کد خبر : ۳۴۷۵۷۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

اندازه گیری لیتیوم خون تنها با یک دستگاه کاغذی

پژوهشگران دانشگاه هوکایدو (Hokkaido University) ژاپن در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یک دستگاه مبتنی بر کاغذ (Paper Device) شده اند که به سرعت سطح لیتیوم خون را اندازه گیری می کند.

اندازه گیری لیتیوم خون تنها با یک دستگاه کاغذی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از مدگجت، محققان ژاپنی یک دستگاه مراقبتی مبتنی بر کاغذ ایجاد کرده اند که می تواند سطح لیتیوم خون را اندازه گیری کند. این دستگاه می تواند به بیماران مبتلا به اختلال دو قطبی کمک کند تا میزان لیتیوم خون خود را ردیابی کنند.

لیتیوم کربنات برای درمان اختلال دوقطبی مورد استفاده قرار می گیرد، اما باید با دقت مصرف شود؛ زیرا دامنه غلظتی که در آن دارو از نظر درمانی فعال است، به دامنه سمی آن نزدیک است. این بدان معنی است که بیماران برای اطمینان از این موضوع که دوز زیادی از این دارو را مصرف نمی کنند، می بایست به طور منظم  آزمایش خون انجام دهند.

در حال حاضر پزشکان برای انجام این آزمایش خون نیاز به نمونه های زیادی از خون هر فرد دارند و تجهیزاتی که برای انجام آزمایش به کار می روند نیز گران هستند و همه آزمایشگاه ها نیز نمی توانند این آزمایش را انجام دهند.

برای حل این مسئله، محققان ژاپنی یک دستگاه مبتنی بر کاغذ ارزان قیمت برای تشخیص لیتیوم خون ایجاد کرده اند که می تواند در مطب پزشک یا حتی در خانه توسط بیمار استفاده شود. دستگاه مذکور به چند قطره خون برای اندازه گیری لیتیوم خون نیاز دارد و از دو واحد تشکیل شده است. محققان با پوشاندن یک جوهر آبگریز بر روی کاغذ لکه دار پنبه ای با خلوص بالا که دستگاه از آن ساخته شده است، سطحی را ایجاد کردند که به راحتی خون را جذب می کند و کار را برای کاربر راحت تر می کند. هنگامی که قطره خون به سطح اضافه می شود، فقط یک دقیقه طول می کشد تا دستگاه نتیجه را نشان دهد. از یک دوربین دیجیتال معمولی نیز می توان برای تصویربرداری از تغییر رنگ خون استفاده کرد که سپس آن تصویر توسط پزشک مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. محققان اظهار کرده اند که دقت این آزمایش دقیقا همانند انجام آزمایش مذکور در آزمایشگاه های مجهز است.

"مانابو توکشی" (Manabu Tokeshi)، محقق این مطالعه گفت: این وسیله یک روش جایگزین را برای نظارت منظم بر غلظت یون لیتیوم بیماران مبتلا به اختلال دو قطبی فراهم می کند. امیدواریم در آینده یک برنامه مناسب برای گوشی های هوشمند نیز برای تجزیه و تحلیل تصویر خون تهیه کنیم تا خود بیماران بتوانند غلظت یون لیتیوم موجود در خون را بررسی کنند.

کلید واژه :

اندازه گیری لیتیوم خون

،

دستگاه کاغذی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha