کد خبر : ۳۴۷۶۶۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

در مواجهه با فرد مبتلا به کرونا چه کنیم

پزشکی عمومی در چهارمحال و بختیاری با تاکید بر استفاده از ماسک در هنگام بودن در اتاق فرد بیمار، گفت: در حین استفاده از ماسک از لمس آن پرهیز کرده و به صورت خود دست نزده و پس از استفاده آن را درون کیسه پلاستیکی انداخته و دور بیندازید.

در مواجهه با فرد مبتلا به کرونا چه کنیم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، آرش روغنی با بیان اینکه فرد مشکوک به کرونا، با علائم شایعی همچون سرفه خشک، لرز یا گلودرد با تنگی نفس به مراکز درمانی مراجعه می کنند، اظهار کرد: برای اغلب بیماران لازم است مراقبت های درمانی و تسکینی در منزل انجام شود.

وی گروه های در معرض خطر را بیماران نقص ایمنی و دارای بیماری های زمینه ای دانست و افزود: افراد تحت شیمی درمانی، سرطان های بدخیم، مبتلایان به ایدز و پیوند اعضا و از آن طرف بیماران قلبی عروقی، فشار خون، دیابت و بیماران تنفسی زمینه ای بسیار در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند.

عضو هیات مدیره سازمان نظام پزشکی استان بیان کرد: مراقبت های معمولی برای افرادی که نیاز به بستری نخواهند داشت، شامل استراحت، تغذیه مناسب، مصرف مایعات کافی و قرنطینه در منزل است.

روغنی تصریح کرد: درمان مبتلایان در منزل و موراد سرپایی به صورت درمان تسکینی و علامتی بوده و درمان اختصاصی دیگری نیاز ندارد، در شرایط خاص و فقط در افراد پرخطر، دارو تجویز می شود.

این پزشک عمومی تاکید کرد: در بیمار کرونایی که سرپایی درمان می شود و در منزل قرنطینه هستند، اگر دچار تنگی نفس و تنفس دشوار و کبود شدن لب ها، علایم کاهش سطح هوشیاری مانند گیجی، درد یا فشار مداوم در قفسه سینه شدند، تماس با اورژانس ۱۱۵ و ارجاع به بیمارستان باید انجام شود.

وی ادامه داد: اگر بیمار دچار تشدید سرفه، سرفه خلط دار و قطع نشدن تب پس از ۵ روز از شروع درمان شد باید به پزشک مراجعه کند تا در خصوص برگشت مجدد بیمار به منزل یا ارجاع به مراکز درمانی تصمیم گرفته شود.

این پزشک عمومی با اشاره به اینکه برای پایان زمان قرنطینه خانگی باید به دو اصل توجه کرد، گفت: علائمی مانند سرفه و تنگی نفس نباید وجود داشته باشد و بیمار طی ۷۲ ساعت اخیر بدون مصرف داروی تب بر، تب نداشته باشد.

روغنی با تاکید بر استفاده از ماسک در هنگام بودن در اتاق فرد بیمار، تصریح کرد: در حین استفاده از ماسک از لمس آن پرهیز کرده و به صورت خود دست نزده و پس از استفاده آن را درون کیسه پلاستیکی انداخته و دور بیندازید.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی استان افزود: لازم است از ظروف، لیوان، قاشق، چنگال، ملحفه و روبالشی مجزا برای بیمار استفاده کرده و آن ها را پس از استفاده به همراه حوله بیمار بشویید و بیشترین سطوحی را که توسط بیمار لمس می شود، شناسایی و این سطوح را روزانه ضدعفونی کنید.

وی خاطرنشان کرد: باید از استراحت کافی بیمار، نوشیدن فراوان مایعات و غذاهای مفید و مغذی بیمار اطمینان حاصل شود.

کلید واژه :

کرونا

،

ویروس

ثبت نظرات
captcha