کد خبر : ۳۴۷۷۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ویروس تاجدار کرونا کودکان را هدف می گیرد

شوربختانه ویروس کرونا هنوز سُر و مُر و گُنده است و ذره ای از مواضع پیشین خود عقب نشینی نکرده است.

ویروس تاجدار کرونا کودکان را هدف می گیرد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش رسالت نوشت: شوربختانه ویروس کرونا هنوز سُر و مُر و گُنده است و ذره ای از مواضع پیشین خود عقب نشینی نکرده است. این ویروس با کلی دب دبه و کب کبه هر بار چهره تازه ای از خود را نمایان می سازد، اما در مورد شائبه افزایش ابتلای کودکان به این بیماری هم نمی توان از تغییر رفتار کرونای منحوس سخن گفت چرا که با عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و بی توجهی نسبت به فاصله گذاری اجتماعی، هر گروه سنی به یک اندازه احتمال دارد در دام ویروس گرفتار شود و در این قاعده، هیچ کس حتی کودکان هم مستثنا نیستند و خطر بیخ گوش همه است.

کووید ۱۹ در کودکان خفیف تر از بزرگسالان

پیش تر یافته ها و مشاهدات پژوهشگران حاوی چند نکته بود که مهم ترین آن به عنوان نقطه روشنی از دلِ تاریک یک ویروس میکروسکوپی، بسیار ارزشمند به شمار می رفت، اینکه درصد کمی از کودکان و خردسالان به کرونا مبتلا می شوند و یا ویروسی چنین جانگیر با همه یال و کوپالش تنها سالمندان و افراد دارای بیماری های زمینه ای را به کام مرگ می کشاند و کودکان در امانند.
مدتی قبل هم متخصصان بیماری های عفونی دراین باره اتفاق نظر داشتند و حتی سیدمحمد جزایری، رئیس شبکه بیماری های ویروسی در مورد وضعیت ابتلای کودکان به بیماری کرونا این احتمال را رد نکرده بود که ممکن است «کودکان مبتلا شوند و ویروس وارد بدن این افراد هم بشود اما ایجاد علائم نکند. آخرین آمار نشان می دهد که ابتلاء در آنان، پایین است.»
تری لین استیلول، متخصص بیماری های عفونی کودکان در بیمارستان کودکان دانشگاه میشیگان هم با اذعان براینکه ما در حال حاضر هزاران مورد بیمار در سطح دنیا داریم و این احتمال وجود دارد که بسیاری از کودکان هم آلوده شده باشند، چنین گفته: «بیماری آن ها به حدی محدود و خفیف است که نیازی به درمان احساس نمی شود، یا اصلاً این کودکان علائمی نشان نمی دهند که اطرافیان متوجه بیماری شوند.» کودی میسنر، یک متخصص بیماری های عفونی و استاد دانشکده پزشکی دانشگاه تافتز نیز براینکه بیش از ۸۰ درصد عفونت های
[کروناویروس] بسیار خفیف بوده و مقداری شبیه سرماخوردگی است، این فرضیه را مطرح کرده که کودکان نسبت به بزرگسالان علائمی خفیف تر دارند.
بر اساس گزارشی که توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) منتشر شده، کووید ۱۹ در کودکان خفیف تر از بزرگسالان است و حتی ممکن است با علائم متفاوت تری مشخص شود. وب سایت If science هم در گزارشی جدیدترین یافته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها را ارائه کرده است. کارشناسان این آژانس داده های حدود دو هزار مورد مبتلا به کووید ۱۹ را از هر ۵۰ ایالت و چهار قلمروی ایالات متحده بین ۱۲ فوریه و ۲ آوریل جمع آوری و نتایج را تجزیه و تحلیل کردند.
این داده ها شامل اطلاعات محدودی در مورد علائم، شرایط اساسی و وضعیت بستری در بیمارستان ها بود. کمتر از ۲ درصد از این موارد در بین کودکان ثبت شده بود. از میان کودکان مبتلاشده، کمتر از سه چهارم علائم بیماری تنفسی را تجربه کرده اند و این درحالی است که از هر ۱۰ بزرگسال آمریکایی ۹ بزرگسال بین ۱۸ تا ۶۴ سال بروز چنین علائمی را نشان می دهند.

