کد خبر : ۳۴۷۷۶۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کرونا در هوا معلق می ماند

مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به نظریات جدید در رابطه با معلق ماندن ویروس کرونا در هوا، گفت: اکنون براساس یافته های جدید می دانیم این ویروس می تواند برای مدتی در هوا معلق بماند و این امر نشان دهنده ضرورت استفاده از ماسک است.

کرونا در هوا معلق می ماند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، صدها دانشمند از کشورهای مختلف جهان در نامه ای تصریح کردند شواهد زیادی وجود دارد دال بر اینکه ذرات ویروس کرونا تا بدان حد ریز هستند که از طریق هوا جابجا می شوند و از این طریق می توانند مردم را آلوده کنند.

در حال حاضر سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده ویروس کرونا در وهله اول از طریق ارتباط اشخاص با یکدیگر و از طریق انتقال از بینی یا دهان منتقل می شود. این امر نیز از طریق سرفه، عطسه یا صحبت کردن رخ می دهد.

ماسک؛ تنها راه پیشگیری

مسعود ضیایی، مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در رابطه با نظریه معلق ماندن ویروس کرونا در هوا، به ایسنا گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد این ویروس از طریق قطرات تنفسی که قطراتی سنگین هستند، منتقل می شود.

وی ادامه داد: این ویروس برد محدودی به اندازه یک تا یک و نیم متر را داشته و در نتیجه در هوا معلق نمی ماند؛ مگر اینکه لوله گذاری یا ساکشن ترشحات برای بیماران تنفسی انجام شود و آن زمان تبدیل به ذرات ریز شده و حتی تا هشت ساعت در هوا معلق می ماند، می تواند مسافتی را طی کند و باعث آلودگی شود.

این متخصص عفونی افزود: براین اساس از همان ابتدای شیوع کرونا، توصیه می شد تنها افرادی که با بیماران سر و کار دارند یا از آنان مراقبت می کنند باید ماسک بزنند.

ضیایی ادامه داد: مدتی است که صحبت از زدن ماسک برای حضور در اجتماع به میان آمده و استفاده از ماسک یک ضرورت عمومی اعلام شده است.

وی تصریح کرد: چند روز قبل طی نامه ای که ۲۳۹ نفر از دانشمندان از ۳۲ کشور جهان به سازمان بهداشت جهانی نوشته اند، اعلام کرده اند که مستنداتی دال بر اینکه این ویروس می تواند به صورت معلق در هوا بماند و باعث آلودگی شود، را به دست آورده اند.

مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: این دانشمندان بیان کردند که شواهدی در اختیار دارند دال بر اینکه ذرات کرونا آن قدر کوچک هستند که از طریق هوا منتقل می شوند و برای جابجایی آن ها نیازی به عطسه و سرفه و صحبت کردن نیز نیست؛ تنها کافی است فردی با استنشاق هوای آلوده به ویروس کرونا مقدار کافی از آن را به درون بدن خود منتقل کند تا به این بیماری مبتلا شود.

ضیایی اظهار کرد: منظور از این شواهد این است که این ویروس که جزو خانواده کرونا ویروس ها بوده و ما آن را با نام سارس ۱ می شناسیم، احتمال می دهیم که شاید بتواند بر روی ذرات معلق در هوا سوار شده و در هوا معلق باقی بماند.

وی با بیان اینکه این بحث از ابتدا مطرح بود و بارها عنوان شد، اما به صورت مستند و تایید شده وجود نداشت، تصریح کرد: اکنون طی این نامه مشخص شده که ویروس سارس ۲ نیز می تواند به صورت معلق در هوا بماند و تنها تفاوتی که دارد این است که ویروس های سل و سرخک می توانند مسافت طولانی را در هوا طی کنند، اما ویروس کرونا این مسافت را طی نمی کند.

این متخصص عفونی بیان کرد: دانشمندان معتقدند که این ویروس در فضای اطراف فرد آلوده معلق باقی می ماند و نمی تواند به مکان های دیگر برود.وی افزود: اگر فردی سرفه یا عطسه می کند و ماسک ندارد، این ویروس می تواند از دهان فرد خارج شده و روی ذرات معلق در هوا باقی بماند و در فضای محدودی از اطراف فرد وجود داشته باشد.

مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: این امر که این ویروس تا چه زمانی در هوا باقی می ماند هنوز مشخص نیست، اما همین امر که اطلاعات ما راجع به ویروس، راه های انتقال، راه های پیشگیری و در نتیجه درمان روز به روز بیشتر می شود، می تواند کمک کننده  برای کنترل بیماری باشد.

ضیایی ادامه داد: اکنون براساس یافته های جدید می دانیم این ویروس می تواند برای مدتی در هوا معلق بماند و این امر نشان دهنده ضرورت استفاده از ماسک است.

وی با بیان اینکه مردم نباید در فضاهای بسته و شلوغ حضور پیدا کنند و در صورت حضور ماسک بزنند، اظهار کرد: در فضاهای بسته باید درب و پنجره ها باز بوده تا هوا جریان داشته باشد تا ویروس به صورت ثابت در فضا نماند.

این متخصص عفونی با اشاره به اینکه تهویه هوا نقش بسیار مهمی دارد، افزود: در صورت استفاده از کولر باید پنجره ها باز باشد تا هوا به خارج هدایت شده و هوا به صورت راکد باقی نماند.

ضیایی تصریح کرد: حضور در اجتماعات، مراسم ها، حتی دورهمی های خانوادگی و باشگاه های ورزشی حتی با رعایت فاصله دو متر نیز می تواند باعث انتقال بیماری شود.

وی افزود: گاهی افراد چند ساعت به صورت خصوصی در باشگاه های ورزشی فعالیت می کنند و فکر می کنند این تمرین ورزشی به صورت خصوصی خطرناک نیست، اما باید دانست که پس از بیرون رفتن فرد از محیط باشگاه، اگر ویروس در هوا معلق بماند نفر بعدی آلوده خواهد شد.

مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند یادآور شد: براساس این نامه که محققان و دانشمندان جهان آن را ارائه داده اند، افراد برای در امان ماندن از ویروس کرونا باید حتی در محیط های باز و در بسته کم جمعیت نیز ماسک بزنند.

کلید واژه :

کرونا

ثبت نظرات
captcha