کد خبر : ۳۴۷۷۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کرونا برای حوزه آموزش فرصت ایجاد کرد

معاون اول رئیس جمهور گفت: از دل تهدید کرونا، فرصت های بزرگی برای تغییر و تحرک به وجود آمد که یکی از آن فرصت ها، در بخش آموزش بود.

کرونا برای حوزه آموزش فرصت ایجاد کرد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، اسحاق جهانگیری، صبح امروز در نشست ویدئو کنفرانسی رؤسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم وفناوری اظهار کرد: این جلسه جزو جلسات ماندگار و مهمی بود و با برنامه هایی که دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری داشته اند، به انسان امید و نشاط می دهد. بخش قابل توجهی از این مباحث باید در اختیار مردم قرار گیرد و تلاش مضاعفی کنیم تا مردم ایران متوجه شوند در دانشگاه های کشور چه کارهای بزرگی در حال انجام است و می تواند آینده بسیار روشنی را برای مردم ایران رقم بزند و این اتفاقاتی که در مراکز علمی و آموزشی انجام می شود باید صمیمانه تقدیر شود.

وی افزود: بخش علمی کشور، در دوران قبل و بعد از کرونا توفیقات بسیار خوبی را داشته است و کارنامه چند ماهه کرونا در بخش علمی کشور بسیار درخشان است و باید با افتخار از آن یاد کرد که در تمام سطوح منطقه ای، ملی و بین المللی قابل ارائه است. دغدغه من این است که باید به توسعه کشور به صورت جدی پرداخته شود. ایران از هر نظری مانند تاریخ و زیرساخت شایستگی یک کشور توسعه را یافته دارد. در اصلی ترین زیر ساخت برای توسعه، نیروی انسانی، در کشور ایران به وفور شکل گرفته و می توان به به توسعه یافتگی ایران در آینده فکر کرد.

توسعه علمی پیش نیاز توسعه کشور است

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه «حتماً توسعه علمی پیش نیاز اصلی توسعه است و باید به این موضوع باور داشته باشیم که کشور باید توسعه علمی پیدا کند»، عنوان کرد: توسعه علمی موضوعی نیست که بتوان از آن به سادگی گذشت. در اوایل پیروزی انقلاب، برنامه ای محوری تحت عنوان توسعه علمی رمز بقای ایران شکل گرفت و در هر دوره ای سعی شد که گام های خوبی برای این مسأله برداشته شود. در دوره دولت اصلاحات احساس کردیم که اصلاحی ساختاری در بخش آموزش ، پژوهش و فناوری کشور برای توسعه کشور نیاز است. حدود ۲۰ سال است که به نتایج اصلاح ساختاردر بخش آموزش، پژوهش و فناوری نگاه می شود. زمانی که امروز بنای پارک علمی و مراکز رشد می گذارید. نشان داده است که چه اتفاقاتی در داخل دانشگاه ها در حال رخ دادن است  و این بدین معناست ک بنایی را برای توسعه شکل می دهیم که این بنا می تواند آینده ایران را متحول کند و تغیرات تعیین کننده ای را داشته باشد.

جهانگیری با بیان اینکه «دانشگاه مبداء تمام اتفاقاتی است که در کشور می افتد»، ادامه داد: امام فرموده اند: دانشگاه مبدا تحولات در کشور است. رهبری هم به این امر تاکید داشته اند و گفته اند: اقتدار علمی کشور، مایه اقدار نظام است. یکی از مواردی که تولید فناوری در گفتمان و موضوع محوری قرار گرفته، به این دلیل است که در بالاترین مقامات این پرچم برافراشته شده است. ما می توانیم همچنان این پرچم را برافراشته نگاه داریم و به عنوان کاری بسیار مهم به آن بپردازیم. خوشبختانه امروز این تحرک علمی را در کشور می بینیم و نمی توانیم بگوییم هیچ وجهی از کشور را بدون توسعه علمی پیش ببریم. توسعه سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و از هر وجهی، نگاه می کنیم، توسعه علمی اصلی ترین زمینه ای است که می توان کشور به آن بپردازد.

وی افزود: کشور با مشکلات و تنگناهایی مواجه است که قبل از کرونا هم مطرح بودکه کشور با ابر چالش هایی روبرو است. مانند آب، محیط زیست، نظام بانکی و دیگر مشکلات بزرگی که از آن ها به عنوان ابر چالش مطرح است. زمانی که امروز به تحریم به عنوان مسأله ای که قدرت های بزرگ مانند آمریکا بر سر راه ما قرار داده است، نگاه می کنیم، این کشور از تمام ظرفیت هایش استفاده می کند که ایران را زمین گیر کند. باید به عنوان کشور نفتی که به شدت به این درآمدها نیاز داریم، عالمانه از درآمدها استفاده شود و اگر غیرعالمانه باشد تبدیل به ریالی می شود که در بودجه می رود و به روش های سنتی خرج خواهدشد.