تعداد کمتری از کودکان به درمان شدید نیاز دارند
بررسی ها حاکی از آن است که در بین کودکان بستری در بیمارستان، اکثریت حداقل یک بیماری زمینه ای مانند بیماری های ریه و قلبی عروقی و یا بیماری های نقص سیستم ایمنی بدن مبتلا هستند. محققان می گویند «به نظر می رسد که علائم با افزایش سن، حتی در کودکان نیز بدتر می شود.» در بیش از ۲۵۰۰ مورد کودک مبتلا به کووید ۱۹، یک سوم از این موارد در کودکان بین ۱۵ تا ۱۷ سال رخ داده است و ۲۷ درصد از افراد آلوده بین ۱۰ تا ۱۴ سال. اگرچه کودکان آلوده به کووید ۱۹ ممکن است علائم کمتری تجربه کنند، اما بستری شدن در بیمارستان و مرگ هنوز رخ می دهد. چندی پیش نیز یک مطالعه بیش از ۲ هزار کودک مبتلا به ویروس در چین نشان داد در حالی که بیشتر آن ها علائم خفیف یا متوسط دارند، درصد کمی به ویژه نوزادان و کودکان پیش دبستانی نیز می توانند به شدت بیمار شوند.در این مطالعه که به صورت آنلاین در مجله Pediatrics منتشر شد، کودکان زیر ۱۸ سال را که از ۸ فوریه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های چین گزارش شده بودند مورد تجزیه وتحلیل قرار دادند. تقریباً بیش از یک سوم از این موارد با تأییدات آزمایشگاهی نمونه مثبت قطعی ابتلاء به کرونا شناخته شده بودند و بقیه بر اساس علائم کودک، سیتی اسکن قفسه سینه، آزمایش خون و اینکه آیا کودک در معرض کروناویروس قرار داشته است به عنوان موارد مشکوک طبقه بندی شدند. در حدود نیمی از کودکان علائم خفیفی مانند تب، خستگی، سرفه، احتقان و احتمالاً حالت تهوع یا اسهال داشتند و بیش از یک سوم – حدود ۳۹ درصد- نسبتاً بیمار بودند و علائم بیشتری از جمله سینه پهلو یا مشکلات ریه که با استفاده از سیتی اسکن نشان داده می شود و بدون تنگی نفس است را نشان دادند. حدود ۴ درصد اصلاً علائمی نداشتند.
نتیجه اصلی این تحقیق ثابت کرده بود که کودکان نیز به کرونا مبتلا می شوند، تنها تعداد کمتری به درمان شدید نیاز دارند. این گزارش حاکی از این است که بیش از ۶۰ درصد از ۱۲۵ کودک که به شدت بیمار یا بحرانی شده اند در سن ۵ سال و جوان تر بودند. ۴۰ نفر از آن ها نوزادان زیر ۱۲ ماه بودند. نظریه مورد قبول در این تحقیق این است که «اکثر بچه ها ریه های سالم تری نسبت به بزرگسالان دارند.» بزرگسالان به احتمال زیاد در طول زندگی خود بیشتر در معرض آلودگی بوده اند و مبتلا به بیماری کروناویروس شدید می شوند، علاوه بر اینکه عامل افزایش سن با تضعیف سیستم ایمنی بدن همراه است.

