کد خبر : ۳۴۷۵۸۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

به نظر می رسد شدت بیماری زایی کروناویروس کاهش یافته است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: به نظر می رسد شدت بیماری زایی کروناویروس کاهش یافته است؛ علیرغم اینکه تعداد بیماران ثبت شده روزانه افزایش یافته اما آمار مرگ و نیز ثابت مانده است و باید توجه شود بیمارانی که اکنون فوت می کنند، از یکی دو ماه قبل بیمار شده بودند.

به نظر می رسد شدت بیماری زایی کروناویروس کاهش یافته است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر پژمان علوی نژاد با اشاره به تفاوت علائم بیماران مبتلا به کرونا با علائم سایر بیماری ها، اظهار کرد: به دلیل اینکه این ویروس ها بین افراد مختلف منتقل می شوند، ممکن است رفتار ویروس تغییر کند. اکنون مشاهده می کنیم که رفتار این ویروس نسبت به سه چهار ماه قبل تغییر کرده است.

این فوق تخصص گوارش افزود: اکنون می بینیم که بسیاری از بیماران مبتلا به کرونا، همزمان علائم گوارشی و تنفسی دارند یا تنها علائم گوارشی دارند.

علوی نژاد ادامه داد: بسیاری از بیماران کرونا با علائم مسمومیت غذایی ساده، حالت تهوع، دل پیچه، بی اشتهایی گذرا و یا تب خفیف مراجعه می کنند. اگر این افراد مشکل خاصی نداشته باشند، نیازی به مراجعه برای انجام آزمایش ندارند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: اگر کسی علائم نگران کننده ای ندارد و با استراحت در منزل می تواند بیماری را بگذراند، نیازی به مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی ندارد اما اگر کسی تب شدید و تنگی نفس داشته باشد یا قادر به مصرف مایعات به اندازه کافی نباشد، باید به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کند. در کسانی که علائم شدید ندارند، نیازی به انجام سی تی اسکن و آزمایش و همه تست ها نیست.

وی افزود: به نظر می رسد شدت بیماری زایی کروناویروس کاهش یافته است؛ علیرغم اینکه تعداد بیماران ثبت شده روزانه افزایش یافته اما آمار مرگ و میر ثابت مانده است و باید توجه شود بیمارانی که اکنون فوت می کنند، از یکی دو ماه قبل بیمار شده بودند.

این فوق تخصص گوارش و کبد بزرگسالان بیان کرد: مقداری از افزایش آمار مبتلایان نیز مربوط به دقت و وسواس سیستم بهداشت و درمان ما است. این افزایش آمار به نوعی ماحصل تلاش بی وقفه پرسنل ما در بخش بهداشتی و درمانی است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در پاسخ به این سوال که آیا بیماری کرونا موجب لخته خون می شود؟ گفت: این مساله هیچ سندیت علمی ندارد. بسیاری از اوقات، مطالب بیان شده می توانند شایعه باشند.

وی افزود: هر ویروسی ممکن است تظاهرات غیرعادی داشته باشد اما تاکنون فرم معمولی بیماری کرونا، در ابتدا درگیری های ریوی و سپس علائم درگیری گوارشی بوده است و طبیعی است که برخی نیز دچار تظاهرات پوستی و یا موارد دیگر شوند.

علوی نژاد گفت: درست است که مواردی از سکته قلبی و مغزی نیز بین بیماران کرونایی بوده است اما به گونه ای نیست که بگوییم غلبه پیدا کرده است. موارد استثناء، برای ما قاعده نیستند.

وی تصریح کرد: ما معضلی با افراد دچار وسواس و اضطراب داریم. مکررا بیمارانی داشتم که بر اثر استفاده زیاد مواد شوینده دچار مشکل شده بودند. شستشوی دست ها با آب و صابون کفایت می کند و نیازی به استفاده از مواد ضدعفونی کننده، اسید و مواد دیگر نیست زیرا به پوست و مخاط تنفسی آسیب وارد می کنند.

این فوق تخصص گوارش افزود: از سوی دیگر، بیمارانی داریم که باید به بیمارستان مراجعه کنند اما زمانی که به آنها می گوییم به بیمارستان مراجعه کنند مانند این است که می خواهیم آنها را به قتلگاه بفرستیم. این بیماران، درمان خود را عقب می اندازند و داروهای تزریقی خود را استفاده نمی کنند و اوضاع را پیچیده می کنند.

وی که پنجشنبه شب در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، یادآور شد: درست است که بیماران مبتلا یا مشکوک به کرونا به بیمارستان ها مراجعه می کنند اما اصول بهداشتی در این اماکن رعایت می شود و اگر شرایط فردی به گونه ای باشد که باید در بیمارستان تحت مراقبت باشد باید به بیمارستان مراجعه کند.

علوی نژاد گفت: مشکل ما دو دسته افراد هستند؛ یک دسته کسانی هستند که مشکل ندارند و بسیار به مراکز درمانی مراجعه می کنند و از طرف دیگر کسانی که مشکل دارند و مراجعه نمی کنند، در حالی که باید تعادل رفتاری داشته باشیم.

وی در خصوص نحوه حضور در محل کار برای مبتلایان به کرونا پس از دو هفته قرنطینه، بیان کرد: طبق مطالعات انجام شده، شانس انتقال بیماری در دو هفته پس از بهبود وجود دارد و معمولا پس از آن، احتمال انتقال کاهش می یابد. اگر فردی بهبود پیدا کرد و دو هفته در منزل قرنطینه بود، با رعایت اصول بهداشتی و استفاده از وسایل محافظتی می تواند در محل کار حاضر شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: امروز نیازمند همکاری تک تک مردم هستیم که باید به ما کمک و فاصله گذاری اجتماعی و اصول بهداشتی را رعایت کنند. البته رعایت اصول بهداشتی نباید به حدی باشد که مضطرب شوند بلکه به صورت ساده، توصیه ها را رعایت کنند.

وی با اشاره به تاثیر کیفیت آب در بروز بیماری های گوارشی، گفت: بیماری های گوارشی آینه ای هستند از آنچه می خوریم و می آشامیم. این همه اختلالات گوارشی، عدم آسایش دستگاه گوارش و بسیاری از علائم دیگر، ماحصل آب و به تبع آن مواد غذایی مورد استفاده هستند.

علوی نژاد افزود: یکی از نکاتی که امسال سازمان جهانی بهداشت در زمینه سلامت دستگاه گوارش مورد تاکید قرار داده است، بحث میکروب های خوب دستگاه گوارش است و یکی از فاکتورهای تعیین کننده حفظ سلامت، تعادل در زمینه آب و غذای مصرفی است که اهمیت بسیار زیادی دارد.

کلید واژه :

شدت بیماری زایی

،

کروناویروس

ثبت نظرات
captcha