کد خبر : ۳۴۷۵۷۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مصرف خوسرانه دارو برای درمان آلرژی فصلی، ممنوع

یک فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی کودک و بزرگسال با تاکید بر این که آمپول هایی که داروخانه ها بدون نسخه برای آلرژی فصلی تجویز می کنند دارای کورتون هستند، گفت: تزریق حتی یک آمپول کورتون دار که فرد خودسرانه و بدون نسخه از داروخانه برای کاهش علائم آلرژی فصلی خریداری می کند، می تواند عوارض جبران ناپذیزی داشته باشد.

مصرف خوسرانه دارو برای درمان آلرژی فصلی، ممنوع

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، با بیان این که وجود مشکلات ژنتیکی باعث ایجاد آلرژی فصلی در فرد می شود، اظهار کرد: معمولا افرادی که دچار آلرژی فصلی می شوند، در میان اعضای خانواده ی خود نیز آلرژی فصلی را مشاهده، چون این نوع حساسیت از طریق ژنتیک به افراد منتقل می شود.

وی با تاکید بر این که آلرژی فصلی، مشکلی ذاتی و ژنتیکی است، افزود: محرک هایی برای بروز آلرژی فصلی در بیرون از بدن وجود دارد که وقتی بدن در معرض ماده ی آلرژیک بیرونی قرار می گیرد از خود واکنش نشان می دهد.

این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی کودک و بزرگسال با اشاره به عوامل تشدید کننده ی آلرژی فصلی، بیان کرد: مسائلی مانند تغذیه، آلودگی محیط، مصرف سیگار و غیره می تواند علائم آلرژی فصلی را تشدید کند. مواد آلرژی زا مانند گیاهان، چمن و گل های خانگی می توانند به صورت فصلی باعث بروز علائم آلرژی در فرد شوند.

وی با بیان این که بروز علائم مختلف آلرژی فصلی در افراد متفاوت است، گفت: علائم آلرژی می تواند در چشم فرد مشاهده شود که آن نیز همراه با قرمز شدن و خارش، آبریزش و ترشحات از چشم است.

وی ادامه داد: علائم آلرژی فصلی در برخی موارد نیز در بینی افراد مشاهده می شود که در اثر مواجهه مخاط بینی با گرده های موجود در هوا، تحریک سیستم ایمنی بدن رخ داده و علائم آلرژی فصلی ظاهر می شوند.

دکتر احمدیان افزود: بروز علائمی مانند ترشح آبکی روشن از بینی، خارش آن و احساس تنگی نفس از جمله علائم آلرژی فصلی در قسمت بینی بوده که وقتی فرد در مواجهه با مواد آلرژی زا قرار می گیرد، علائم آن تشدید می شود.

وی با بیان این که رژیم غذایی از جمله سبزیجات و مواد حاوی فیبر، آلرژی فصلی را کاهش می دهند، گفت: مواد غذایی از قبیل فست فودها و چربی های اشباع شده باعث تشدید بروز علائم آلرژی فصلی می شود، همچنین خوردن برخی از میوه ها مانند گرمک، خربزه، کیوی و انگور نیز به عنوان محرک می توانند در بروز آلرژی فصلی موثر باشند.

وی افزود: سیستم ایمنی بدن در آِلرژی فصلی نسبت به ماده ای تحریک می شود که برای مقابله با آن، فرد باید دور از آلرژن ها قرار بگیرد.

وی با بیان این که آلرژی فصلی را می توان با درمان های دارویی کنترل کرد، گفت: استفاده از دارو تنها برای کنترل آلرژی فصلی فرد تجویز می شود نه درمان ۱۰۰ درصدی آن.تا زمانی که فرد از دارو استفاده می کند تنها علائم بروز آلرژی کاهش می یابد ولی در صورت قطع مصرف دارو مجددا علائم آلرژی فصلی در بدن فرد مشاهده می شود.

این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی کودک و بزرگسال افزود: افرادی که دچار آلرژی فصلی هستند به دو روش می توانند با آلرژی فصلی مقابله کنند، در روش اول فرد با مصرف دارو می تواند اثرات آلرژی فصلی را کاهش یا کنترل کند در روش دوم نیز از طریق انجام درمان ایمنوتراپی یا همان حساسیت زدایی نسبت به مواد محرکی که فرد به آن حساسیت دارد، می توانند معالجه شوند.

وی یادآور شد: امکان این که یک فرد همزمان به چندین مواد محرک در محیط اطراف خود آلرژی داشته باشد، وجود دارد.

این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی کودک و بزرگسال در بخش دیگر سخنان خود با بیان این که اکنون مردم به دلیل وجود کرونا مجبور به استفاده از ماسک هستند، گفت: استفاده از ماسک و در خانه ماندن روش بهتری برای جلوگیری از بروز علائم آلرژی فصلی است، البته مردم نباید علائم آلرژی فصلی را با علائم بیماری کرونا اشتباه بگیرند، آلرژی فصلی در فصول مختلفی رخ می دهد و فرد هرسال متوجه بروز آن در بدن است و در مواجهه با آلرژن ها علائم آن تشدید می یابد.

وی افزود: خارش بدن، چشم و بینی بیشترین علائم در بروز آلرژی فصلی است که این علائم می تواند آلرژی فصلی را از سایر بیماری ها جدا کند، البته در برخی موارد نیز می توان علائم آن را با علائم عفونت های ویروسی مانند کرونا اشتباه گرفت.


وی ادامه داد: علائم آلرژی فصلی با مصرف آنتی هیستامین ها، شربت و قرص های ضد حساسیت کاهش می یابد، علائمی مانند تب و لرز و گلو درد شدید در آلرژی فصلی بروز نمی کند.

وی خاطرنشان کرد: آمپول و قرص های کورتون دار که به عنوان داروی ضد آلرژی مورد استفاده قرار می گیرند به هیچ عنوان نباید خوسرانه برای کاهش آلرژی فصلی مصرف شوند.

کلید واژه :

مصرف خوسرانه دارو

،

درمان آلرژی فصلی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha