کد خبر : ۳۴۷۶۴۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آزمایش داروی مالاریا روی مبتلایان به کرونا ازسر گرفته می شود

سازمان جهانی بهداشت یک هفته پس از متوقف کردن استفاده آزمایشی از داروی ضدمالاریا برای بیماران مبتلا به کرونا، اعلام کرد که آزمایش بالینی این دارو را از سر می گیرد.

آزمایش داروی مالاریا روی مبتلایان به کرونا ازسر گرفته می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،

سازمان جهانی بهداشت یک هفته پس از متوقف کردن استفاده آزمایشی از داروی ضدمالاریا برای بیماران مبتلا به کرونا، اعلام کرد که آزمایش بالینی این دارو را از سر می گیرد.

شبکه خبری سی ان بی سی گزارش داد «تدروس آدهانوم» مدیر کل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه در یک کنفرانس آنلاین در مقر این سازمان در ژنو، گفت که کارگروه اجرایی نظارت بر آزمایش بالینی «هیدروکسی کلروکین»، داروی ضدمالاریا، پس از بررسی آزمایش های پیشین به این نتیجه رسیده که هیچ دلیلی برای توقف آزمایش بالینی این دارو وجود ندارد.

آدهانوم گفت که کارگروه اجرایی این توصیه را برای ازسرگیری آزمایش بالینی هیدروکسی کلروکین و همه شاخه های دیگر دارویی دریافت کرده و ادامه آزمایش را تایید کرده است.

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت اوایل خرداد به تشکیل کارگروهی (موسوم به Solidarity Trial) برای کارآزمایی بالینی چهار دارو برای درمان کووید۱۹، اشاره کرد و گفت که این سازمان استفاده از داروی ضد مالاریای «هیدروکسی کلروکین» را در این آزمایش ها متوقف کرده است.

آدهانوم افزود که نشریه پزشکی معتبر «لنست» مطالعه ای را درباره تاثیر «هیدروکسی کلروکین» و «کلروکین» روی بیماران بستری مبتلا به کرونا منتشر کرد که حاکی از نرخ بالای مرگ در آنان در مقایسه با نرخ مورد انتظار بوده است.

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت توضیح داد که پس از انتشار این مطالعه، گروه اجرایی کارآزمایی بالینی این سازمان متشکل از ۱۰ کشور از میان ۳۵ کشور شرکت کننده در این کارگروه آزمایشی، تشکیل جلسه داده و تصمیم به بازنگری و تحلیل این موضوع گرفته اند.

گروه اجرایی کارآزمایی بالینی سازمان جهانی بهداشت همچنین تصمیم گرفته است که به صورت موقت استفاده از داروی «هیدروکسی کلروکین» را در این آزمایش ها متوقف کند.

در گزارش نشریه لنست آمده است که در این تحقیقات نتایج استفاده از این دارو ها با ردگیری وضعیت چهار گروه از بیماران، ارزیابی شد. گروه اول تنها با هیدروکسی کلروکین تحت درمان قرار گرفتند، گروه دوم تنها با کلروکین تحت درمان قرار گرفتند، دو گروه دیگر نیز با استفاده از این دارو ها به همراه آنتی بیوتیک تحت درمان قرار گرفتند. یک گروه کنترل نیز تحت نظر قرار گرفت که هیچ کدام از این دارو ها را مصرف نکردند.

براساس این گزارش، در پایان مطالعه حدود ۹ درصد از اعضای گروه کنترل جان خود را از دست دادند. در گروه هایی که تنها با کلروکین یا هیدروکسی کلروکین تحت درمان قرار گرفتند، به ترتیب ۱۸ درصد و ۱۶.۴ درصد جان خود را از دست دادند.

در گروه هایی که دارو ها را به همراه آنتی بیوتیک دریافت کردند، وضعیت بدتر بود. در واقع ۲۲.۸ درصد از گروهی که کلروکین و آنتی بیوتیک دریافت کردند و ۲۳.۸ درصد از اعضای گروهی که با هیدروکسی کلروکین و آنتی بیوتیک تحت درمان قرار گرفتند، جان خود را از دست دادند.

به گفته محققان، نتایج این تحقیقات نشان می دهد مصرف کلروکین و هیدروکسی کلروکین نه تنها موجب بهبود بیماران مبتلا به کووید ۱۹ نمی شود، بلکه خطر ابتلا به مشکلات قلبی و مرگ را نیز افزایش می دهد.

کلید واژه :

داروی مالاریا

،

مبتلایان کرونا

ثبت نظرات
captcha