کد خبر : ۳۴۷۷۲۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پاکستان از تاثیر دگزامتازون برای درمان بیماران کرونایی خبر داد

وزیر بهداشت پاکستان استفاده از داروی دگزامتازون را برای درمان آن دسته از بیماران کرونایی که در شرایط بحرانی قرار دارند، اطمینان بخش خواند و گفت که متخصصان…

پاکستان از تاثیر دگزامتازون برای درمان بیماران کرونایی خبر داد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش رسانه های دولتی پاکستان، «ظفر میرزا» وزیر بهداشت و دستیار ویژه نخست وزیر این کشور روز چهارشنبه در نشست خبری اعلام کرد: در وضعیت فعلی دگزامتازون تنها برای بیماران کرونایی در شرایط وخیم یا بستری در آی سی یو تجویز می شود.  

وی مدعی شد که استفاده از دگزامتازون به کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا در پاکستان کمک کرده است و پژوهشگران این کشور در حال تحقیق بیشتر روی این دارو هستند.  

منابع خبری نوشتند: داروی دگزامتازون در پاکستان طی ۶۰ سال گذشته برای بهبودی بیماران مبتلا به آسم مورد استفاده قرار گرفته است. این دارو در سال ۱۹۵۷ کشف و استفاده آن از ۱۹۶۱ آغاز شد.  

در همین حال اتحادیه داروسازی پاکستان از دولت این کشور خواسته تا اقدامات لازم برای تامین و دسترسی آسان به دگزامتازون را انجام داده و در برابر کمیاب شدن و یا احتکار احتمالی آن بایستد.  

پیش تر سازمان جهانی بهداشت از پیشرفت علمی محققان انگلیسی در کشف نتایج اولیه دارویی از خانواده استروئیدها به نام «دگزامتازون» بر درمان کرونا استقبال کرد.  

به گزارش ایرنا، تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت از نتایج اولیه حاکی از تاثیر مثبت داروی دگزامتازون در نجات جان آن دسته از افراد مبتلا به بیماری کووید-۱۹ که در شرایط بحرانی هستند، ابراز خرسندی کرد و گفت: این اولین درمان اثبات شده ای است که مرگ و میر در بیماران مبتلا به کرونا که برای تنفس به اکسیژن نیاز دارند را کاهش داده است. این خبر امیدوار کننده است و من به محققان بریتانیایی، دانشگاه آکسفورد، بیمارستان ها و بیمارانی که در این پیشرفت علمی برای نجات جان انسان ها مشارکت داشته اند، تبریک می گویم.  

پروفسور استفان پاویس مدیر خدمات سلامت همگانی انگلیس نیز در بیانیه ای گفت: این گام بزرگی در جست وجوی راه های جدید درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ است.  

قرار است سازمان جهانی بهداشت به زودی تحقیقات خود را بر داروی دگزامتازون تکمیل کرده و دستورالعمل نحوه و چگونگی مصرف این دارو را اعلام کند.  

تازه ترین آمار رسمی دولت پاکستان، شمار مبتلایان به این ویروس را از مرز ۱۵۴ هزار نفر و جان باختن بیش از سه هزار نفر نشان می دهد.  

ابتلا به کووید-۱۹ هفتم اسفندماه گذشته توسط وزارت بهداشت پاکستان با شناسایی نخستین مورد در شهر «کراچی» اعلام شد.

کلید واژه :

پاکستان

،

دگزامتازون

،

درمان بیماران کرونایی

ثبت نظرات
captcha