افزایش موارد ابتلای کودکان در برخی استان ها
طی روزهای گذشته خبرهایی مبنی بر افزایش ابتلای کودکان به کرونا منتشر شده و براین اساس رئیس دانشکده علوم پزشکی تربت جام از جان باختن دو کودک بر اثر ابتلاء به کرونا طی سه روز گذشته خبر داده که یکی از کودکان جان باخته دوساله بوده است. محمدرضا افکار «عفونت سیستم بدن، تنگی نفس، تشنج ناشی از تب و اختلالات قلبی را از مهم ترین علل فوت کودکان مبتلا به ویروس» عنوان کرده و همزمان استاندار آذربایجان غربی نیز از کاهش سن جان باختگان بر اثر کرونا در این استان خبر داده، محمدمهدی شهریاری در چهل و چهارمین جلسه ستاد استانی مقابله و مدیریت بیماری کرونا تأکید کرده که «تا پیش از این، بیشتر فوتی های کرونا از سن بالا برخوردار بودند اما در هفته های اخیر شاهد کاهش سن فوتی های ناشی از کرونا هستیم.»
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم هم به ۱۰ کودک ۲ تا ۶ ساله ای اشاره کرده که در یک هفته اخیر به کرونا مبتلا شده اند و افزایش آمار ابتلای کودکان را نگران کننده توصیف کرده است. پیش تر نیز گزارش هایی درباره جان باختن کودکان بر اثر کرونا در مناطق مختلف منتشر شده بود اما از یک هفته قبل شمار گزارش ها درباره ابتلای شدید به کرونا و جان باختن بر اثر آن در میان کودکان افزایش یافته است. از جمله این گزارش ها سخنان مراد ناصری، فرماندار شهرستان نهاوند است که ۱۸ خردادماه ضمن اعلام خبر ابتلای ۱۰ کودک نهاوندی به کرونا، هشدار داده که در حال حاضر کودکان و نوجوانان بیشتری در معرض تهدید و ابتلاء به این ویروس قرار دارند.
ناصری ضمن بیان این هشدار در جلسه ستاد پیشگیری، کنترل و هماهنگی مقابله با کرونا ویروس نهاوند گفته که از ابتدای موج نخست ویروس تا ابتدای خردادماه، ۲۷ کودک مشکوک به کرونا شناسایی شدند که از این تعداد، نتایج سه مورد مثبت اعلام شده اما از ابتدای خردادماه در کمتر از سه هفته تاکنون ۴۲ بیمار کودک و مشکوک به کرونا داشته ایم که نتایج آزمایش ۱۰ مورد مثبت اعلام شده است. علت این مسئله را از صاحب نظران جویا شدیم و پاسخی مشابه و مشترک دریافت کردیم، بازگشایی اماکن عمومی و کاهش محدودیت ها و تصور پایان کرونا، سبب شده خانواده ها کمتر از کودکانشان مراقبت کرده و با تشکیل صف های طولانی در فروشگاه های بزرگ عرضه مواد غذایی، جاده های پرترافیک منتهی به استان های شمالی کشور، ازدحام معابر، بازارها، مراکز خرید و مکان های عمومی، دورهمی های متداول سابق، رهاسازی دستکش ها و ماسک های آلوده در معابر و خیابان ها به روال عادی زندگی بازگردند. حال آنکه در بدو ورود ویروس، خانواده ها برای مراقبت از کودکانشان حساسیت بیشتری داشتند. هم اکنون شاهد الگوهای رفتاری ای هستیم که برخلاف الگوهای بهداشتی توصیه شده توسط مراکز ستاد مبارزه با کرونا اعلام می شود، به همین علت بسیاری از افراد طبق موازین بهداشتی، نه مراقب خودشان و نه مراقب عدم رعایت اصول بهداشتی و پیامدهای رفتاری شان بر روی کودکان هستند. نتایج کلی و جمع بندی مطالعات مؤید این مسئله است که به طورکلی مردم ویروس کرونا را با تمامی ابعاد وحشتناکش فراموش کرده اند و به رغم شواهد بسیار درزمینه اهمیت رعایت پروتکل های بهداشتی، خانواده ها حساسیت خود را نسبت به این ویروس از دست داده و سخت گیری های لازم را بر روی کودکان ندارند.

