کد خبر : ۳۴۷۶۳۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پیوند موفقیت آمیز کبد آزمایشگاهی برای نخستین بار

محققان با استفاده از سلول های بنیادی پرتوان القایی توانستند در آزمایشگاه نمونه های کوچکی از کبد انسان را رشد دهند و با موفقیت به بدن موش های آزمایشگاهی پیوند…

پیوند موفقیت آمیز کبد آزمایشگاهی برای نخستین بار

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش پایگاه خبری ساینس، با وجود این که پیوند اعضا موجب حفظ جان انسان ها می شود، این نوع عمل های جراحی دارای مشکلات خاصی مانند کمبود اهدا کننده و واکنش های نامطلوب سیستم ایمنی بدن دریافت کننده عضو هستند؛ اما رشد دادن اندام مورد نیاز شخص با استفاده از سلول های بنیادی خود او، هر دو مشکل را به سادگی حل می کند.
اکنون محققان دانشگاه پیتسبورگ واقع در پنسیلوانیای آمریکا برای اولین بار توانستند نمونه کوچکی از کبد انسان را در آزمایشگاه تولید کرده و آن را با موفقیت به بدن موش ها پیوند بزنند.

برای این منظور، ابتدا از سلول های پوست افراد داوطلب نمونه گیری شد. سپس این سلول ها دست ورزی شده و به سلول های بنیادی پرتوان القایی تبدیل شدند. در مرحله بعد محققان با استفاده از این سلول های بنیادی، سلول های کبد انسان را تولید کرده و این سلول ها را به درون چهارچوب کبد یک موش که قبلا تمام سلول های آن خارج شده است، منتقل کردند. این چارچوب ساختار اولیه اندام را به همراه فضای مناسب برای رشد سلول های کبد فراهم می کند.
در مرحله بعد، محققان این کبدهای کوچک انسان را به ۵ موش آزمایشگاهی پیوند زدند و وضعیت آن را برای چهار روز تحت نظر گرفتند. در تمام موارد، اندام های جدید به طور کامل و تمام وقت کار خود را انجام دادند. این کبدها نمک های صفراوی و اوره را ترشح کردند و محققان آثار پروتئین های انسانی را در بدن موش ها یافتند.
به اعتقاد محققان در آینده می توان با تغییراتی، این اندام ها را به شکلی رشد داد که قابلیت پیوند به بدن انسان را داشته باشند، اما در این فاصله می توان از آن ها برای آزمایش داروهای مختلف بهره گرفت.
کبد بزرگترین عضو داخلی بدن است که بیش از ۵۰۰ عملکرد حیاتی بدن، از جمله مبارزه با انواع ویروس و عفونت را به عهده دارد. کبد با تولید پروتئین و هورمون در سراسر بدن، نقش مهمی را در حفظ سطح نرمال قند خون ایفا می کند و تنها عضوی است که می تواند خود را بازسازی (ترمیم) کند؛ به همین دلیل است که افراد می توانند بخشی از کبد خود را اهدا کنند.
کبد حدود ۱۰ درصد از جریان خون را مصرف می کند و هر دقیقه حدود دو لیتر خون پمپاژ می کند. متاسفانه بیماری های کبدی با هیچ علامت ظاهری همراه نیستند و بیمار زمانی از آن مطلع می شود که کار از کار گذاشته است. سرطان کبد، نارسایی کبد, سیروز، هپاتیت و هموکروماتوز شایع ترین مشکلات کبد هستند.
انواع سبزیجات، گریپ فروت، گردو، لیمو، آووکادو، چای سبز، سیر، چغندر، سبزیجات با برگ های سبز پررنگ و زردچوبه مهمترین غذاهایی هستند که کبد را سالم نگه می دارند.
استفاده از غذاهای آماده و حاضری، الکل و سیگار، روغن و غذاهای سرخ کرده و بی تحرکی، مهمترین دلایل آسیب به کبد هستند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Cell Reports منتشر شده است.

کلید واژه :

پیوند کبد آزمایشگاهی

،

پیوند کبد

ثبت نظرات
captcha