کد خبر : ۳۴۷۷۶۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سیستم بریکس سنج آنلاین ساخته شد

سیستم بریکس سنج آنلاین که از سیستم های فناورانه و اساسی مورد نیاز صنایع غذایی، دارویی و شیمیایی است به همت متخصصان شرکت های دانش بنیان طراحی و ساخته شد.

سیستم بریکس سنج آنلاین ساخته شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش روز شنبه روابط عمومی موسسه تحقیق و توسعه دانشمند بنیاد مستضعفان، در ادامه حمایت های این موسسه از شرکت های دانش بنیان در جهت رفع نیازهای صنایع داخلی؛ متخصصان شرکت های دانش بنیان موفق به طراحی، ساخت و راه اندازی سیستم بریکس سنج آنلاین با تکیه بر دانش فنی شرکت های دانش بنیان داخلی شدند.

 این سیستم که با توجه به اعلام نیاز یکی از شرکت های بزرگ فعال در صنعت غذایی کشور ساخته شده، دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردی استکه با توجه به گستردگی نیازهای صنعتی کشور به سامانه ها و سیستم های سنجش غلظت، میتواند  نقش مهمی در تامین نیازهای سایر صنایع داخلی داشته باشد و با بی نیاز کردن کشور از واردات دستگاه ها و سیستم های مشابه مانع خروج ارز شود.

درجه بریکس(Brix) شاخصی است که نشان دهنده درصد وزن مواد جامد موجود در محلول به وزن کل محلول است، به عبارت دیگر هرچه درجه بریکس محلولی بیشتر باشد، غلظت مواد جامد در آن محلول نیز بیشتر است؛ عوامل مختلفی مانند کنترل های دستی یا انسانی (عدم وجود اتوماسیون)، استهلاک و قدمت بالای دستگاه ها در نوسانات بریکس موثرند،  نوسانات بریکس خارج از رنج استاندارد باعث تولید محصول نامنطبق شده و ضایعات را افزایش میدهدکه این امر می تواند باعث توقف خط تولید شود،  بنابراین با کنترل لحظهای و آنلاین بریکس درخط تولید ضمن جلوگیری ازتولید محصولات نامنطبق میتوانیم ضایعات را کاهش و از توقفهای خط تولید به علت تغییرات غلظتی نیز جلوگیری کنیم.

بریکس به صورت چشمی قابل تشخیص و بصورت آزمایشگاهی(دستگاهی) قابل اندازه گیری است؛ در روش چشمی و تشخیص از روی رنگ محصول، خطای انسانی بسیار بالا بوده و باعث ایجاد ضایعات و توقف خط تولید خواهد شد، روش آزمایشگاهی نیز دقیقتر اما مستلزم صرف زمان و نمونه برداری است، با توجه به دقت پایین روش های سنجش چشمی و زمان طولانی روش های اندازه گیری آزمایشگاهی، استفاده از بریکس سنج آنلاین و نصب آن در خط تولید بهترین راهکار خواهد بود.

محققان شرکت های دانش بنیان مورد حمایت موسسه دانشمند با تکیه بر دانش فنی و درک گستردگی نیاز غلظت سنجی در صنایع غذایی، دارویی و شیمیایی؛ این سیستم آنلاین را با ویژگی هایی مانند تولید محصول یکنواخت و باثبات به لحاظ بریکس در کل فرآیند، ایمن بودن در مقابل نویز ها و ارتعاشات مکانیکی و مقاومت در برابر شستشو با انواع محلول ها طراحی و راه اندازی کردند و این سیستم هم اکنون با موفقیت در کارخانه های هدف، استفاده می شود.

موفقیت متخصصان داخلی در تولید این سیستم بریکس سنج با فناوری بالا می تواند نوید خودکفایی کشور در صنعت تولید انواع بریکس سنج ها را دهد، صنعتی که عمده بازار آن هم اکنون در دست شرکت های خارجی است.

شبکه تحقیق و توسعه موسسه دانشمند با استفاده از توانمندی های شرکت های فناور و دانش بنیان در راستای کمک به صنایع کلیدی کشور و بومی سازی قطعات و حل مسائل فناورانه فعالیت می کند،  موسسه دانشمند در راستای سیاست های کلان خود مبنی بر رفع نیازهای فناورانه صنایع بنیاد با تکیه بر توانمندی شرکت های دانش بنیان، آماده همکاری و حمایت از نخبگان و شرکت های دانش بنیانی است که با طرح های علمی و فناورانه توانایی گره گشایی از مشکلات کشور را دارند.

موسسه تحقیق و توسعه دانشمند به عنوان بازوی علمی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در جهت رفع نیازهای پژوهشی این نهاد و صنایع وابسته به آن فعالیت می کند، این فعالیت با کمک هسته های دانش بنیان و فناور صورت می گیرد و در تعریف دانشمند می توان از آن به عنوان حلقه وصل صنعت و محافل علمی همچون دانشگاه ها یاد کرد.

کلید واژه :

سیستم بریکس سنج آنلاین

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha