کد خبر : ۳۴۷۵۶۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ابتلای ۳۰۰۰ عضو کادر درمانی کشور به کرونا

رئیس بیمارستان شهدای تجریش گفت: در طی این مدت ۳۰۰۰ نفر از کادر درمان کشور به ویروس کرونا آلوده شده و متاسفانه حدود ۱۱۰ نفر از آنان جان باخته اند.

ابتلای ۳۰۰۰ عضو کادر درمانی کشور به کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر رضا جلیلی خشنود در نشست خبری جشنواره "فرشته مهر" اظهار کرد: این جشنواره روز پنجشنبه 8 خردادماه با حضور مسئولین لشکری و کشوری و روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور در بیمارستان شهدای تجریش برگزار می شود.

وی با بیان اینکه در ابتدای شیوع کرونا تمام بیمارستا ن ها زیر بار کرونا رفتند، اظهار کرد: در ابتدای شیوع کرونا، لباس های حفاظت شخصی آن گونه که مد نظر سازمان جهانی بهداشت بود نداشتیم و این امر باعث شد بسیاری از کادر بهداشتی و درمانی به بیماری کرونا مبتلا شوند. در بیمارستان شهدای تجریش تاکنون بیش از 2000 بیمار بستری کرده ایم.

وی افزود: در طی این مدت 3000 نفر از کادر درمان کشور به ویروس کرونا آلوده شده و متاسفانه حدود 110 نفر از آنان جان باخته اند؛ با هدف گرامی داشت یاد این پرسنل، تندیس و تمبر "فرشته مهر" به عنوان نمادی از خدمت رسانی صادقانه نیروهای درمانی و بیمارستانی شامل پزشک، پرستار، پرسنل آزمایشگاه، رادیولوژی، پشتیبانی، اداری، نقلیه، خدمات و... با حضور مسئولین رونمایی خواهد شد.

خشنود با اشاره به درخواست نامگذاری هشتم خرداد به عنوان روز "مدافعان سلامت" تصریح کرد: درخواست تغییر نام خیابان حمید در محدوده بیمارستان شهدای تجریش به خیابان "مدافعان سلامت" یا "فرشته مهر" نیز از سایر برنامه های این جشنواره است.

ارائه خدمات روانشناختی به مدافعان سلامت

رئیس بیمارستان شهدای تجریش در پاسخ به این سوال خبرنگار تسنیم که آیا خدمات روانشناختی به مدافعان سلامت ارائه می شود یا خیر تصریح کرد: با توجه به اینکه هم در حوزه درمان و هم در بیماران کرونایی و همراهانشان ما شاهد افسردگی و رنجش روحی بودیم روانپزشکان و روانشناسان از سوی وزارت بهداشت به ما معرفی شدند و از سوی حوزه علمیه نیز افرادی معرفی شدند و تعدادی از روانپزشکان و روانشناسان نیز به صورت خودجوش به بیمارستان ها مراجعه و مشاوره ارائه کردند.

روند کند افزایشی در پی بازگشایی مشاغل

وی در پاسخ به این سوال که روند تغییر تعداد بیماران در بیمارستان چگونه است، گفت: در ابتدای شیوع کرونا ظرف چند هفته تعداد بیماران زیاد شد و این بیماری برای ما و تمام جهان کاملا ناشناخته و مباحث درمانی مختلف بود و این امر باعث می شد در روش های درمانی، آزمون های مختلفی انجام دهیم و به همین دلیل با خیل عظیمی از بیماران مواجه شویم.

وی ادامه داد: پس از اجرای فاصله گذاری اجتماعی و افزایش توجه مردم به حفاظت فردی شیب نزولی بیماری رخ داد اما باتوجه به اینکه ما نیز مانند تمام کشورهای جهان مجبور هستیم با رعایت پروتکل های بهداشتی به سمت بازگشایی ها برویم، مراجعات بیمارستانی مقداری بیشتر شده است و به همین دلیل است که از تمام افراد جامعه خواهش می کنیم که بدانند بیماری به قوت خود باقی است و در عین برگشت به کار باید نکات بهداشتی را رعایت کنند و دچار خستگی رفتاری نشوند.

