کد خبر : ۳۴۷۷۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

امکان سنجی تولید ماسک کاملا زیست تخریب پذیر از پلیمر طبیعی گلوتن

در پژوهش بین المللی عضو هیئت علمی گروه مواد و پلیمر دانشگاه حکیم سبزواری با پژوهشگران دانشگاه ملی سنگاپور، دانشگاه صنعتی لولئو سوئد و دانشگاه علوم و فناوری نانجینگ چین تولید ماسک کاملا زیست تخریب پذیر از پلیمر طبیعی گلوتن امکان سنجی شد.

امکان سنجی تولید ماسک کاملا زیست تخریب پذیر از پلیمر طبیعی گلوتن

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر رسول اسمعیلی نیسیانی با اشاره به اینکه بهترین راه مقابله با بیماری کووید ۱۹، حفظ فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی به خصوص ماسک است، گفت: نیاز روزافزون به استفاده از ماسک ها باعث می شود تا محیط زیست به زودی با مشکل جدیدی در زمینه امحا این محصول روبه رو شود؛ چرا که اکثر ماسک ها از مواد پلیمری سنتزی نظیر پلی اتیلن و پلی پروپیلن ساخته می شوند.

وی افزود: در همین راستا در این پژوهش تولید ماسک کاملاً زیست تخریب پذیر از پلیمر طبیعی گلوتن مورد بررسی قرار گرفته است.

عضو هیات علمی گروه مواد و پلیمر دانشگاه حکیم سبزواری با اشاره به اینکه به منظور تولید فیلتر ماسک از نانوالیاف گلوتن تولید شده به روش الکتروریسی استفاده شده است، اظهار کرد: استفاده از روش الکتروریسی امکان طراحی و ساخت فیلتر با اندازه تخلخل کاملاً طراحی شده را فراهم می کند تا کارایی حداکثری فیلتر کردن ویروس کرونا ایجاد شود.

دکتر اسمعیلی نیسیانی گفت: در ادامه این فعالیت پژوهشی، قابلیت ویروس کشی به نانوالیاف نیز به این ماسک افزوده خواهد شد.

بر اساس اعلام وزارت علوم، نتایج حاصل از این پژوهش در قالب مقاله ای در مجله Science of the Total Environment با ضریب تاثیر ۵.۵۸۹ انتشار یافته است. علاقه مندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت 
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048969720331314 مراجعه کنند.

کلید واژه :

امکان سنجی تولید ماسک

،

زیست تخریب پذیر

،

پلیمر طبیعی گلوتن

ثبت نظرات
captcha