۴۷۷۷۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مبدل هیبریدی نور خورشید به برق و بخار ساخته شد

محققان برای اولین بار موفق به تولید نوع جدیدی از مبدل خورشیدی شده اند که قادر است انرژی خورشید را به الکتریسیته و نیز بخار مبدل کند و بهره وری آن تا ۸۵ درصد است.

مبدل هیبریدی نور خورشید به برق و بخار ساخته شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، این مبدل با هزینه اندکی قابل تولید است و به صنایع مختلف امکان می دهد تا علاوه بر نور خورشید از گرمای آن نیز برای تولید بخار استفاده کنند.

معمولاً برای جمع آوری و ذخیره سازی انرژی خورشیدی از فناوری فتوولتائیک استفاده می شود که مبتنی بر استفاده از سلول های خورشیدی تولیدکننده برق از طریق تابش نور مستقیم خورشید است. اما در روش جدید از ابزاری تازه برای متمرکزسازی نور خورشید استفاده می شود که این متمرکزسازی باعث می شود تا به جای جمع آوری نور خورشید بر دریافت گرمای آن تمرکز شود.

در این روش، تابش متمرکز نور خورشید بر روی وسیله ای مشابه با دیش ماهواره و بازتابانده شدن این نور بر روی یک جعبه حاوی سلول های خورشیدی باعث تبدیل نور خورشید به برق می شود.

سلول های یادشده با انعکاس مجدد نور مادون قرمز خورشید و ایجاد گرما در یک گیرنده گرمایی دارای آب فشرده شده، تولید بخار را ممکن می کنند.

پژوهشگران آمریکایی می گویند می توان بدین شیوه گرمایی به اندازه ۲۴۸ درجه سانتیگراد ایجاد کرد که در بسیاری از فرایندهای صنعتی مانند خشک کردن با بخار، مداوای بیماران، استریلیزه کردن و پاستوریزه کردن قابل استفاده است. تولید هر کیلووات ساعت برق بدین شیوه تنها سه سنت هزینه دارد.

مهر

 

کلید واژه :

مبدل هیبریدی نور خورشید

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha