کد خبر : ۳۴۷۶۵۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بیماری هاری عامل اصلی افزایش تلفات وحوش در جاده های کردستان است

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: ابتلای حیات وحش به بیماری هاری و ناتوانی در اتخاذ تصمیمات درست در هنگام تردد در حاشیه راه ها، مهمترین عامل…

بیماری هاری عامل اصلی افزایش تلفات وحوش در جاده های کردستان است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، شهاب محمدی اظهار داشت: تلفات جاده ای حیات وحش اگر به طور عمد صورت گرفته باشد مشمول جریمه می شود هر چند برای اثبات آن نیاز به گزارش مستند است.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۹۹ درصد تصادف وسایل نقلیه با وحوش در استان به طور غیرعمدی است، اضافه کرد: تاکنون موردی از تصادف عمدی با حیات وحش در جاده های این استان گزارش نشده است.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان افزود: براساس نتایج اعلام شده از سوی آزمایشگاه های معتمد سازمان محیط زیست درصد قابل توجهی از تلفات حیات وحش استان به دلیل ابتلای آنها به بیماری هاری بوده است.

محمدی با اشاره به اینکه حیوانات سالم در عبور و مرور از جاده ها ملاحظات لازم را انجام می دهند، گفت: عدم مدیریت جایگاه های دفن زباله استان و ازدیاد سگ های ولگرد از بیشترین عوامل شیوع بیماری هاری در حیات وحش است.

کردستان دارای پنج منطقه حفاظت شده شامل منطقه چلچمه و سارال، منطقه حفاظت شده بیجار با وسعت ۳۲ هزار هکتار، منطقه بدر و پریشان قروه با وسعت ۴۳ هزار هکتار، منطقه حفاظت شده شاهو و کوسالان با وسعت ۵۷ هزار هکتار و منطقه عبدالرزاق سقز با وسعت ۳۹ هزار هکتار و پناهگاه حیات وحش زریوار با وسعت سه هزار هکتار و چندین منطقه شکار ممنوع است که این استان را در زمره منحصربفرد ترین نقاط کشور به لحاظ تنوع گونه های جانوری و گیاهی قرار داده است

کلید واژه :

بیماری هاری

،

تلفات وحوش

،

کردستان

ثبت نظرات
captcha