کد خبر : ۳۴۷۶۴۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

استفاده از لوازم کاهنده آب شرب در تهران کارساز است

مدیر دفتر مدیریت مصرف آب شرکت آب وفاضلاب استان تهران گفت: مطمئن ترین و کارآمدترین روش برای کاهش مصرف آب شرب، استفاده از لوازم کاهنده در ساختمان های مسکونی است.

استفاده از لوازم کاهنده آب شرب در تهران کارساز است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، صادق یونسلو روز شنبه در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به امضای تفاهم نامه بین سازمان نظام مهندسی و شرکت آب وفاضلاب استان تهران در خصوص اجرایی شدن مبحث ۱۶ مقررات ملی ساختمان و الزام های مدیریت بهینه مصرف آب، گفت: مبحث ۱۶ مقررات ملی ساختمان بیانگر حداقل الزام ها در مورد تاسیسات بهداشتی است و در این مبحث مواردی از قبیل لوله کشی و ذخیره سازی آب مصرفی در ساختمان، لوله کشی بهداشتی فاضلاب، لوله کشی آب باران ساختمان، توزیع آب مصرفی در ساختمان، بست و تکیه گاه ارائه شده است.

وی یکی از الزامات مدیریت بهینه مصرف آب در این مبحث را ساخت مخزن ذخیره آب عنوان کرد و افزود: مخزن ذخیره آب برای ساختمان های بیش از سه طبقه یا بیش از ۱۰ واحد با گنجایش ۷۵ لیتر به ازای هر نفر در روز پیش بینی شده است.

یونسلو ادامه داد: تعیین حداکثر فشار و مصرف آب در لوازم بهداشتی اعم از دستشویی و حمام از دیگر الزامات این دستورالعمل است و مطابق آن مقدار مصرف آب در لوازم بهداشتی باید به کمک شیرهای مناسب و استفاده از لوازم کنترل مقدار جریان، به میزان حداکثر مجاز محدود شود.

مدیر دفتر مدیریت مصرف آب شرکت آب وفاضلاب استان تهران ضمن اشاره به اینکه بخش عمده هدررفت آب در ساختمان های مسکونی ناشی از مدت زمان بازبودن شیر آب برای رسیدن به آب داغ است، افزود: مطابق این الزامات با کم شدن فاصله بین نقطه گرمایش از محل مصرف از ۳۰ متر به ۱۰ متر امکان داغ بودن شیرهای آب گرم همیشه فراهم خواهد بود و چنانچه این فاصله بیش تر از ۱۰ متر باشد، راهکار سامانه سه لوله ای شامل لوله آب گرم، لوله آب سرد و لوله برگشت آب گرم در نظر گرفته می شود.

یونسلو افزود: از دیگر الزامات مهم این تفاهم نامه وصل نکردن مجرای آب باران به شبکه جمع آوری است و چنانچه آب باران به شبکه جمع آوری فاضلاب متصل شود، در هنگام بارندگی حجم زیادی آب وارد تصفیه خانه فاضلاب خواهد شد و شوک بزرگی به شبکه جمع آوری فاضلاب وارد می کند و فرآیند تصفیه فاضلاب را مختل خواهد کرد.

آینده آب در سطح جهان بحرانی است و ایران ما در دل بحران قرار دارد زیرا طبق پیش بینی ها منطقه ما به سمت خشکی کامل پیش می رود و باید تدابیر لازم برای کاهش مصرف آب در سریع ترین زمان ممکن اتخاذ شود.

کلید واژه :

لوازم کاهنده

،

آب شرب

،

تهران

ثبت نظرات
captcha