تنها چیزی که می تواند کشور را از این مشکلات و تنگناها عبور دهد توسعه علمی است

جهانگیری با بیان اینکه «جهت گیری اساسی این است که اقتصاد کشور را از درآمدهای نفت بی نیاز کنیم»، تشریح کرد: باید به بلایایی طبیعی نگاه کنیم. پدیده نوظهور و عالم گیر کرونا مسائلی است که کشور با آن روبرو است. تنها چیزی که می تواند کشور را از این مشکلات و تنگناها عبور دهد. توسعه علمی است و توسعه علمی کشور باید به جایی برسد که راهکارهای مورد نیاز را ارائه دهد. وقتی به موضوع توسعه علم و فناوری برای مقابله با مشکلات و تنگناها فکر می کنیم به این معنی است که باید به دانشگاه ها فکر کنیم.

دانشگاه ها مغز متفکر برای توسعه کشور و عبور از مشکلات هستند

معاون اول رئیس جهور  با بیان اینکه «دانشگاه ها کارنامه های درخشانی در کرونا از خودشان نشان دادند»، تصریح کرد: مردم ایران می توانند با افتخار از این اقدامات یاد کنند. کارنامه ای که در دانشگاه ها اتفاق افتاد، بسیار کار بزرگی است. توانستیم از بحران بزرگی با سرفرازی عبور کنیم، البته به نقش اول و استثنایی کادر درمانی کشور معتقد هستیم، خصوصاً در روزهای نخستین بحران که بسیاری از امکانات را دانشگاه ها پس از آن فراهم کردند. مسئولان سیاسی و اجرایی کشور اگر قدر این دستاوردها را بدانند خدمت ماندگاری را برای کشورشان انجام داده اند و اگر به دلیل کم توجهی نتوانند به آن جایگاه اصلی توجه کنند، حتما در پیشگاه خدای تعالی مسئول خواهند بود.

یکی از فرصت های تهدید کرونا، در بخش آموزش بود

جهانگیری خاطر نشان کرد: کرونا تهدیدی برای سلامت مردم، اقتصاد کشور، بخش های فرهنگی و اجتماعی و خانواده ها بود و زندگی ها دچار تغییراتی جدی شد.  اقتصاد دنیا هیچگاه فکر نمی کرد یک پدیده ای در این حد اقتصاد را متأثر کند. رشد اقتصادی دنیا در ۲۰۲۰  منفی ۷ درصد خواهد بود و در کشورهای مختلف خصوصاً در اروپا، آمریکا بخش های زیادی از آسیا و آفریقا، تهدیداتی خواهند داشت. با وجود تمام این تهدیدها، از دل تهدید کرونا، فرصت های بزرگی برای تغییر و تحرک به وجود آمد که یکی از آن فرصت ها، در بخش آموزش بود.

وی افزود: در اسفند ماه تصمیم گرفتیم و فعالیت مدارس و دانشگاه ها را متوقف کردیم و حساسیت بالایی را نسبت به سلامت اساتید، دانش آموزان و دانشجویان باید می داشتیم. تعطیلی آموزش، تهدید بزرگی را می توانست برای آینده علم و آموزش این کشور داشته باشد. فرصتی که ایجاد شد، یک فرصت استثنایی بود و آموزش مجازی و آنلاین در دانشگاه های کشور به وجود آمد. به آن تعبیر مصطلح قبلی ره  چند ده ساله را یک شبه طی کردند. در حال حاضر، حدود ۱۰۰ درصد آموزش کشور متکی به مسائل الکترونیکی است و در دوره ۱۰ ساله شاید یک یا دو درصد این اتفاق می افتاد.

جهانگیری اظهار کرد: باید از این فرصت تابستان برای ترم آینده استفاده شود و بسیار فکر کرد. سناریویی که وزارت بهداشت جهانی تکرار می کند این است که در پاییز هم شاید با همین شرایط تعطیلی ها روبرو شویم و باید از الان برای آن سناریو برنامه داشته باشیم. .بعید می دانم به شرایط مهر سال ۹۸ برگردیم و همه کلاس ها حضوری برگزار شود. هیچ کس توصیه نخواهد کرد که در یک اتاق به نام خوابگاه یا کلاس تعداد زیادی دانشجو حضور داشته باشند. در بهترین شرایط باید به حالتی ترکیبی از حضوری و مجازی فکر کرد.

معاون اول رئیس جمهور مطرح کرد: مهمترین دلیل موفقیت ایران در مقابله با کرونا این بود که معلوم بود ظرفیتی در ایران شکل گرفته است و این ظرفیت توانست در مقابل مشکلاتی که مطرح شد عکس العمل نشان دهد. مهمترین آن تأمین فضای پارک ها در زمینه فناوری و دانش بنیان بود، در روزهای نخست که گزارش داده می شد امکانات و وسیله کافی نداریم، مانده بودیم که از کجا و چگونه امکانات وارد کنیم، این کارهایی که در جهت ساخت تجهیزات انجام گرفت از کارهایی است که باید در تاریخ ثبت شود.  نیروی انسانی و دانشگاه های کشور باید افتخار کنند که توانسته اند امکاناتی فراهم کنند که تجهیزات مقابله با این ویروس در حد وفور تأمین شده و نیاز به واردات نداریم و باید از این موارد حفاظت کرد و ببینیم که پارک های علم و فناوری می توانند به مراکز مهمی تبدیل شوند.

