کد خبر : ۳۴۷۶۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

داروی ضدمالاریا به درمان سرطان مغز کمک می کند

محققان دریافتند داروی ضدمالاریا موسوم به lumefantrine می تواند میزان موفقیت پرتودرمانی و شیمی درمانی نوع شدید سرطان مغز معروف به گلیوبلاستوما را بهبود بخشد.

داروی ضدمالاریا به درمان سرطان مغز کمک می کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، گلیوبلاستوما نوع بسیار تهاجمی سرطان است که درمانش بسیار دشوار است.

با وجود درمان های فعلی، نرخ بقاء ۵ ساله مبتلایان به این سرطان ۵.۶ درصد است. در حال حاضر پزشکان هیچ راهی برای پیشگیری از عود مجدد این بیماری ندارند.

طبق برآورد محققان، تومورهای بدخیم مغزی و سرطان های سیستم عصب مرکزی که ۸۱ درصدشان گلیوبلاستوما هستند، سالانه ۲۴۱ هزار نفر در جهان را می کُشند.

محققان دانشگاه ویرجینیا در مطالعه جدید خود دریافتند دارو lumefantrine که برای مقابله با مالاریا استفاده می شود می تواند تاثیر داروی مورداستفاده در درمان گلیوبلاستوما را افزایش دهد.

دکتر «پل فیشر»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «مطالعه ما کاربرد احتمالی جدید داروی ضدمالاریا را به عنوان درمان احتمالی گلیوبلاستوما که مقاوم به درمان های فعلی پرتودرمانی و temozolomide است، نشان می دهد.»

درمان استاندارد فعلی گلیوبلاستوما، پرتودرمانی همراه با شیمی درمانی با داروی temozolomide است. با این درمان ترکیبی عمر بیماران کمی افزایش می یابد، اما غالباً بیماری به این درمان مقاوم است.

محققان در مطالعه خود مشاهده کردند افزودن lumefantrine به درمان سلول های گلیوبلاستوما در محیط آزمایشگاه همراه با پرتو و temozolomide موجب نابودی سلول های سرطانی و توقف روند رشد جدید شد.

کلید واژه :

داروی ضدمالاریا

،

درمان سرطان مغز

،

سرطان مغز

ثبت نظرات
captcha