کد خبر : ۳۴۷۶۵۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نظارت برجمع آوری پسماند بیماران کرونایی از سوی دستگاه های مسئول تقویت شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: نظارت بر جمع آوری و دفع پسماند مربوط به بیماران مبتلا به ویروس کرونا باید از سوی دستگاه های مسئول تقویت شود و…

نظارت برجمع آوری پسماند بیماران کرونایی از سوی دستگاه های مسئول تقویت شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «مهدی زندیه وکیلی» روز شنبه در کارگروه پسماند شهری استان مرکزی گفت: با توجه به اینکه شمار قابل توجهی از بیماران مبتلا به ویروس کرونا در منزل بستری و درمان می شوند، شهرداری ها با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی باید نسبت به جمع آوری و دفاع اصولی پسماند این بیماران برنامه های مدون تدوین کنند.

وی ادامه داد: پسماند بیماران مبتلا به ویروس کرونا که در مراکز درمانی استان بستری هستند نیز باید پس از انجام عملیات ضدعفونی و بی خطر کردن جمع آوری و دفع شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی نسبت به ساماندهی پسماندهای عفونی نیز تاکید کرد و گفت: دورریزهای عفونی باید با همکاری شهرداری کلانشهر اراک و اداره کل محیط زیست استان مرکزی و با بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی برای کاهش نگرانی مردم این کلانشهر در اسرع وقت ساماندهی شود.

زندیه وکیلی اظهار داشت:  مرکز دفع پسماند عفونی شهرداری اراک در حال ساخت است که این مرکز باید بر اساس استانداردهای موجود و پیش بینی لازم تکمیل و مورد استفاده قرار گیرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی بیان کرد: واحدهای صنعتی  استان که پسماند صنعتی تولید می کنند باید از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت و شرکت شهرک های صنعتی مشخص و اطلاعات لازم در این خصوص به دبیرخانه کارگروه پسماند استان ارسال شود. 

زندیه وکیلی نسبت به جلوگیری از تخلیه نخاله های ساختمانی در حاشیه شهرهای استان مرکزی تاکید کرد و افزود: متولیان امر برای هدایت و ساماندهی تخلیه نخاله ساختمانی نقش مهمی بر عهده دارند و در این راستا باید برنامه یزی مدون و منسجمی برای حل این معضل به عمل آورند.

وی ادامه داد: شهرداری های استان باید با تشدید نظارت و ساماندهی گشت های ویژه بازرسی کامیون های حمل نخاله ساختمانی را شناسایی کنند چرا که بعد از خروج آن ها از شهرها رصد این خودروها دشوار است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی بیان کرد: افرادی که قصد تخریب منازل  و یا انبوه سازی دارند باید به شهرداری های استان مراجعه و تکلیف نخاله های ساختمانی خود را مشخص کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز گفت: سال های قبل برای هر روستا یک ترانشه دفن پسماند در نظر گرفته شد که کار درستی نبود ولی در نهایت تصمیم بر جمع آوری پسماند در سه نقطه از استان ا شد اما هنوز سایت دفن پسماند اراک دارای مشکل است.

«رضا میرزایی» افزود: حاشیه کلانشهر اراک از نظر تخلیه نخاله ساختمانی از بدمنظرترین مناطق کشور است در حالی که طبق اصل ۵۰ قانون اساسی حفظ محیط زیست یک وظیفه همگانی و عمومی است.

وی با اشاره به جمع آوری پسماند حاشیه جاده های استان مرکزی که از ۱۸ فروردین ماه کار آغاز شده است، گفت: در این راستا هزار و ۱۹ نفرروز کار پاکسازی حاشیه جاده ها انجام و ۲۶۸ تن پسماند نیز جمع آوری شده است که در ایران نظیر ندارد، اما مسئله اینجاست که گاهی همین پسماندهای عادی با پسماندهای عفونی مخلوط می شود.
حدود ۳۰۰ تن پسماند از حاشیه جاده های استان جمع شده است.

کلید واژه :

جمع آوری پسماند

،

بیماران کرونایی

ثبت نظرات
captcha