کد خبر : ۳۴۷۷۰۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

توصیه های فوق تخصص عفونی برای مقابله با تشنج کودکان

فوق تخصص عفونی کودکان و نوزادان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل خواستار توجه جدی تر والدین به اختلال تشنیجی کودکان شد و توصیه کرد : کودکان را هنگام…

توصیه های فوق تخصص عفونی برای مقابله با تشنج کودکان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر محسن محمدی روز شنبه با اعلام این که تب و تشنج، شایع ترین اختلال تشنجی در دوران کودکی است ، تاکید کرد : به همین دلیل نیز فراگیری آموزش های لازم از سوی خانواده ها در مواجهه با تشنج کودکان مورد تاکید قرار می گیرد.

وی با اظهار این که اغلب تشنج های همراه با تب کمتر از پنج دقیقه طول می کشد و همراه آسیب مغزی نخواهد بود ، به خانواده ها توصیه کرد : در هنگام تشنج کودک را به پهلو بخوابانید ، از قرار دادن وسیله ای در دهان یا متوقف کردن تشنج و حرکات پرشی خودداری کنید ، اجسام سفت یا تیز را از اطراف کودک دور نمایید و کنار کودک بمانید و کم کم آرامش کنید.
دکتر محمدی تاکیدکرد : کودک را توسط اورژانس ۱۱۵  به بیمارستان برسانید و به هنگام تشنج، با تجویز پزشک و دریافت آموزش های لازم از شیاف دیازپام مقعدی استفاده نمایید.

وی گفت : تب و تشنج در ۲ الی ۴  درصد کودکان ۶ ماهه تا ۵ ساله رخ می دهد که تشنج های ناشی از تب ، شایع ترین اختلال تشنجی دوران کودکی هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل وجود بیماری زمینه ای تشنج که با تب برانگیخته شده، تب و تشنج ساده و همچنین عفونت سیستم عصبی مرکزی را سه احتمال بروز تشنج و تب در کودکان دانست و افزود : تب

بالاتر از ۳۸ درجه، کاهش سطح هوشیاری، تکان یا پرش در دست ها و پاها، بالارفتن چشم ها، بی اختیاری ادرار یا مدفوع، ناله کردن، عدم پاسخ گویی به محرک ها از نشانه های کلی تشنج به شمار می روند.

وی با بیان اینکه تب و تشنج ساده که به دلیل عفونت سیستم عصبی یا علل دیگر ایجادکننده تشنج نباشد (همانند افت قند،کلسیم و.دیگر موارد) درحدود ۲ درصد ممکن است تا سن ۷ سالگی ، منجر به صرع یا تشنج بدون تب شود ، گفت : تب و تشنج ساده معمولا زمینه ارثی داشته و در صورت رخ دادن در سن زیر ۱۸ ماهگی  و تب کمتر از ۴۰ درجه سانتیگراد احتمال تکرار آن بیشتر است.

این فوق تخصص عفونت های کودکان اظهار داشت : مهم ترین نگرانی والدین در مورد اخذ نمونه مایع مغزی نخاعی و آزمایش " آی پی (lp)   است که در سن زیر یک سالگی ضروری می باشد و عوارض ناچیزی در برابر ارزش تشخیص و بررسی بیمار خواهد داشت.

محمدی گفت: همکاری والدین با پزشک متخصص مربوطه جهت رد عفونت مغزی کودک لازم و ضروری می باشد و انجام سایر آزمایشات مثل قندخون، الکترولیت ها ،کلسیم و منیزیم بر اساس قضاوت بالینی پزشک مربوطه می باشد.

وی در همین زمینه بیان کرد: گرفتن نوار مغزی در یک تب و تشنج ساده ضروری نیست و انجام آن در فاز حاد بیماری ریسک تکرار پذیری را مشخص نمی کند.

استفاده از داروهای ضد تشنج  از تکرار بعدی پیشگیری کند

فوق تخصص عفونی کودکان و نوجوانان با اشاره به اینکه روش های پیشگیری و درمان با بررسی های مختلف، استفاده داروهای تب بر معمول را  در کاهش میزان شدت تشنج موثر ندانسته ، گفت: استفاده از داروهای ضد تشنج در موارد تشدید تشنج می تواند از تکرار بعدی پیشگیری کند.

دکتر محمدی با اشاره به اینکه بیشتر اوقات تشنج ناشی از تب در ساعات اولیه تب و بیماری کودک اتفاق می افتد، افزود : استفاده از داروهای تب بر مانند استامینوفن یا ایبوبروفن مخصوص کودکان، تب را پایین آورده و ممکن است کودک را آرام تر کند، ولی از تشنج پیشگیری نمی کند.

وی ادامه داد : در بعضی از مواقع کودکانی که یک بار تشنج داشته اند با تجویز پزشک داروهای ضد تشنج دریافت می کنند که به هنگام تب استفاده شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت : به طور معمول اولین تشنج هیچ وقت از قبل خبر نمی کند و در بیشتر موارد والدین حتی متوجه بالا رفتن دمای بدن نوزاد خود نمی شوند و با دیدن تشنج در کودک تازه پی به تب در او می برند.

وی افزود : از آنجا که تب در کودکان یکی از شایع ترین موارد همراه با تشنج است پس بهترین کاری که در این موارد می توان انجام داد پائین آوردن دمای بدن است و اگر متوجه شروع تب در کودکتان شدید پیش از آن که منجر به تشنج شود از داروهای تب بر و روش پاشویه یا کم کردن لباس کودک برای پائین آوردن دمای بدن او استفاده کنید.

کلید واژه :

فوق تخصص عفونی

،

مقابله با تشنج کودکان

،

تشنج کودکان

ثبت نظرات
captcha