کد خبر : ۳۴۷۵۶۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تزریق دارویی که از آلودگی به اچ.آی.وی جلوگیری می کند

در مطالعه ای که اخیرا برنامه مشترک ملل متحد در زمینه ایدز (UNAIDS) همراه با شرکت داروسازی ویوهلثکر (ViiV Healthcare) و شبکه آزمایشات پیشگیری از اچ آی وی (HPTN) انجام داده است اظهار کرده اند تزریق هر دو ماه یکبار دارویی خاص می تواند از آلودگی به ویروس اچ.آی.وی جلوگیری کند.

تزریق دارویی که از آلودگی به اچ.آی.وی جلوگیری می کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از گیزمگ، محققان در مطالعه اخیرشان دریافته اند تزریق دارویی خاص نسبت به داروهای خوراکی که برای جلوگیری از ابتلا به آلودگی ویروس اچ.آی.وی تجویز می شود، موثرتر هستند. آزمایش آزمایشی فاز ۲b / ۳ در مقیاس بزرگ محققان اثربخشی یک داروی جدید را که برای جلوگیری از ابتلا به ویروس اچ.آی.وی طراحی شده است، نشان می دهد. تجزیه و تحلیل موقت دارو حاکی از آن است که تزرق هر دو ماه یکبار(هر هشت هفته) یک داروی خاص در بدن بیماران محافظت بیشتری از آنها در برابر ابتلا به آلودگی اچ.آی.وی نسبت به هر داروی دیگری که در حال حاضر موجود است، می کند.

"میرون کوهن"(Myron Cohen) از دانشگاه کارولینای شمالی در چَپـِل هیل(University of North Carolina at Chapel Hill) گفت: هر ساله حدود ۱.۷ میلیون نفر به ویروس اچ.آوی.وی مبتلا می شوند. برای پایین آوردن این تعداد، ما اعتقاد داریم که علاوه بر قرص های خوراکی که روزانه می بایست مصرف شوند، گزینه های بیشتری برای پیشگیری نیز لازم است.

شبکه آزمایشات پیشگیری از اچ .آی .وی(HPTN) که رهبری این مطالعه را برعهده دارد، این آزمایش را "شبکه آزمایشات پیشگیری از اچ آی وی۰۸۳"(HPTN ۰۸۳) نامیده است.

انجام این آزمایش بر روی افراد در پایان سال ۲۰۱۶ آغاز شد و محققان آزمایش را به منظور بررسی ایمنی و کارآیی داروی تزریقی جدید به نام "کابوتگراویر"(cabotegravir) در طولانی مدت به جای درمان فعلی و استاندارد مراقبت از پیشگیری از اچ.آی.وی که یک درمان ترکیبی ضد ویروسی و مصرف داروهای خوراکی مانند تنوفوویر و امتریسیتابین است، انجام دادند.

محققان ۴۶۰۰ فرد را که در این آزمایش شرکت کرده بودند و در معرض خطر ابتلا به عفونت اچ.آی.وی قرار داشتند را مورد بررسی قرار دادند که این شرکت کنندگان از هفت کشور انتخاب شده بودند.

به یک گروه از افراد کابوتگراویر هر هشت هفته تزریق می شد و افراد قرص های پلاسیبو نیز روزانه مصرف می کردند. گروه دیگر هر ۸ هفته داروهای پلاسیبو به آنها تزریق می شد و روزانه نیز قرص های تنوفوویر و امتریسیتابین مصرف می کردند.

برنامه اولیه اجرای درمان به مدت سه سال بود، با این حال به دلیل همه گیری بیماری کووید-۱۹ در جهان، آزمایشات کمی به تعویق افتاد. بنابر گزارش ها یک چهارم مکان هایی که در آنها آزمایش انجام می شد، تعطیل شدند.

در اوایل ماه مه، یک هیئت نظارت بر داده های مستقل و امنیت(DSMB) تجزیه و تحلیل موقت از داده های جمع آوری شده تا مارس ۲۰۲۰ را انجام دادند. این هیئت نتیجه گیری کرد که داده های اولیه حاکی از آن است که کابوتگراویر به همان اندازه مصرف روزانه تنوفوویر و امتریسیتابین امن و به طور بالقوه بسیار بیشتر تاثیرگذار است.

اگرچه داده ها مورد بازبینی قرار نگرفته یا منتشر نشده است، اما این نتایج اولیه تصویری امیدوار کننده از موفقیت کابوتگراویر را نشان می دهد. این مطالعه نشان می دهد که تزریق دو ماه در میان کابوتگراویر ۶۹ درصد نسبت به درمان های استاندارد مراقبت فعلی در جلوگیری از آلودگی به ویروس اچ.آی.وی موثر است.

"رافائل لاندوویتز"(Raphael Landovitz) یکی از محققان شبکه آزمایشات پیشگیری از اچ .آی .وی گفت: این مطالعه نشان می دهد که تزریق طولانی مدت کابوتگراویر بسیار مؤثر است.

کلید واژه :

اچ

،

آی

،

وی

ثبت نظرات
captcha