کد خبر : ۳۴۷۷۳۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

داروی ضدسرطان حاوی نانوذرات لیپیدی آزمایش می شود

یکی از شرکت های توسعه دهنده داروی ضدسرطان با استفاده از نانوذرات لیپیدی، قرار است اولین آزمون های انسانی را روی چند داوطلب مبتلا به تومور صلب سرطانی در اروپا و آمریکا انجام دهد.

داروی ضدسرطان حاوی نانوذرات لیپیدی آزمایش می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، شرکت اینترنا تکنولوژیز (InteRNA Technologies) اعلام کرد که این شرکت موفق به دریافت مجوز برای شروع فاز اول کارآزمایی بالینی روی داروی میکرو RNA موسوم به INT-۱B۳ شده است. این دارو برای از بین بردن تومورهای صلب پیشرفته آزمایش خواهد شد.

INT-۱B۳ یک نانوذره لیپیدی بوده که با miR-۱۳۹۳a-۳p اصلاح شیمیایی شده است. این داور با تجویز سیستماتیک می تواند وارد سلول های سرطانی شود. با توجه به شیوع ویروس کرونا، کارآزمایی بالینی روی این دارو به تاخیر افتاده است و اکنون پیش بینی می شود که شروع کارآزمایی به نیمه دوم سال ۲۰۲۰ موکول شود. این شرکت قرار است پس از آغاز رسمی کارآزمایی بالینی اطلاعات منتشر شده را به روزرسانی کند.

INT-۱B۳ یک رویکرد ضدسرطانی است که پتانسیل بالایی برای درمان سرطان دارد، این دارو قادر است روی سلول های سرطانی اثر مستقیم گذاشته، به طوری که با تحت تاثیر قرار دادن ویژگی سرکوب گر سیستم ایمنی تومور، موجب فعال شدن سیستم ایمنی بر علیه تومور سرطانی شود.

در این کارآزمایی بالینی قرار است دوزهای مختلف دارو موردآزمایش قرار گیرد و میزان دوز به مرور افزایش یابد تا در نهایت میزان ایمنی دارویی و تاثیرات دینامیکی دارو و همچنین تاثیر اولیه INT-۱B۳ روی بیماران دارای تومور پیشرفته بررسی شود.

انتظار می رود که در این پروژه از ۸۰ بیمار در ۱۲ مرکز بالینی در آمریکا و اروپا استفاده شود. بخش اول این کارآزمایی در کشور هلند و بلژیک انجام می شود که برای این کار قرار است ۳۰ داوطلب ثبت نام کنند، کسانی که از تومور صلب رنج می برند.

روئل شوپولد، مدیرعامل شرکت اینترنا تکنولوژیز می گوید: ماهیت چند هدفی میرکوRNA نشان می دهد که این رویکرد جدیدی برای درمان طیف گسترده ای از بیماری های سرطان است. این داور به صورت هم زمان چند مسیر زیست شیمیایی را در تومور هدف قرار می دهد. با توجه به پتانسیل های درمانی میکروRNA، درک ما از مکانیسم اساسی عملکرد INT-۱B۳ در این پروژه افزایش یافته و تشخیص حامل رهایش دارو به عنوان یکی از اهداف این پروژه خواهد بود. در نهایت ما به دنبال ارائه یک گزینه اصلی برای درمان سرطان هستیم.

کلید واژه :

داروی ضدسرطان

،

نانوذرات لیپیدی

ثبت نظرات
captcha