کد خبر : ۳۴۷۶۰۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

خطر «هیدروکسی کلروکین» برای بیماران سرطانی مبتلا به کووید ۱۹

مطالعه جدید نشان می دهد استفاده از داروی مالاریا موسوم به هیدروکسی کلروکین برای بیماران سرطانی مبتلا به کووید ۱۹ خطرناک است.

خطر «هیدروکسی کلروکین» برای بیماران سرطانی مبتلا به کووید ۱۹

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محققان دانشگاه واندربیلت تنسی آمریکا دریافتند بیماران سرطانی مبتلا به کووید ۱۹ که هم داروی هیدروکسی کلروکین و هم آنتی بیوتیک آزیترومایسین دریافت می کنند در مقایسه با افرادی که این دو دارو را مصرف نمی کنند با ریسک بالاتر مرگ مواجه هستند.

از بین ۹۲۸ بیمار موردمطالعه در این تحقیق، ۱۳ درصد در مدت ۳۰ روز از تشخیص ابتلاء به کووید ۱۹ جان شأن را از دست دادند.

محققان دریافتند بیماران مبتلا به سرطان پیشرونده، ۵.۲ بار بیشتر با احتمال مرگ در طول ۳۰ روز مواجه بودند.

پژوهشگران دریافتند بیمارانی که ترکیب دو داروی هیدروکسی کلروکین و آزیترومایسین را برای درمان بیماری کووید ۱۹ دریافت کرده بودند در مقایسه با افرادی که هیچ یک از این داروها را مصرف نکردند تقریباً ۳ برابر با ریسک بالاتر مرگ در مدت ۳۰ روز مواجه بودند.

بیمارانی که این دو دارو را دریافت کرده و سپس فوت کردند احتمالاً عملکرد فیزیکی روزانه کمتری داشتند؛ کمتر از دو هفته قبل از تشخیص ابتلای شأن به کووید ۱۹، درمان سرطان را دریافت کرده بودند؛ نوع RH گروه خونی شأن مثبت بود؛ و داروهای استاتین برای کاهش کلسترول مصرف می کردند.

نگرانی ها در مورد ایمنی مصرف هیدروکسی کلروکین، سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشت تا این دارو را از آزمایش بر روی درمان بیماری کووید ۱۹ حذف کند.

چندین مطالعه دیگر هم نشان داده اند که این دارو هیچ فایده ای ندارد و حتی می تواند به بیماران کووید ۱۹ آسیب برساند.

کلید واژه :

هیدروکسی کلروکین

،

بیماران سرطانی

،

کووید ۱۹

ثبت نظرات
captcha