کد خبر : ۳۴۷۷۴۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

راه های جلوگیری از آلزایمر

یک روانشناس گفت: زمانی که انسان از سی سالگی عبور می کند یک مسیر منحنی نزولی را به سوی فراموشی طی می کند که راه حال هایی برای جلوگیری از این امر وجود دارد.

راه های جلوگیری از آلزایمر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مریم کرم الهی با اشاره به اینکه زمانی که به ۳۰ سالگی می رسیم مغزهای ما آهسته و ثابت مسیر یک منحنی نزولی را در پیش می گیرند، اظهار کرد: این تنزل شناخته شده یک عارضه جانبی غیرقابل فرار نیست، بلکه اخیراً گفته می شود می توان با روش هایی تغییرات مربوط به افزایش سن را خنثی کنید.

وی با اشاره به اینکه برای جلوگیری از زوال عقل باید با ذهن تمرینات زیادی را انجام داد، عنوان کرد: در این زمینه باید کاری انجام دهید، دانشمندان بر این باورند که نرمش های هوازی منظم می تواند ساده ترین و مهم ترین راه برای سلامتی طولانی مدت مغز باشد.

کرم الهی با اشاره به اینکه قلب و شش ها واکنشی سریع نسبت به دویدن بر روی دستگاه دوی ثابت نشان می دهند، افزود: مغز هم به آرامی با هر قدم فعالیت می کند، برای سلامت دائمی مغز، روزانه حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت جسمانی مانند دویدن و نرمش های هوازی می تواند نقش قابل توجهی داشته باشد.

این روانشناس با اشاره به اینکه باید متعادل بخورید، تصریح کرد: انرژی بسیار زیاد یا انرژی بسیار کم خللی بزرگ در کارایی مغز ایجاد می کند، رژیم غذایی تشکیل شده از مواد قندی کم با فیبر بالا و چربی و پروتئین معمولی بسیار آرام تر از غذاهایی با میزان قند بالا مانند شیرینی جات و نشاسته در بدن تجزیه می شوند.

وی ادامه داد: سرعت ثابت و ملایم هضم در روده مقدار انرژی بیشتری را به مغز می رساند و باعث بهینه سازی سوخت وساز در ارگان هایی شوند که می توانند در سلامتی طولانی مدت نقش بسزایی داشته باشند.

کرم الهی با اشاره به اینکه برای جلوگیری از زوال عقل باید مراقب رژیم غذایی مان باشیم، ادامه داد: پرخوری فعالیت مغز را کند می کند و در طولانی مدت باعث فشار آمدن به مغز می شود، کمبود کالری هم می تواند اثر مشابهی را بر مغز بگذارد.

این روانشناس با اشاره به اینکه رژیم های غذایی مفرط می تواند باعث طولانی شدن برخی دردها در بدن و در نتیجه سلب آسایش شوند، عنوان کرد: احساسی که باعث اعتیاد افراد به لاغر ماندن شود، بسیاری از مطالعات رژیم های غذایی مفرط را با حواس پرتی، اختلال در حافظه و پریشانی مرتبط می دانند.

وی ادامه داد: بسیاری از بیماری های قابل پیشگیری مانند دیابت نوع دوم، چاقی، فشار خون و... می توانند تأثیر بسزایی در پیر شدن مغز داشته باشند، فعال و سالم نگه داشتن سیستم گردش خون با کارهایی از قبیل سیگار نکشیدن و عدم استفاده از چربی های اشباع شده مانع از پیری زودرس مغز می شود.

کرم الهی افزود: در زمان استراحت و رؤیا، خاطرات به آرامی مرور می شوند، بعضی دور ریخته و بعضی ذخیره می شوند... مطالعات نشان می دهند وقتی دچار کمبود خواب هستیم، پروتئینی که سیناپس ها را شکل می دهد توانایی کافی برای تفکر و فراگیری را از دست می دهد، علاوه بر این خواب ناکافی با فراموشی در ایام کهولت رابطه مستقیم دارد.

این روانشناس با اشاره به اینکه تحقیقات نشان داده است که استفاده منظم از کافئین از مغز محافظت می کند، عنوان کرد: بر اساس یک مطالعه علمی دو الی چهار بار سرحال آمدن بعد از خستگی در یک روز می تواند به کاهش فراموشی کمک و ۳۰ تا ۶۰ درصد از بروز آلزایمر پیشگیری کند، اینکه آیا کافین موجود در چای و قهوه باعث رفع خستگی می شود یا آنتی اکسیدان موجود در آن ها هنوز مشخص نیست اما قهوه باعث افزایش سطح هوشیاری در این بعدازظهر و چند سال بعد می شود.

وی با اشاره به اینکه استرس تأثیر بد و مخربی روی مغز می گذارد و با ترشح هورمون های خطرناکی در ناحیه ی هیپوکمپوس و سایر قسمت های مغز، حافظه را تحت تأثیر قرار می دهد، افزود: بعضی از دانشمندان بر این عقیده اند که داشتن یک زندگی متعادل و دنبال کردن فعالیت های آرامش بخش مانند یوگا، حضور در اجتماع و انجام فعالیت های هنری می تواند روند فراموشی بر اثر کهولت سن و پیری مغز را به تأخیر بیاندازد.

کرم الهی افزود: اخیراً استفاده از مکمل ها به وسیله ای برای جبران کاستی ها تبدیل شده اند، استفاده از مکمل های آشنا برای ما مانند مولتی ویتامین ها تنها نوعی هدر دادن هزینه است.

این روانشناس گفت: علیرغم منشا طبیعی، این گونه داروها فاقد عوارض جانبی نیستند، عوارضی مانند فشارخون بالا، مشکلات گوارشی، مشکلات باروری و افسردگی در پی دارد.

وی ادامه داد: حل یک جدول، بازی فکری یا تست هوش به عنوان سؤالات هوش و محرک مغز به شما کمک می کنند تا همیشه ذهنی جوان و سالم داشته باشید، البته کمبود سواد نیز عامل مؤثری در کاهش حواس و کم کاری ذهن است هرچه بیشتر برای یادگیری تلاش کنید ذهن شما برای دوران کهولت آماده تر و جوان تر خواهد بود.

کلید واژه :

جلوگیری آلزایمر

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha