کد خبر : ۳۴۷۵۸۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ضرورت همکاری کشورها برای تولید واکسن کرونا

رئیس کمیته علمی کرونا با تاکید بر همکاری کشورها برای تولید واکسن گفت: اگر این همکاری ها صورت بگیرد زودتر به واکسن دست پیدا می کنیم و در هزینه ها صرفه جویی می شود.

ضرورت همکاری کشورها برای تولید واکسن کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر مصطفی قانعی در نشست تبادل تجربیات علم و فناوری جایزه مصطفی که امروز به صورت آنلاین برگزار شد، گفت: در روزهای ابتدایی شیوع بیماری کرونا از مردم در خواست داشتیم که در موارد خاص برای انجام تست به بیمارستان ها مراجعه کنند که این استراتژی درستی نبود زیرا بیماران بعد از انتقال به افراد سالم به بیمارستان ها مراجعه می کردند.

وی با بیان اینکه بهترین راه کاهش شیوع کرونا در خانه ماندن است، گفت: یکی دیگر از تجارب ما با شیوع این بیماری این بود که خودکفا باشیم و از تجهیزات تولید شده در کشور خودمان برای مبارزه با این بیماری بهره ببریم.

قانعی افزود: در ابتدای شیوع بیماری، چندین دارو برای درمان کرونا پیشنهاد شد که مورد بررسی قرار گرفتند.

ورود محققان به ساخت واکسن

رئیس کمیته علمی مبارزه با کرونا با اشاره به فعالیت ها در راستای ساخت واکسن کرونا اظهار کرد: از سال های گذشته برخی از شرکت های فناور در زمینه تولید واکسن های انفولانزا فعال بودند از این رو از آنها درخواست داشته ایم که به ساخت واکسن ورود پیدا کنند؛ اکنون ۵ شرکت در این حوزه فعال هستند.

قانعی با تاکید بر آماده سازی بیمارستان ها برای موج دوم کرونا در کشور، گفت: در موج اول بیمارستانی به درمان بیماران مبتلا اختصاص داده شد. در این راستا درصدد هستیم که در همه بیمارستان ها بخش مربوط به کرونا ایجاد شود و سایر بخش ها به ارائه خدمات خود ادامه دهند.

ضرورت همکاری با کشورها برای ساخت واکسن

وی با تاکید بر همکاری کشورها برای تولید واکسن مرتبط با کرونا گفت: باید یک راهی وجود داشته باشد برای اینکه کشورها با همدیگر همکاری کنند و به تولید واکسن برسند.

قانعی تاکید کرد: تکنولوژی تولید واکسن تکنولوژی ای نیست که به یک کشور محدود شود؛اگر چند کشور با یکدیگر همکاری کنند بازار خوبی برای واکسن به وجود می آید ضمن اینکه در زمان کوتاه به نتیجه می رسیم و هزینه تحقیقات بین کشورها تقسیم می شود.

به گفته رئیس کمیته  علمی مبارزه با کرونا، ضروری است که کشورها با یکدیگر همکاری کنند.

قانعی خاطر نشان کرد: البته که همکاری در این بحران سخت است اما اگر بازیگران منطقه ای راضی باشند این همکاری ها می تواند صورت بگیرد تا برای مبارزه به موج دوم این بیماری نیاز کشورها مرتفع شود.

اولشاس ابیشو نیز در این نشست با تاکید بر ضرورت گسترش همکاری های علمی برای مقابله با ویروس کرونا گفت: قزاقستان از ۳۰ آوریل ( ۱۱ اردیبهشت) آزمایش گسترده کارکنان خدمات عمومی در بخش درمان و نیروهای پلیس را آغاز کرد که برای بیماریابی بسیار مفید بود.

معاون وزیر بهداشت قزافستان افزود: در ادامه آزمایش تصادفی از بخش های دیگر جامعه انجام شد و به این شکل اقدامات ضروری را در فاصله گذاری اجتماعی و قرنطینه ها انجام دادیم. همچنین آموزش بهداشت عمومی و آموزش به گروه های پرخطر از دیگر اقداماتی بود که به کنترل سرایت کرونا در این کشور کمک کرد.

وی با اشاره به ارائه آموزش ها و نظارت های بهداشت عمومی به شکل دیجیتالی گفت: همکاری با متخصصین از کشورهای دیگر می تواند به کنترل روند این بیماری در کشورها کمک کند و  به این ترتیب تولید واکسن کرونا با همکاری و هم افزایی کشورها ممکن است.

ابیشو ادامه داد: این نشست یکی از بهترین اقدامات و تجربه ای خوب برای همکاری دانشمندان در زمینه علمی است و باور داریم با ابتکارات فناورانه و دستاوردهای علمی می توانیم بر این بیماری غلبه کنیم.

درخواست نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد برای تبادل تجربیات علمی

جرج چدیک؛ نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این نشست با تاکید بر ضرورت همکاری های کشورهای مختلف برای مقابله با چالش کرونا گفت: دفتر همکاری های جنوب جنوب سازمان ملل متحد خواستار همکاری و تبادل تجربیات علمی بیشتر با کشورهای اسلامی است.

وی ادامه داد: ما خواستار همکاری های بیشتر در زمینه های علمی به خصوص زنان در این کشورها هستیم و می خواهیم بیشتر از شما یاد بگیریم. همه کشورها باید با هم برای مبارزه با این بیماری تلاش کنند.

کلید واژه :

واکسن کرونا

ثبت نظرات
captcha