کد خبر : ۳۴۷۶۹۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

هشدار درباره تاثیر تونل های ضدعفونی کننده برای از بین بردن کرونا

دانشکده بهداشت و موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره میزان موثر بودن تونل های ضدعفونی کننده برای از بین بردن کامل ویروس کرونا هشدار داد.

هشدار درباره تاثیر تونل های ضدعفونی کننده برای از بین بردن کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشکده بهداشت و موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه در راهنمای پاسخ به پرسش های مرتبط با کروناویروس موضوع مناسب بودن تونل های ضدعفونی کننده برای از بین بردن کامل ویروس کرونا، را منتشر کردند.

مدتی است دنیا با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کند. این ویروس از طریق تنفس و تماس منتقل می شود و همین امر کنترل آن را دشوار کرده است. یکی از راه هایی که برای کنترل این ویروس در محیط های شهری و بویژه در مکان های شلوغ مانند ادارات و مراکز خرید استفاده می شود، تونل های ضد عفونی است.

این تونل ها به شکلی طراحی شده اند که به محض نزدیک شدن فرد به آنها، با توجه به سنسورهای نصب شده از زوایای مختلف، شروع به پاشیدن مواد ضدعفونی کننده روی تمامی بدن فرد می کنند.

سوالی که مطرح است این است که آیا تونل های ضدعفونی کننده برای از بین بردن کامل ویروس مناسب هستند؟ بر اساس شواهد موجود، برخی متخصصین به کارایی این تونل ها سخت انتقاد می کنند.

نگرانی اصلی آنها اثر مواد شیمیایی مورد استفاده در این تونل ها برای ضدعفونی است چرا که آنها اعتقاد دارند مایع سفید کننده یا آب اکسیژنه رقیق شده ممکن است پس از یک دوره زمانی اثرات نامطلوبی روی افراد ایجاد کند.

چالش دیگر این است که مواد ضدعفونی مورد استفاده در این تونل ها باید با نسبت صحیح و ایمن رقیق شوند. خطای انسانی در این خصوص می تواند منجر به مشکلات سلامتی مانند خارش، تحریک چشم و مشکلات تنفسی یا تنگی نفس شود.

ایراد بعدی متخصصین،  نحوه دفع فاضلابی است که حجم زیاد مواد ضدعفونی کننده ایجاد می کنند. همچنین محققین عقیده دارند این تونل ها ممکن است حس کاذبی از ایمنی به مردم داده و باعث شوند افراد فاصله گیری فیزیکی و شستن دست ها را مورد غفلت قرار دهند.

از طرف دیگر این تونل ها نمی توانند محافظتی برای افراد مبتلا به کووید ۱۹ (علامت دار یا بدون علامت) ایجاد کند و آنها پس از عبور از تونل همچنان ناقل بیماری خواهند بود. برخی از محققین، این تونل ها را فاقد اساس علمی دانسته و نسبت به کارایی آنها انتقاد دارند.

جنبه های ایمنی و اثربخشی تونل های ضدعفونی نیز باید به دقت مورد سنجش قرار گیرد. جنبه ایمنی باید مورد تاکید قرار گیرد زیرا چشم، دهان و پوست بدن افراد داخل این تونل ها حدود ۱۰ تا ۲۰ ثانیه در معرض مواد شیمیایی قرار می گیرد.

جنبه اثربخشی نیز از این نظر اهمیت دارد که باید مطمئن شد ویروس کاملا از بین می رود. در این تونل ها اغلب از الکل و آب ژاول (سفید کننده) برای ضدعفونی استفاده می شود.

سازمان جهانی بهداشت در یک بیانیه رسمی در فوریه ۲۰۲۰ اعلام کرده است که مواد ضدعفونی کننده با پایه الکل و کلر نباید روی بدن افراد اسپری شوند، زیرا می توانند به غشای مخاطی چشم ها و دهان آسیب وارد کنند. بنابراین استفاده از این مواد در تونل ها خطراتی برای سلامتی داشته و تخلف از قوانین سازمان جهانی بهداشت به شمار می آید.

اثربخشی این تونل ها نیز هنوز مورد بحث است، زیرا برای از بین رفتن کامل ویروس ها، دو فاکتور غلظت ماده ضدعفونی کننده و زمان تماس با این ماده مهم است. طبق تحقیقات موجود، برای از بین بردن کامل ویروس کرونا حدود ۱۰ دقیقه زمان لازم است و با توجه به این موضوع، اثربخشی تونل ها مورد تردید بوده و ممکن است تنها حس کاذبی از ایمنی را ایجاد کنند.

تونل های ضدعفونی کننده نه تنها کمکی به پیشگیری از کووید ۱۹ نمی کنند بلکه ممکن است باعث ایجاد آسیب هایی در افراد شوند.

راه های مؤثر برای پیشگیری از انتشار کووید ۱۹ شامل فاصله گیری فیزیکی، پوشیدن ماسک (بویژه برای افراد مبتلای علامت دار یا بدون علامت)، شستن مرتب دستها و ضدعفونی کردن سطوح در مناطق عمومی است. اسپری کردن ماده ضدعفونی کننده روی فرد مبتلا، نمی تواند سرفه و عطسه او را متوقف کرده و از فرستاده شدن ویروس به هوا جلوگیری کند. همچنین اسپری کردن روی فرد سالم نمی تواند لایه ای نامرئی فراهم کرده و فرد را از ویروس محافظت کند.

کلید واژه :

تونل های ضدعفونی کننده

،

کرونا

ثبت نظرات
captcha