وی تأکید کرد: موضوع مسأله محور کردن حوزه علم و آموزش که دانشگاه کارآفرین، نسل اصلی دانشگاه است، می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند. زمانی که گفته می شود تعداد فارغ التحصیلان ما از بیکاران ما بیشتر است، حتماً رئیس دانشگاه می گوید آنقدر وقت گذاشته شده و الان به من گفته می شود که شرایط فارغ التحصیل سخت شده و بیکار است. اگر این فرد رصد شود بسیار می تواند در سیاست های اداری، توسعه و آموزشی کشور تاثیرگذار باشد.

معاون اول رئیس جهور  با اشاره به ارتباط دولت با دانشگاه عنوان کرد: بین دولت و دانشگاه گفت وگوی خوبی شکل گرفته است  و با رؤسای  ۱۳ دانشگاه بزرگ جلساتی شکل گرفت و منجر شد تا خوشه هایی در دانشگاه های مختلف شکل بگیرد. این خوشه ها برای ما مهم است و می دانم نتیجه زحمت یک مجموعه در زمینه مسائل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و امید به آینده و افق گشایی است و این گفت وگو با دانشگاه و دولت که یک مسأله مهم است، باید به صورت جدی دنبال شود.

جهانگیری بیان کرد: غیر از مسائل مرتبط با تحریم و اقتصاد که از موضوعاتی است که کشور سال هاست از آن رنج می برد و به بیماری مضمن تبدیل شده است و گرفتار این رشد اقتصادی ناپایدار، رشد نقدینگی و... هستیم و در اقتصاد ایران ماندگار شده و در این شرایط زندگی مردم سخت شده است. اصلی ترین مسأله کشور بخشی از چالش هایی است که دانشگاه ها همواره اتفاق نظر دارند و آن زمینه اقتصاد کلان دانشگاه است که دستگاه ها باید برای آن وقت بگذراند.

وی ادامه داد: علاوه بر مسائل اقتصادی و اجتماعی که باید به آن بپردازیم، مسأله پسا کرونا یک مسأله جدی است و همه دنیا معتقد است که زندگی پس از کرونا در ابعاد مختلف اجتماعی، سیاسی و فرهنگی متفاوت خواهد بود و باید به صورت جدی دنبال شود و نیازمند این است تا دانشگاه ها تمرکز خاصی بر این موضوع داشته باشند و به راهکارهای مشخصی برسیم و فکر کرد. از حوزه های دینی و مذهبی گرفته تا سیاسی، فرهنگی و اقتصادی. باید بررسی کرد که چه آثاری را برجای گذاشته و این آثار منفی را از بین برد و درخواست جدی من از وزارت  علوم و دانشگاه ها این است تا تبعات پساکرونا پیگیری شود و جلساتی گذاشته شود. خود من آمادگی سازماندهی این جلسات را دارم.

معاون اول رئیس جهور  تاکید کرد: یکی از دغدغه های دیگر، موضوع آموزش زبان فارسی است و شاید شرایط به قبل از کرونا برنگردد و باید به صورت مجازی انجام شود و روی آن کار کرد. در حال حاضر باید با این امکانات دانشجو گرفته شود و این اتفاق عملیاتی شود.

اگر کشور بخواهد به آینده خودش توجه کند باید به دانشگاه ها توجه کند

جهانگیری در خصوص بودجه دانشگاه ها عنوان کرد: باید به واقعیت های اقتصادی کشور با وضع فروش نفت و کم شدن درآمدها توجه کنیم. اصرار داریم اقتصاد را سرپا نگه داریم و اشتغال داشته باشیم و جوانان باید کار داشته باشند. این محدودیت بودجه  بر خیلی از دستگاه ها اثر داشته است و معتقدم اگر کشور بخواهد به آینده خودش توجه کند باید به دانشگاه ها توجه کند.دانشگاه ها هم نباید درخواست غیرمتعارف داشته باشند. اما باید به بودجه دانشگاه ها توجه شود.

وی ادامه داد: متأسفانه نتوانسته ایم برای موضوع حقوق اساتید اقدامی جدی داشته باشیم. باید دولت اقدامی برای اعضاء هیأت علمی انجام دهد و فکر می کردیم در سال ۹۸ این کار انجام گیرد. اما به شرایط بد بودجه ای خوردیم و اگر روزنه های امیدوارکننده ای در فروش نفت پیدا کردیم، با توجه به شرایط اگر امسال هم نشد بنا را می گذاریم تا این کار انجام شود.

معاون اول رئیس جهور  اظهار کرد: تا کنون فکر می کردیم تنها بیمارستان ها درآمد اختصاصی شان کاهش پیدا کرده است، اما به نظر می رسد درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها نیز کاهش پیدا کرده.  این اطمینان را به رؤسای دانشگاه ها می دهم در حد ظرفیت دولت، دانشگاه ها مسأله اول دولت است و اگر کوتاهی می شود به این معنی نیست ک دولت توجهی به این بخش ندارد.

کلید واژه :

کرونا

،

حوزه آموزش

ثبت نظرات
captcha