کد خبر : ۳۴۷۵۵۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ذرت های آلوده تبدیل به الکل می شود

رئیس سازمان ملی استاندارد امروز از تبدیل ذرت های آلوده به الکل خبر داد. این در حالی است که سال گذشته سازمان اموال تملیکی اعلام کرده بود که در آخرین جلسه در دفتر مبارزه با مفاسد اقتصادی، مقرر شد این ذرت ها تحت شرایطی به کشورهای غیرهمسایه فروخته شود، بنابراین مشخص نیست که تاکنون صادراتی از این محموله انجام شده و آیا بحث صادرات این محموله به طور کل منتفی شده یا خیر.

ذرت های آلوده تبدیل به الکل می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، امروز در یک نشست خبری اعلام کرد که مطابق دستور رئیس جمهوری در ستاد مقابله با کرونا، ذرت های آلوده دامی امحا نشده و برای رفع بخشی از مشکلات بهداشتی مردم تبدیل الکل می شوند. تبدیل ذرت های آلوده به الکل، با نظارت وزارت بهداشت اجرایی خواهد شد.

ذرت محصولی است که برای خوراک دام و خوراک انسان در محصولاتی همچون ذرت حجیم شده مصرف می شود و اگر ذرت آلوده به مصرف دام شیری و پرواری برسد، شیر و گوشت دام نیز آلوده به آن سموم خواهد شد.

ماجرای این ذرت ها مربوط به سال سال ۱۳۹۵ است که حدود ۱۲۰ هزار تن ذرت وارد بندر امام (ره) شد و با انجام آزمایش های متعدد از سوی سازمان ملی استاندارد، وجود سم آفلاتوکسین بالا در این محموله اثبات شد و گواهی انطباق برای این محموله صادر نشد.

در دوازدهم مرداد ماه امسال نیز رئیس سازمان ملی استاندارد ایران اعلام کرد که رئیس جمهوری دستور توقف واردات ذرت های آلوده به کشور و برخورد قضایی با متخلفان را صادر کرده و تکلیف کرده است که اگر این محموله مرجوع نشود، باید امحا شود.

اما وضعیت امحا یا مرجوع کردن این محموله ها زمانی برای افکار عمومی اهمیت پیدا کرد که آبان ماه سال گذشته نائب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی - در یک برنامه تلویزیونی گفت که مجموعا  ۵۰۰ هزار تن ذرت در استان خوزستان وجود داشته که از این مقدار، ۳۵۰ هزار تن که استاندارد آن از سوی وزارت بهداشت و سازمان ملی استاندارد تایید شده به کشور وارد شده، اما ۱۴۰ هزار تن از این محموله طبق آزمایش های انجام شده آلوده به سم آفلاتوکسین هستند که هنوز در انبار نگهداری می شود. در پی این صحبت ها در فضای مجازی شایعاتی منتشر شد که به مردم هشدار می داد از مصرف محصولاتی که با ذرت تهیه می شود، خودداری کنند زیرا ذرت آلوده به آفلاتوکسین وارد کشور شده است، اما سازمان ملی استاندارد ایران، گمرک و وزارت کشاورزی در بیانیه مشترکی اعلام کردند که کیفیت و سلامت ۳۵۰ هزار تن ذرت، قبل از ورود به کشور از سوی سه مرجع نظارتی یعنی سازمان ملی استاندارد ایران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان دامپزشکی پایش و تایید شده و سپس مجوزهای لازم برای ترخیص صادر شده است.

در نهایت سازمان اموال تملیکی دی ماه سال گذشته اعلام کرد که در آخرین جلسه ای که در این رابطه در دفتر مبارزه با مفاسد اقتصادی برگزار، مقرر شد که این ذرت ها تحت شرایطی به کشورهای غیرهمسایه فروخته می شود تا امکان برگشت این محموله به ایران کاملا منتفی باشد. همچنین این سازمان پیش بینی کرده بود که حداقل نصف ارز خارج شده برای خرید این محموله ها بار دیگر وارد ایران شود.

بنابراین در شرایط فعلی مشخص نیست که اصلا بخشی از این ذرت های آلوده به کشورهای غیر همسایه صادر شده یا اینکه اصلا بحث صادرات منتفی است و همه محموله به الکل تبدیل خواهد شد.

کلید واژه :

ذرت های آلوده

،

الکل

ثبت نظرات
captcha