کد خبر : ۳۴۷۷۷۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

افتتاح واحد نخست گازی نیروگاه قشم/افزایش ۱۱۵ مگاواتی توان تولید برق نیروگاه بندرعباس

پروژه افزایش ۱۱۵ مگاواتی توان تولید برق نیروگاه بندرعباس و واحد نخست گازی نیروگاه سیکل ترکیبی قشم ، پنج شنبه این هفته توسط رئیس جمهور افتتاح خواهد شد.

افتتاح واحد نخست گازی نیروگاه قشم/افزایش ۱۱۵ مگاواتی توان تولید برق نیروگاه بندرعباس

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، پروژه افزایش ۱۱۵ مگاواتی توان تولید برق نیروگاه بندرعباس و واحد نخست گازی نیروگاه سیکل ترکیبی قشم پنج شنبه این هفته ، توسط رئیس جمهور افتتاح خواهد شد.

امیر دودابی نژاد صبح امروز(۲۶ تیرماه) در حاشیه این مراسم، با اشاره به اینکه این نیروگاه در قالب برنامه پنجم توسعه به اجرا در آمده است، ادامه داد: تا پیش از این ظرفیت واحدهای تولید برق جزیره قشم کمتر از انرژی مورد نیاز منطقه بوده و جزیره به لحاظ مصرف انرژی الکتریکی به سرزمین اصلی وابسته بوده است.

وی اظهار کرد: استان هرمزگان و جزیره قشم به لحاظ صنعتی و تجارت بین الملل نقش مهمی در توسعه کشور ایفا می کنند و تامین برق پایدار این مناطق از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بدین منظور با اجرا و احداث این نیروگاه نه تنها نیاز الکتریکی جزیره توسط واحدهای مستقر در منطقه قشم به طور کامل برطرف خواهد شد بلکه بخشی از تولید برق این جزیره به سرزمین اصلی نیز انتقال پیدا خواهد کرد.

دودابی نژاد یادآور شد: در راستای توسعه تولید برق در جنوب شرق کشور و پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه، احداث نیروگاه سیکل ترکیبی قشم با دو واحد گازی ۱۷۰ مگاواتی و یک واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی جمعا به ظرفیت ۵۰۰ مگاوات با سرمایه گذاری شرکت برق و انرژی غدیر و گروه مپنا در دستور کار قرار گرفته است.

مجری طرح نیروگاه های خصوصی شرکت تولید نیروی برق حرارتی راندمان بخش گاز نیروگاه را ۳۳ درصد و راندمان سیکل ترکیبی مجموعه را ۴۹.۲ درصد برشمرد و افزود: همچنین با توجه به نیاز آبی جزیره قشم این واحد قادر به تولید روزانه هشت هزار مترمکعب آب شیرین خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه میزان مصرف گاز هر واحد حدود ۴۵ هزار مترمکعب در ساعت خواهد بود، ادامه داد: این نیروگاه نقش مهمی در توسعه استان هرمزگان، تامین انرژی جزیره قشم و افزایش اشتغال زایی در منطقه خواهد داشت.

افزایش ۱۱۵ مگاواتی توان تولید برق نیروگاه بندرعباس/ ظرفیت هزار مگاواتی رفع محدویت تولید نیروگاه های کشور

همچنین مدیرکل بهسازی نیروگاه ها و محیط زیست شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت:  پروژه افزایش ۱۱۵ مگاواتی توان تولید برق نیروگاه بندرعباس با سرمایه گذاری بالغ بر ۴۸۰ میلیارد ریال پنجشنبه این هفته توسط رئیس جمهور افتتاح خواهد شد.

علی اصغرعبدلی با تاکید بر اینکه واحدهای بخار نیروگاهی حدود ۱۹ درصد ظرفیت تولید برق کشور را به خود اختصاص داده اند، عنوان کرد: در حال حاضر عمر متوسط واحدهای بخار کشور بیش از ۳۰ سال است و برخی از واحدها همانند نیروگاه بندرعباس قدمتی ۴۰ ساله دارند.

مدیرکل بهسازی نیروگاه ها و محیط زیست شرکت تولید نیروی برق حرارتی افزود: با افزایش عمر و مدت زمان بهره برداری نیروگاه ها، توان تولیدی و راندمان آن ها کاهش پیدا می کند که برای بازگشت به شرایط اولیه این واحدها طرح های بهینه سازی واحدها در دستور کار قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: اجرای طرح های رفع محدویت های تولید علاوه بر رشد راندمان نیروگاه بندرعباس موجب افزایش پایداری و کاهش نرخ خروج اضطراری واحدها خواهد شد. همچنین پیاده سازی این برنامه افزایش میزان تولید سالانه نیروگاه، افزایش عمر واحدها و کاهش آلایندهای زیست محیطی را نیز در پی خواهد داشت.

عبدلی با اشاره به افزایش ۱۱۵ مگاواتی توان تولید نیروگاه بندرعباس با اجرای طرح های رفع محدویت تولید، گفت: برای اجرای این پروژه حدود ۴۸۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است که این رقم کمتر از هفت درصد هزینه سرمایه گذاری مورد نیاز برای احداث واحد بخار جدید است.

مدیرکل بهسازی نیروگاه ها و محیط زیست شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به عمر ۴۰ ساله واحدهای بخار نیروگاه بندرعباس، گفت: با اجرای پروژه های رفع محدودیت تولید تا حدود هزار مگاوات امکان افزایش توان نیروگاه های کشور وجود دارد.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته به منظور افزایش توان تولید نیروگاه بندرعباس، گفت: در این نیروگاه از آب دریا برای سیستم خنک کن استفاده شده که این امر موجب شکل گیری رسوب روی سیستم یاد شده می شود. بدین منظور در راستای اجرای طرح های رفع محدودیت تولید، برای شست وشوی سیستم خنک کن نیروگاه روش جدیدی با استفاده از مواد نانو در دستور کار قرار گرفته است.

عبدلی تاکید کرد: بویلرها از قطعات حساس نیروگاه ها است که وظیفه تولید بخار را بر عهده دارد؛ در جریان اجرای این طرح بازسازی این قطعات منجر به افزایش تولید واحد بخار شده است.

جزیره قشم در تولید برق خودکفا می شود

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر با تاکید بر اینکه واحد نخست بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی قشم این هفته توسط رئیس جمهور به بهره برداری می رسد، گفت: جزیره قشم پس از افتتاح این نیروگاه به خودکفایی در زمینه تولید برق دست پیدا خواهد کرد.

سید فریدالدین معصومی با اعلام این خبر افزود: از سال ۹۵ تصمیم گیری برای تامین برق جزیره قشم با همکاری گروه مپنا در دستور کار این شرکت قرار گرفته است و در همان سال پیش از بازگشایی اعتبار اسنادی پروژه، کار احداث نیروگاه در زمینی به مساحت ۷۵ هکتار آغاز شد.

وی ادامه داد: این نیروگاه با سرمایه گذاری ۶۰ درصدی شرکت برق و انرژی غدیر و مشارکت ۴۰ درصدی گروه مپنا در حال ساخت است و واحد نخست گازی این نیروگاه با پیشرفت فیزیکی ۹۷ درصدی تا انتهای هفته به شبکه سنکرون خواهد شد.

معصومی با تاکید بر اینکه واحد دوم گاز نیروگاه قشم با ظرفیت ۱۷۰ مگاوات ظرف ۱۵ روز آینده با شبکه سنکرون خواهد شد، ادامه داد: پیشرفت عملیاتی این واحد نیز به حدود ۹۵ درصد رسیده است که با بهره برداری از این واحدها برق جزیره از حالت وارداتی خارج شده و علاوه بر خودکفایی در زمینه تولید برق می تواند مازاد تولید خود را به سرزمین اصلی ارسال کند.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر با اشاره به اینکه واحد ۱۶۰ مگاواتی بخار نیروگاه قشم تا آذرماه سال ۱۴۰۰ وارد مدار خواهد شد، گفت: حدود ۵۰۰ نفر در زمان احداث و یکصد نفر نیز در زمان بهره برداری این نیروگاه مشغول به کار خواهند بود.

وی با اشاره به راه اندازی آب شیرین کنی به ظرفیت هشت هزار مترمکعب در نیروگاه، ادامه داد: در حال حاضر پیک مصرف برق جزیره قشم حدود ۲۸۰ تا ۳۰۰ مگاوات است که با راه اندازی نیروگاه قشم این نیاز کاملا توسط واحدهای داخل جزیره تامین خواهد شد

ایسنا

 

کلید واژه :

نیروگاه قشم

،

افزایش توان تولید برق نیروگاه بندرعباس

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha