کد خبر : ۳۴۷۷۰۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ساخت ماده گوانیدینیوم تیوسیانات به عنوان عامل غیرفعال کننده ویروس ها

استاد گروه شیمی دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد، با همکاری یک شرکت دانش بنیان، با بهره گیری از دانش روز در زمینه سنتز ترکیبات شیمیایی پرکاربرد، موفق به سنتز گوانیدینیوم تیوسیانات با خلوص بالا، به عنوان عامل غیرفعال کننده ویروس ها و یکی از اجزای اصلی کیت های تشخیصی از جمله کیت تشخیص کرونا شدند.

ساخت ماده گوانیدینیوم تیوسیانات به عنوان عامل غیرفعال کننده ویروس ها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر حسین عشقی  در خصوص ساخت این ماده اظهار کرد: این ماده مشابه داخلی ندارد و ساخت آن باعث بی نیازی از واردات این ماده از کشورهای دیگر می شود. گوانیدین که کربامیدین نیز نامیده می شود، یک باز قوی و دارای حلالیت بالا در آب است. در شرایط معمولی پایدار بوده و جاذب رطوبت است. از آنجایی که گوانیدین به آسانی به محصولات گازی تجزیه می شود، نمک های گوانیدینیوم پایدارتر از گوانیدین است.

وی افزود: نمک های گوانیدینیوم می توانند با فرآیندهای کلاسیک و به وسیله پروتون دار کردن گوانیدین ها با استفاده از اسیدهای قوی به دست آورد. مطالعات زیادی روی آمینو گوانیدین ها به منظور کاربردهای دارویی انجام گرفته شده است، به طوری که مشتقات گوانیدین و آمینوگوانیدین با فعالیت ضدمیکروبی در زمینه طبی و ضدعفونی کردن، مورد بررسی زیادی قرار گرفته اند. یکی از این ترکیبات ارزشمند از نمک های گوانیدین، گوانیدیتیوم تیوسیانات است.

این مدیرعامل شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه «گوانیدینیوم تیوسیانات یا ایزوتیوسیانات گوانیدینیوم (GITC) یک ترکیب شیمیایی است که به عنوان یک عامل مختل کننده قوی پیوندهای هیدروژنی آب به کار می رود»، اظهار کرد: همچنین از این ترکیب در استخراج   DNA  و RNA  از سلول ها به عنوان محافظ اسید نوکلئیک به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

عشقی تصریح کرد: از دیگر کاربردهای این ترکیب، استفاده به عنوان عامل غیرفعال کننده ویروس هایی از قبیل ویروس آنفولانزای اسپانیایی است. این ترکیب ارزشمند یکی از اجزای اصلی کیت های تشخیصی از جمله کیت تشخیص کرونا است. این عملکرد اهمیت زیادی در مطالعه مطمئن و به دور از خطر ویروس ها دارد. از دیگر کاربردهای مهم این ترکیب استفاده از آن در فرآیند کافت (Lysis) است که در آن غشای بیرونی یاخته از بین می رود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد،این استاد دانشگاه استاد گروه شیمی دانشکده علوم، خاطر نشان کرد: این فرآیند در مطالعات زیست شناسی از اهمیت زیادی در استخراج RNA وDNA  از  سلول ها و ذرات ویروس برخوردار است. علاوه بر فرآیند کافت، گوانیدینیوم تیوسیانات با مختل کردن فعالیت آنزیم های RNase و آنزیم های DNase سبب می شوند تا فرآیند استخراج  با کمترین آسیب به گونه های استخراج شونده پیش رود. این شرکت آمادگی کامل جهت تامین نیازهای پژوهشی و صنعتی کشور با این ترکیب را دارد.

کلید واژه :

گوانیدینیوم تیوسیانات

،

غیرفعال کننده ویروس ها

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha