کد خبر : ۳۴۷۶۹۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پیشگیری از شدت بیماری کووید-19 با شناسایی نشانگرهای زیستی

بسیاری از افراد به کروناویروس آلوده می شوند اما هیچ نشانه ای از بیماری در بدن آنان مشاهده نمی شود، اما برخی دیگر نیازمند مراقبت های ویژه هستند و در بیمارستان ها بستری می شوند. به همین دلیل توجه به تفاوت های فردی در شناسایی بیماران اورژانسی و پیشگیری از شدت بیماری تاثیرگذار خواهد بود.

پیشگیری از شدت بیماری کووید-19 با شناسایی نشانگرهای زیستی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش ساینس، محققان دانشگاه شاریته ((Charité برلین از تکنیک های پیشرفته تحلیلی برای تعیین میزان پروتئین های مرتبط با شدت این بیماری در پلاسمای خون افراد استفاده کردند. در این تحقیق 31 فرد بهبودیافته از بیماری کووید-19 با میزان شدت متفاوت علایم این بیماری، شرکت کردند.

درمجموع 27 پروتئین موجود در خون با شدت این بیماری مرتبط بودند. این موارد شامل پروتئین هایی بودند که در کنترل التهاب و لخته شدن خون نقش دارند. به عنوان مثال عملکرد برخی  پروتئین ها بر روی اینترلوکین 6 بوده که با شدت بیماری همراه است.

این نشانگرهای زیستی در نمونه های گروه دیگری از شرکت کنندگان که شامل 17 بیمار مبتلا به کووید-19 بودند و یک گروه کنترل 15 نفری سالم نیز ارزیابی شدند تا ارتباط آنها با شدت بیماری تایید شود.

نتایج تحقیقات نشان داد، این پروتئین ها با موارد طبقه بندی اعلام شده سازمان بهداشت جهانی مطابقت دارند.

پروفسور دکتر مارکوس رالسر، مدیر انستیتوی بیوشیمیای شاریته و مدیر گروه موسسه فرانسیس کریک لندن  توضیح داد: نتایج این تحقیق در دو مورد کاربردی است.

در مرحله اول برای شناسایی بیماری و در مرحله دوم برای بررسی شدت بیماری در افراد مختلف و مدیریت آن مفید است. درواقع، هرچه پزشکان زودتر بیماران نیازمند به مراقبت های ویژه را شناسایی کنند، سریع تر می توانند از گزینه های درمانی موجود برای درمان موثر استفاده کنند.

به دلیل بروز علایم مختلف در افراد مدیریت این بیماری دشوار است، اما تشخیص روند آسیب شناسی این ویروس در بدن بیمار به صورت عینی موجب می شود پزشکان درمان مناسب برای نجات جان بیمار انتخاب کنند.

به همین دلیل شناسایی نشانگرهای زیستی در یک بیمار بسیار ارزشمند است و می تواند شرح دقیقی از پیشرفت بیماری بدون توجه به علایم آن ارائه کند.

در آینده نه چندان دور، آزمایش خون می تواند به یک ابزار معمول تشخیصی در بیمارستان برای شناسایی کووید-19 تبدیل شود. اگر بیمار دارای نشانگرهای خاص باشد، پزشک می تواند بلافاصله بیمار را به بخش مراقبت های ویژه منتقل کند.

محققان قصد دارند تا روش تشخیص نشانگرهای زیستی خود را با تعداد بیشتری از بیماران تایید کنند.

نتایج این تحقیق در نشریه Cell منتشرشده است.

کلید واژه :

پیشگیری از شدت بیماری کووید

،

19

،

شناسایی نشانگرهای زیستی

ثبت نظرات
captcha