کد خبر : ۳۴۷۵۶۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کولر تاثیری در انتشار کرونا ندارد

یک متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری با اشاره به اینکه «مطالب در خصوص انتشار ویروس کرونا از طریق کولرهای گازی و یا آبی صحت علمی ندارد»، اظهار کرد: با توجه به مطالبی که در مطالعات مشخص شده است، هوا حاوی ویروس کرونا نیست و عملا انتقال کرونا فرد به فرد و یا از طریق ارتباط با سطوح آلوده است،

کولر تاثیری در انتشار کرونا ندارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حمیدرضا نادری با اشاره به اینکه «ویروس کرونا از طریق قطره های ریز سرفه و عطسه فرد مبتلا قابلیت انتقال دارد»، بیان کرد: کولرهای آبی و یا گازی هوا را به جریان می اندازند و نمی توانند عامل انتشار این ویروس باشند، کمااینکه نفس کشیدن در هوای معمولی نیز خطرناک نیست و انجمن های علمی عفونی نیز بیان می کنند که خود هوا صرفا آلوده نیست و باعث انتقال و یا انتشار کرونا نمی شود.

وی ضمن بیان این موضوع که «در شرایط آنفلوآنزا نیز اسپیلت ها که هوا را گرم می کنند، راه انتقال محسوب نمی شود»، ادامه داد: مهمترین عامل  انتقال تماس مستقیم با فرد بیمار بدون داشتن ماسک و ارتباط نزدیک با فرد است که از طریق حرف زدن و قطرات تنفسی خارج می شود و فرد دیگر استنشاق می کند و مبتلا می شود. راه دیگر نیز ارتباط با سطوح آلوده و انتقال آن به وسیله مخاط های دهان، چشم، گوش و بینی است.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری تصریح کرد: با توجه به اینکه هوای محبوس می تواند مشکلات تفسی را در بیماران ریوی تشدید کند و تنگی نفس بیشتری داشته باشند، در استفاده از کولر، در و پنجره ها را باز بگذارند تا تهویه هوا صورت گیرد.

نادری با اشاره به اینکه «ممکن است مردم در اماکن شلوغ حضور داشته باشند و فرد ناقل یا مبتلا سرفه و عطسه کند»، گفت: یک ماسک ساده می تواند از برخورد دست های آلوده با صورت و بینی جلوگیری کند و باعث شود به راحتی دست آلوده فرد با مخاط ارتباط نداشته باشد و از انتقال جلوگیری کند.

کلید واژه :

کولر

،

انتشار کرونا

ثبت نظرات
captcha