کد خبر : ۳۴۷۶۴۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

استفاده بی رویه از گندزداها خطری جدی برای فاضلاب شهری

دکتری تخصصی علوم محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: اختلالات ناشی از شوک مواد گندزدا در فاضلاب های شهری یکی از مهم ترین پیامدهای استفاده بی رویه از این مواد است.

استفاده بی رویه از گندزداها خطری جدی برای فاضلاب شهری

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمد رضا مسعودی نژاد، با اشاره به اینکه استفاده بی رویه از مواد ضدعفونی کننده و شوینده برای پیشگیری از کرونا می تواند آسیب جدی به محیط زیست وارد کند، اظهار کرد: افزایش استفاده از ترکیبات مواد گندزدا در سطوح یا اماکن عمومی وارد شبکه های فاضلاب شده و این مواد می تواند ساختار طبیعی فاضلاب ها و آب های زیرزمینی را دچار اختلال کند.

وی افزود: ترکیبات مواد گندزدا نیز می تواند مشکلاتی را در زمینه تصفیه آب های فاضلاب برای مصارف کشاورزی و یا سایر موارد بوجود آورد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تاکید کرد: مواد ضدعفونی کننده، زندگی میکروب های مفیدی که در طبیعت وجود دارند را نیز دستخوش تغییراتی خواهد کرد.

وی توضیح داد: فرآیند تصفیه فاضلاب فرآیندی است که به طور کلی از مکانیسم های طبیعی موجود در فاضلاب برای تصفیه استفاده می شود.

به گفته مسعودی نژاد، زمانی که مواد گند زدا بیش از اندازه به فاضلاب وارد می شود تغییرات PH و یا ترکیبات خورنده ایجاد می کند که این اثرات در گونه های میکروبی که تا پیش از این وظیفه تصفیه فاضلاب را برعهده داشته اند می تواند اثرگذار و روند طبیعی را دچار اختلال کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: اختلالات ناشی از شوک مواد گندزدا یکی از مهمترین پیامدهای استفاده بی رویه از این مواد است.

محمد رضا مسعودی نژاد با تاکید بر اینکه مردم نباید در استفاده از مواد الکلی و گندزدایی برای ضدعفونی کردن زیاده روی کنند خاطرنشان کرد: اکنون اولویت مسئولان، موضوع مقابله با ویروس کرونا است و طبیعی است که اولویت اقدامات نیز با این مسئله باشد، بنابراین آنچه اهمیت دارد ضدعفونی کردن سطوحی است که ممکن است این ویروس بر روی آن قرار بگیرد.

وی ادامه داد: در عملیات گندزدایی، مقدار موادهایی که استفاده می شود اهمیت دارد بنابراین طبق دستورالعمل باید حدود مجاز و غلظت مواد ضدعفونی کننده آن مشخص باشد و به شکل صحیح مورد استفاده قرار بگیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تاکید کرد: قطعاً افرادی که اکنون این عملیات را انجام می دهند این مساله را هم مد نظر قرار داده اند ولی نباید فراموش کنند که استفاده بیش از حد این مواد می تواند آسیب های دیگری هم ایجاد می کند.

وی با تاکید بر اینکه مواد ضدعفونی کننده نیز آلودگی هایی ایجاد می کند، گفت: مواد ضد عفونی کننده یا شوینده مواد شیمیایی هستند که آب و خاک را آلوده می کنند و استفاده بی رویه از این مواد بر زندگی موجودات زنده تأثیرات منفی دارد.

مسعودی نژاد، درباره تعطیلی برخی واحدهای صنعتی و تأثیر آن بر محیط زیست در پی شیوع اپیدمی کرونا نیز توضیح داد: اولین تأثیر تعطیلی واحدهای صنعتی و کارخانجات بر کاهش آلاینده های هواست.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: یکی دیگر از دستاوردهای کاهش ترددها تأثیر مستقیم بر کنترل استفاده از انواع سوخت ها و آلاینده ای محیطی در دوران کرونایی است.

کلید واژه :

گندزدا

،

فاضلاب شهری

ثبت نظرات
captcha