کد خبر : ۳۴۷۵۸۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شناسایی قطعی ۳۳ مبتلا به فاسیولا در گیلان/ بیشترین مبتلا در رشت

رشت سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به شناسایی قطعی ۳۳ بیمار مبتلا به فاسیولا در استان، گفت: بیشترین مبتلایان مربوط به شهر رشت است.

شناسایی قطعی ۳۳ مبتلا به فاسیولا در گیلان/ بیشترین مبتلا در رشت

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، آبتین حیدر زاده پیش از ظهر شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به شیوع بیماری فاسیولا در گیلان، اظهار کرد: تاکنون ۳۳ گیلانی به صورت قطعی به این بیماری مبتلا شده اند.

وی با اشاره به اینکه این تعداد از طی دو ماه آبان و آذر سال گذشته مبتلا شده اند، گفت: احتمال دارد این تعداد با تأیید آزمایش ۴۹ نفر دیگر افزایش یابد.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه با بیان اینکه عمد مبتلایان به بیماری فاسیولا مربوط به شهر رشت است، افزود: البته لازم به ذکر است که تاکنون کسی به دلیل این بیماری در مراکز درمانی استان گیلان بستری نشده است.

حیدرزاده با تأکید بر لزوم رعایت نکات بهداشتی برای پیشگیری از ابتلاء به این بیماری به ویژه در زمان مصرف سبزیجات محلی، بیان کرد: گیلانیان باید سبزی های محلی را خشک کرده یا ۳ ثانیه جوشانده و یا در محلول آب و سرکه سفید برای مدت ۱۵ دقیقه قرار دهند.

وی با اشاره به وجود روان آب ها در گیلان و احتمال استفاده برخی از خانواده ها از آن به عنوان اب شرب، تأکید کرد: خانواده ها نباید از روان آب ها و یا آب های سطحی قبل از جوشاندن آن استفاده کرد.

حیدر زاده به سیر پیگیری، تشخیص و درمان مبتلایان به بیماری فاسیولا در گیلان، تصریح کرد: با کمک آزمایشگاه رفرانس دانشکده بهداشت دانشگاه تهران، دانشکده پزشکی رشت و مرکز بهداشت استان مشغول پیگیری بیماران در استان هستیم.

وی با هشدار به دامداران استان گیلان، افزود: تمام کشاورزان و دامداران گیلانی به توصیه سازمان دامپزشکی توجه کرده و برای کم کردن تخم انگل فاسیولا در محیط زیست استان، دام های کوچک و بزرگ خود را سالی دو بار با داروهایی که سازمان دامپزشکی توصیه می کند، درمان ضد انگل کنند.

کلید واژه :

فاسیولا

،

گیلان

،

رشت

ثبت نظرات
captcha