خشنود با اشاره به اینکه نسبت به اوایل شیوع کرونا در کشور، وضعیت مناسبی داریم و به نسبت قبل از عید با کاهش مراجعات بیمارستانی مواجهیم، تصریح کرد: با توجه به بازگشایی مشاغل و کاهش دقت مردم در رعایت موازین بهداشتی شیوع بیماری مقداری بیشتر شده است و مطمئن هستیم که اگر مردم دوباره نکات بهداشتی را رعایت کنند وضعیت خوبی پیدا می کنیم.

وی افزود: نباید با استناد به یک مقاله رفتار خود را تغییر دهیم و این مقاله باید به یک سند در مجامع علمی جهانی تبدیل شود تا بتوانیم آن را بپذیریم. اینکه یک مقاله، مطالعه دیگری را نقض می کند مسئله ای طبیعی است و بنابراین نباید مردم به مقالاتی که ارائه می شود استناد کنند زیرا راه و روش رشد علم این است که مقالات متعدد نوشته و حتی نقض شود و مردم فقط باید به پیام هایی که دانشکده های علوم پزشکی کشور و وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام می کنند توجه کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با ابتلای مجدد بهبودیافتگان در کشور مواجه بوده ایم، خاطرنشان کرد: این موارد بسیار محدود و کم بوده است و باید توجه داشت که ممکن است تست پی سی آر به صورت منفی کاذب شود و پس از شعله ور شدن مجدد بیماری در بدن فرد، تست مثبت شود .

ارائه خدمت 38 بیمارستان نیروی مسلح به بیماران کرونایی

در ادامه این نشست دکتر رضا لاری پور، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه جامعه پزشکی کرونا را از یک تهدید به یک فرصت تبدیل کرد، تصریح کرد: نیروی کار بهداشتی بدون چشم داشت به ارائه خدمت پرداختند و نتیجه آن بیش از 100 شهید راه خدمت شد.

وی افزود: همواره در شرایط مختلف جنگ، سیل، زلزله، مشکلات و بیماری های مختلف و ...نیروهای مسلح به عنوان خط مقدم کمک به مردم و دولت است ؛ همچنین تشکیل ستادهایی که در سیستم های نظامی صورت گرفت باعث ایجاد قوامی در روزهای اول شد و معاونت بهداشت و درمانی ارتش جمهوری اسلامی ایران توانسته است فعالیت خوبی داشته باشد و کمترین میزان فوتی در بین مجموعه های کشوری داشته ایم و در 38 بیمارستان در سطح کشور بیشترین خدمات را با نزدیک به 2000 تخت کرونا ارائه کردیم.

همچنین در این نشست، حمید رحیمی بافرانی، سازنده تندیس فرشته مهر، با بیان اینکه تاکنون ارتباط بین جامعه هنری و پزشکی برقرار نشده بود، اظهار کرد: یک تندیس با نام فرشته مهر ساخته شده است که نماد مدافعان سلامت است و در پای آن شاخه های گل رشد کرده، که نمادی از تشکر جامعه از این عزیزان است. سبک هنری انتخاب شده برای ساخت این تندیس سورئالیستی است.

وی در خصوص جشنواره فرشته مهر گفت: این جشنواره، رویکرد هنری دارد و مهلت ارسال آثار تا یکم شهریور، همزمان با روز پزشک است و در تمام زمینه ها از جمله خطاطی، نقاشی، خط نقاشی، گرافیک و تصویرسازی، کاریکاتور، انیمیشن، عکاسی و فیلم کوتاه، موسیقی، هنرهای تجسمی و نمایشی، مجسمه سازی، شعر و ادبیات ارائه مقالات علمی و ... آثار دریافت و داوری خواهد شد و پس از به نمایش گذاشته شدن، به آثار برگزیده جوایزی اهدا می شود.

کلید واژه :

کرونا

ثبت نظرات
captcha