کد خبر : ۳۴۷۵۸۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تصفیه کننده آلاینده های رنگی و دارویی تولید شد

محققان کشور به دانش فنی تولید نانوفتوکاتالیست هایی دست یافتند. این مواد تصفیه آب های آلوده به رنگ و دارو را که روش های مرسوم قادر به حذف آن نیستند، انجام می دهد.

تصفیه کننده آلاینده های رنگی و دارویی تولید شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از معاونت علمی و فناوری، پساب های آلوده تولید شده توسط صنایع گوناگون دغدغه بسیاری را ایجاد کرده است. پساب هایی که با وجود مواد سمی و آسیب زا وارد محیط زیست می شوند. روش هایی برای حذف مواد آلاینده این پساب ها وجود دارد اما این روش های مرسوم قادر به حذف برخی از این ترکیبات نیستند.

بنابراین محققان در دانشگاه صنعتی سهند تبریز دست به کار شدند و تحقیقات و پژوهش برای جایگزینی روشی نوین را انجام دادند. 

محمد حقیقی مجری این گرنت پژوهشی درباره آن گفت: استفاده از نانو فتوکاتالیست ها روشی نوین برای تصفیه پساب ها است. تولید آنها در دنیا در حال صنعتی شدن و گذراندن پایان مراحل است. ما با انجام این گرنت پژوهشی به دانش فنی تولید این نانو فتوکاتالیست ها برای تصفیه آب های آلوده رنگی و دارویی دست یافتیم. نانو فتو کاتالیست ها مواد نوین نانویی برای حذف آلاینده ها با استفاده از نور خورشید (نور مرئی) هستند.

حقیقی ادامه داد: در این روش از یک نانوکاتالیست استفاده می شود که با جذب نور خورشید فرآیند تصفیه را انجام می دهد. اکنون دانش فنی تولید این مواد در کشور وجود دارد و پس از ثبت اختراع بین المللی آن وارد مرحله تولید صنعتی می شویم. البته با حمایت صندوق کار ثبت اختراع بین المللی آن نیز در مراحل پایانی قرار دارد.

رئیس مرکز تحقیقات راکتور و کاتالیست دانشگاه صنعتی سهند گفت: چاپ ۱۲ مقاله تحقیقاتی به صورت بین المللی و ۹ ثبت اختراع داخلی در حوزه نانوفتوکاتالیست ها و تصفیه آب از دستاوردهای این گرنت پژوهشی است.

کلید واژه :

تصفیه کننده

،

آلاینده رنگی

،

آلاینده دارویی

ثبت نظرات
captcha