آمار کودکان کرونایی بیشتر نشده، خانواده ها آگاه تر شده اند
«حمید عمادی»، رئیس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی هم بر این عبارت ها تأکید کرده و در گفت وگو با « رسالت» توضیح می دهد: «از ابتدا هم کودکان به این ویروس مبتلا می شدند، فقط نوع ابتلای آنان خفیف بوده بنابراین رفتار کرونا فرقی نکرده، منتها در ماه های قبل حساسیت خانواده ها نسبت به این بیماری زیاد بود و کودکان را در معرض تهدید ویروس قرار نمی دادند و درعین حال نسبت به رعایت قواعد بهداشتی هم بسیار پایبند بودند اما اکنون همه مردم از کوچک و بزرگ و پیر و جوان بی خیال ویروس و پیامدهای ناگوار آن شده اند و البته در حال حاضر مبتلایان، کمتر بدحال شده و به ICU می روند چون از داروهایی استفاده می کنیم که تا حدودی در بهبود بیماری و کاهش عوارض آن مؤثر است. از طرفی خانواده ها آگاهی بیشتری پیدا کرده و به محض ظهور و بروز کوچک ترین علامت به پزشک مراجعه کرده و از تشدید بیماری جلوگیری می کنند. در اسفندماه هم تعداد کودکان کرونایی کم نبود اما تصور رایج این بود که سرماخورده هستند، درحال حاضر چنین تصوری وجود ندارد و خانواده ها با کوچک ترین نشانه و علامتی که در کودک بروز کند به مراکز بهداشتی مراجعه می کنند. به طورکلی هم آمار کودکان کرونایی نسبت به گذشته بیشتر نشده است. از طرفی باتوجه به اینکه رعایت پروتکل های بهداشتی به ۲۰ درصد رسیده باید هشدارهای لازم را هم مطرح کرد، هیچ کشوری در دنیا، موج اول بیماری اش دو کوهانه نبوده اما در ایران بالعکس است، یعنی در ابتدا بیماری شدید بوده و بعد از رعایت مردم، آمارهای صعودی، کاهش یافته و دوباره براثر عدم رعایت اصول بهداشتی و بی توجهی به فاصله گذاری ها این بیماری تشدید شده و آمارها افزایش یافته که باید مراقبت کرد. از سوی دیگر این حرف را نمی پذیرم که باید به ایمنی گله ای رسید چون این ایمنی مربوط به زمانی است که همه مردم به کرونا مبتلا شوند درحالی که در اکثر شهرهای ما حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد شهروندان به کرونا مبتلا شده اند و هنوز تا آن ایمنی جمعی یا گله ای فاصله زیادی داریم و اصلاً نباید اجازه دهیم چنین اتفاقی رخ دهد. مطابق آمارها ۲ درصد افراد مبتلا به کرونا، جان خود را از دست می دهند و کشور ما هم ۸۰ تا ۸۵ میلیون جمعیت دارد که ۲ درصد جان باخته، یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر را شامل می شود و خدا نکند که به این نقطه برسیم. البته این نکته هم را باید در نظرداشت که ما نباید به دنبال اعمال محدودیت ها باشیم، چون درهرصورت نه مسئولان ما و نه مردم نسبت به گذشته آن قدر نگران نیستند و تمام ترس هایشان از این ویروس فروریخته و حتی عادت کرده اند به اینکه روزی ۵۰ تا ۶۰ نفر براثر ابتلاء به این ویروس جانشان را از دست بدهند.»

کرونا، تفاوتی میان پیر و جوان و کودک قائل نمی شود
«مسعود مردانی» هم به عنوان متخصص بیماری های عفونی در گفت وگو با «رسالت» تأکید می کند که «مردم دیگر از این ویروس نمی ترسند و بعد از بازگشایی مدارس و اماکن عمومی، کودکان بیشتر در خیابان ها و مغازه ها رفت وآمد دارند و یا به کلاس های زبان و فوق برنامه می روند و همین مسئله باعث شده این طور به نظر برسد که کودکان نسبت به گذشته بیشتر به کرونا مبتلا می شوند درصورتی که این گونه نیست. بعد هم باید در نظر داشت کرونا، تفاوتی میان پیر و جوان و کودک قائل نمی شود، از همان ابتدا هم هشدار دادیم، کودکان هم مبتلا می شوند. بنابراین ویروس تغییر رفتاری نداشته بلکه مردم میزان مراعاتشان کم شده و حتی به سفرهای غیرضروری می روند و دیگر اعتقادی به مباحثی نظیر فاصله گذاری اجتماعی ندارند. حتی بدون ماسک در مکان های عمومی تردد می کنند و همه این ها باعث می شود گردش ویروس شدت پیدا کرده و درصد ابتلای کودکان هم بالا برود. بنابراین تنها راهکاری که می تواند از میزان مبتلایان و قربانیان بکاهد، استفاده از ماسک است و این مسئله ثابت شده، یعنی اگر ۵۰ درصد شهروندان ماسک بزنند، موج دوم اپیدمی را تجربه نمی کنیم و احتمال دارد اپیدمی ۱۸ ماه به عقب بیفتد و تا آن موقع واکسن و داروی کرونا ساخته خواهد شد. در این بین برخی به ایمنی گله ای و جمعی دلخوش اند که در این صورت باید ۳۰ تا ۷۰ درصد مردم مبتلا شوند.»

کلید واژه :

ویروس تاجدار

،

کودکان

،

کرونا

ثبت نظرات
captcha