کد خبر : ۳۴۷۶۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ریه در برابر ویروس کرونا بسیار نقصان است

فوق تخصص ریه در کردستان، گفت: سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس کرونا نقصان است و نمی تواند سلول های آسیب دیده را ترمیم کند و درنتیجه قسمتی از ریه را درگیر کرده و فرد را منجر به مرگ می کند.

ریه در برابر ویروس کرونا بسیار نقصان است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، صباح حسنی امروز (20خرداد)، با اشاره به خطرناک ترین بیماری ها، اظهار کرد: بیماری های آبمولی ریه، عفونت آنفلوانزا، کرونا (covid19)و آسم شایع ترین علت مرگ ومیر در بیمارستان هایی هستند که تشخیص داده نمی شوند.

وی افزود: بیماری برونشیت مزمن ریه ای که به علت استفاده از سیگار، تنباکو و تماس با دودهای پخت وپز در افراد موجب بیماری آسم شده در حال حاضر به وسیله داروهای جدید علائم شان بهتر و مرگ ومیر در این افراد کمتر مشاهده شده است اما همچنان می توان حمله را ایجاد کند لذا این افراد باید به طور مکرر از دارو استفاده و تحت نزد پزشک باشند.

فوق تخصص ریه در کردستان، با اشاره به اینکه تنگی نفس در افراد همیشه مربوط به ریه نیست، بیان کرد: شایع ترین علت تنگی نفس استرس در افراد است اما اگر فرد همراه با تنگی نفس سرفه نیز داشته باشد از نظر معاینه بالینی مبتلابه بیماری ریوی است.

حسنی ذکر کرد: افرادی که دچار سرماخوردگی و آنفلوانزا می شوند تا دو هفته به طور طبیعی سرفه می کنند اما اگر بیش از سه ماه حاد و مزمن دچار سرفه شوند باید ازنظر رادیو لوژی موردبررسی قرار بگیرند که پزشک متوجه عوارض عفونت در ریه شود.

وی با اشاره به اینکه بیماری کرونا جزء بیمارهای ویروسی است که به ریه حمله می کند، افزود: بیماری کرونا جزء بیمارهایی است که در فصل زمستان و بهار می تواند به صورت سرماخوردگی ایجاد شود اما با توجه به گزارش های داده شده ویروس کرونای جدید مرگ ومیر ایجاد کرده و در تمام فصول حضور دارد.

فوق تخصص ریه در کردستان، با اشاره به اینکه قدرت انتشار ویروس کرونا بسیار بالا است، عنوان کرد: هر فرد مبتلا می تواند سه نفر را درگیر و زنجیره انتقال را ایجاد کند و موجب انتشار سریع این ویروس در جامعه شود.

حسنی با اشاره به تأثیر کرونا بر ریه، گفت: شکل بالینی کرونا شبیه به آنفلوانزا است، فرد مبتلا به کرونا با تب خفیف، لرز و ضعف شدید مواجه شده و بعد از چند روز دچار اختلال بویایی، عوارض گوارشی(اسهال، استفراغ) سرفه خشک و مشکلات تنفسی می شود.

وی با اشاره به اینکه محل تکثیر ویروس کرونا در داخل بافت ریه است، خاطرنشان کرد: راه های انتقال ویروس کرونا به فرد از طریق چشم، بینی و دهان است که وارد سلول های ریه شده لذا سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا نقصان است و نمی تواند سلول های آسیب دیده را ترمیم کند و درنتیجه قسمتی از ریه را درگیر کرده و فرد را منجر به مرگ می کند.

فوق تخصص ریه در کردستان، در پایان یادآور شد: با توجه به اینکه سیستم ایمنی بیماران ریوی در برابر این ویروس بسیار ضعیف است باید تا حد امکان اصول بهداشتی را رعایت و مراقب باشند که مبتلا نشوند.

کلید واژه :

ریه

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha