کد خبر : ۳۴۷۷۰۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کشت گلخانه ای میزان تولید را ۱۰ برابر افزایش می دهد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرج با اشاره به حمایت وزارت جهاد کشاورزی از تغییر الگوی های کشت گفت : کشت گلخانه ای میزان تولید محصولات کشاورزی را بین هشت تا ۱۰ برابر…

کشت گلخانه ای میزان تولید را ۱۰ برابر افزایش می دهد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، اسماعیل صارمی روز شنبه در حاشیه تور رسانه ای که به مناسبت هفته جهاد کشاورزی و بازدید از واحدهای تولیدی شهرستان کرج انجام شد، افزود: بشر در آینده نزدیک نیاز غذایی بیشتری خواهد داشت که اگر روند تولید به شیوه کنونی پیش برود با مشکل برخواهیم خورد؛ براین اساس کشت گلخانه ای نه تنها سطح امنیت غذایی را تامین می کند بلکه حجم تولیدات در این روش چند برابر می شود ضمن اینکه کیفیت محصولات نیز ارتقا می یابد.
وی به ارایه گزارشی در خصوص وضعیت تولید بخش کشاورزی در شهرستان پرداخت و گفت: کرج با ۱۲۶ کیلومتر مربع وسعت حدود هشت هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد.حدود چهار هزار هکتار از این اراضی زراعی بوده که سالانه ۱۲۵ هزار تن محصول و ۳۸۰۰ هکتار نیز اراضی باغی می باشد که سالانه ۷۰ هزار تن محصول از آن برداشت می شود.
صارمی ادامه داد: سطح اراضی این شهرستان شاید نسبت به دیگر شهرستانهای استان و کشور کمتر باشد ولی پتانسیل های همچون وجود مراکز تحقیقات کشاورزی در این شهرستان این فرصت را به کارشناسان و بهره برداران بخش می دهد تا از آخرین یافته های بخش در روند تولید استفاده کنند.
وی با اشاره به ارایه تسهیلات ارزان قیمت ۹ درصدی از طرف دولت به ایجاد کشت گلخانه ای، افزود: همچنین دولت از بهره برداری که اراضی شأن را به سیستم نوین آبیاری مجهز کنند حمایت می کند به طوریکه بین ۷۰ تا ۸۰ درصد هزینه طرح را کمک بلاعوض می کنند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرج اظهار داشت: بنا به گفته برخی منابع حدود ۸۰ درصد آب صرف بخش کشاورزی می شود ولی در استان های البرز و تهران حدود ۶۰ درصد آب صرف آب آشامیدنی می شود.
وی اجرای سیستم های نوین آبیاری را از جمله برنامه های مدیریت منابع آب برشمرد و خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده بایستی تمام اراضی. به این سیستم ها مجهز شوند.
 استفاده از این روش نه تنها محصول را از هر گونه آفت و بیماری محفوظ نگه میدارد بلکه میزان و کیفیت تولید چند برابر ارتقا می یابد.
وی در خصوص فعالیت واحدهای دامی نیز گفت: واحدهای دامی این شهرستان از امکانات روز و علوم جدید دنیا استفاده می کنند.
وی یکی از برنامه های در دست اقدام واحدهای دامی را تجهیز آن ها به سیستم تصفیه فاضلاب دانست و تصریح کرد: تا کنون حدود ۲۵ درصد واحدهای دامی کرج به این سیستم مجهز شده اند و امیدواریم تا پایان سال جاری نیز ۳۰ درصد دیگر از این واحدها به سیستم تصفیه فاضلاب تجهیز شوند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرج در ادامه به گسترش شهری و ساخت و سازها اشاره کرد و گفت: گسترش زندگی شهری فشار را بر روی بعضی از واحدهای دامی برای انتقال افزایش داده است.
وی افزود: بر اساس قانون نظام جامع دامپروری هر واحد تولیدی اگر مشکلاتی برای شهروندان ایجاد کند باید منتقل شود ولی دستگاه های مدعی همچون شهرداری نیز باید شرایط انتقال را فراهم کنند.
وی یادآور شد که از ۱۶۸ واحد دامی سبک و سنگین صنعتی و سنتی حدود ۲۰ درصد در بافت مسکونی قرار دارند.

کلید واژه :

کشت گلخانه ای

ثبت نظرات
captcha