کد خبر : ۳۴۷۷۰۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کرونا ویروسی که با جهش یاغی تر می شود

ج تحقیقات تازه نشان می دهد ویروس کرونا دستخوش جهشی (موتاسیون) شده که آن را مسری تر از پیش کرده و به گفته دانشمندان، همین امر سبب شمار بالای مبتلایان در ایالات…

کرونا ویروسی که با جهش یاغی تر می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش سی ان ان، محققان در فلوریدا معتقدند ویروس جدید کرونا به جهشی (موتاسیون) دست یافته که آن را قادر می سازد راحت تر سلول های انسانی را درگیر کند. 
هرچند این محققان می گویند تحقیقات بیشتری لازم است تا نشان دهد که آیا این جهش باعث تغییر در روند همه گیری بیماری شده است یا خیر، اما دستکم یکی از محققان درگیر در این مطالعه بر این باور است که به احتمال زیاد همین جهش سبب شمار بالای مبتلایان به کووید-۱۹ در ایالات متحده و آمریکای لاتین است.  درواقع این همان جهشی است که دانشمندان از مدت ها پیش نگران آن بودند. 
محققان پژوهشگاه تحقیقاتی "اسکریپس" در فلوریدا پس از انجام تحقیقات مورد نظر گفتند که این جهش بر روی ساختار بیرونی ویروس تاثیر گذاشته؛ ساختاری که از طریق آن ویروس می تواند وارد سلول زنده میزبان شود. لذا در صورت تایید این یافته ها، این نخستین بار است که ثابت می شود تغییرات مشاهده شده در ساختار ویروس در همه گیری آن اهمیت دارد. 
در روزهای اخیر، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که جهش هایی که تاکنون در ویروس کرونا دیده شده، تاثیری در اثربخشی واکسن های در حال ساخت ندارند. هفته گذشته، نیز این نهاد جهانی اعلام کرد که جهش ها نه سرایت این ویروس را آسان تر کرده و نه وخیم تر شدن بیماری را در پی داشته است. 
 «ویلیام هاسلتین» محقق آمریکایی که به دلیل تحقیقاتش بر روی ویروس اچ آی وی و بیماری ایدز شناخته شده است، در خصوص تحقیقات تیم اسکریپتس ضمن ابراز امیدواری در این خصوص که ویروس کرونا به اندازه سایر ویروس ها متمایل به جهش نباشد، تاکید کرد: ما باید برای هرگونه تغییر و جهش در ساختار این ویروس آماده باشیم. 
وی افزود: این ویروس به هر کاری که ما برای کنترل آن انجام می دهیم، واکنش نشان می دهد؛ ما دارو درست می کنیم، ویروس به آن مقاوم می شود. واکسن می سازیم، ویروس راهی برای مقابله با آن پیدا می کند. حتی در خانه می مانیم اما کرونا باز هم در محیط اطراف ما پرسه می زند. 
از زمان آغاز همه گیری ویروس کرونا، تاکنون بیش از ۷ میلیون و ۷۰۹ هزار نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده و از این میان بالغ بر ۴۲۷ هزار نفر جان خود را از دست داده اند. 

کلید واژه :

کرونا ویروس

ثبت نظرات
captcha