کد خبر : ۳۴۷۵۹۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

فراخوان WHO و برخی کشورها برای دسترسی همگانی به داروهای کرونا

سازمان جهانی بهداشت (WHO) به همراه ۳۷ کشور روز گذشته (جمعه) خواستار مالکیت مشترک واکسن ها، داروها و ابزارهای تشخیصی برای مقابله با بیماری همه گیر کووید-۱۹ در جهان شدند، چون این نگرانی وجود دارد که قوانینِ حق امتیاز به سدی برای به اشتراک گذاشتن این منابع مهم تبدیل شود.

فراخوان WHO و برخی کشورها برای دسترسی همگانی به داروهای کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، گروه دسترسی به تکنولوژی کووید-۱۹ که توسط اکثریت کشورهای در حال توسعه حمایت می شود، مورد تحسین پزشکان بدون مرز قرار گرفته و یک اتحادیه صنعت دارویی نیز این سوال را مطرح کرده که آیا تلاش برای جمع آوری مالکیت معنوی واقعاً دسترسی به داروها را گسترش می دهد یا خیر؟

کشورهای در حال توسعه و چند کشور کوچک بیم این را دارند که کشورهای ثروتمند که بر تولید واکسن کرونا سرمایه گذاری کرده و هم اکنون بیش از ۱۰۰ واکسن در دست ساخت دارند، به محض موفقیت یکی از این واکسن ها راه آن ها را در مقابله با کروناویروس دشوارتر سازند.

رئیس جمهوری، کاستاریکا نیز در این ارتباط اعلام کرده واکسن ها، آزمایش ها، تشخیص ها، درمان ها و سایر ابزارهای مهم در مقابله با کروناویروس جدید باید به صورت جهانی و به عنوان کالاهای عمومی جهانی تهیه شود.

این تلاش ها ابتدا در ماه مارس با هدف تأمین یک فروشگاه یکجانبه برای دانش علمی، داده ها و مالکیت معنوی در میان بیماری همه گیر کووید-۱۹ که بیش از ۵.۸ میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده و بیش از ۳۶۰ هزار نفر را کشته، صورت گرفته است.

سازمان جهانی بهداشت نیز در این رابطه "فراخوان همبستگی برای اقدام" صادر کرد و از سایر ذینفعان خواست که به این تلاش داوطلبانه ملحق شوند.

تئودور آدهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت نیز اعلام کرد این سازمان به اهمیت قوانین حق امتیاز را برای اختراعات و ابتکارات جدید آگاه است اما اکنون زمانی است که جان مردم باید پیش از هر چیزی در اولویت قرار گیرد.

فدراسیون بین المللی تولیدکنندگان و انجمن های داروسازی نگرانی خود را در مورد تضعیف حمایت از مالکیت معنوی ابراز کردند که این گروه با بیان اینکه هم اکنون نیز همکاری خود را با این انجمن ها امکان پذیر خواهند کرد، اعلام کردند به محض پایان همه گیری کروناویروس این قوانین دوباره لازم الاجرا خواهند شد.

بنابر گزارش رویترز، برخی کارشناسان بر این باورند که تلاش صنعت داروسازی برای خنثی کردن ابتکار عمل سازمان جهانی بهداشت در ارتباط با "فراخوان همبستگی برای اقدام" نشان می دهد که آن ها بیشتر از سود مردم به سود خود اهمیت می دهند.

کلید واژه :

فراخوان WHO

،

داروهای کرونا

ثبت نظرات
captcha