کد خبر : ۳۴۷۵۹۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تست سرولوژی به تنهایی برای بیماریابی کافی نیست

یک متخصص خون و آنکولوژی اطفال گفت: استفاده از تست سرولوژی یا خون برای تشخیص بیماری کرونا یا بیماریابی به تنهایی کافی نیست.

تست سرولوژی به تنهایی برای بیماریابی کافی نیست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، غلامرضا باهوش متخصص خون و آنکولوژی اطفال ، درباره دقت تست خون برای شناسایی ویروس کرونا اظهار کرد: سرولوژی با تاخیر می تواند نتیجه را نشان دهد و اگر هدف بیماریابی است، سرولوژی توانایی چنین کاری را ندارد.

وی ادامه داد: سرولوژی در شرایطی می تواند کمک کننده باشد که نمونه گیری مشکل داشته و نتیجه PCR منفی شده یا سی تی اسکن ریه مشکوک بوده یا علائم بالینی با درگیری ریه متفاوت باشد، اما اینکه سرولوژی را به عنوان تست تایید تشخیص بیماری یا بیماریابی قرار دهیم، منطقی نیست.

باهوش درباره موضوعات مطرح شده درباره اینکه گروه های خونی خاص در معرض بیماری قرار دارند، تصریح کرد: مطالعات نشان داده که گروه های خونی با بروز کرونا و شدت آن ارتباط داشته است، اما متاسفانه مطالعات در سراسر دنیا به صورت پراکنده صورت گرفته و بیشترین اتفاقی که در این مطالعات افتاده این است که گروه های علمی به دنبال مطرح کردن خودشان هستند تا اینکه بخواهند کمکی به شناخت بیشتر این بیماری، رفتارها و روش های درمانی کنند.

این متخصص خون و آنکولوژی اطفال گفت: به عنوان نمونه از ابتدای پیدایش این بیماری داروهای مختلفی برای درمان مطرح شد، اما همه آنها حذف شدند و همه اینها نشان دهنده این است که برخلاف درخواست سازمان بهداشت جهانی برای انجام مطالعات به صورت جهانی، مطالعات به صورت کشوری انجام شد، اینکه چقدر این مطالعات قابل اتکا هستند هم جای سوال دارد.

وی اظهار کرد: با این حال براساس مطالعاتی که چینی ها در زمان بروز کووید-19 داشتند، گروه های خونی را با بیماری مرتبط دانستند و اینکه بعدا هم این مطالعات معتبر باشد یا نه خود سوال دیگری است.

باهوش با اشاره به تغییر ژنتیکی ویروس های خانواده آنفلوآنزا، تصریح کرد: در بیماری ویروس های دیگر وقتی IGG بالا و IGM پایین می آید، بدن می تواند با تولید پادتن ایمن شود، اما یادمان باشد ویروس های گروه خانواده آنفلوآنزا سال به سال تغییر ژنتیکی می دهند. دلیل اینکه هر سال افراد واکسن آنفلوآنزا می زنند هم همین این است، اما این ایمنی برای سال بعد ممکن است موثر نباشد.

کلید واژه :

تست سرولوژی

ثبت نظرات
captcha