کد خبر : ۳۴۷۵۵۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نگرانی تهرانی ها از ابتلا به کرونا کاهش یافت

نتایج موج پنجم نظرسنجی دفتر مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و ایسپا درباره کرونا نشان می دهد که از شدت نگرانی شهروندان پایتخت به ابتلا به این بیماری کاسته…

نگرانی تهرانی ها از ابتلا به کرونا کاهش یافت

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش روز سه شنبه مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، نتایج موج پنجم نظرسنجی درباره کرونا که توسط دفتر مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران طراحی و جمع آوری اطلاعات آن توسط مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) از ۱۶ تا ۲۰ اردیبهشت انجام شده است، منتشر شد.

این نظرسنجی با حجم نمونه یکهزار و ۴۶ نفر و به صورت تلفنی در سطح شهر تهران صورت گرفته است.

موج چهارم نظرسنجی در ابتدای اردیبهشت (دوم تا چهارم) انجام شد و در آن مقطع همزمان با تصمیم دولت برای بازگشایی کسب و کارها، میزان نارضایتی و نگرانی عمومی افزایش یافته بود اما در موج پنجم از شدت نگرانی به ابتلا کاسته شده اما اغلب مردم کماکان مخالف بازگشایی مکان های عمومی مانند سینماها هستند.

براساس نتایج این نظرسنجی اگرچه ۵۹ درصد از مردم معتقدند کرونا در هفته های آتی افزایش خواهد یافت اما در مقایسه با موج چهارم یعنی در ابتدای اردیبهشت بخش بیشتری از جمعیت، کرونا را مسئله ای مدیریت شده می دانند و این در حالی است که ۴۶ درصد از مردم نگرانی از ابتلای خود و خانواده شان به کرونا را «زیاد» و ۳۰ درصد «کم» اعلام کرده اند.

از مقایسه نتایج با موج های قبلی می توان نتیجه گرفت میزان نگرانی از ابتلا به کرونا در جامعه رو به کاهش است. همچون موج های قبل سطح نگرانی در زنان بالاتر از مردان است.

رعایت دستورالعمل های فاصله گذاری اجتماعی

در پاسخ به پرسش «چقدر دستورالعمل های فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می کنید؟»، ۸۰ درصد از پاسخگویان گفته اند این موارد را «زیاد» رعایت می کنند. این نسبت در میان افراد شاغل ۷۷ درصد است.

همچنین ۳۵ درصد از خانوارهای تهرانی گفته اند در خانواده شان کسی هست که به خاطر شیوع کرونا شغلش را از دست داده و بیکار شده باشد. به علاوه هزینه خانوار در ۴۳ درصد از پاسخگویان به واسطه کرونا افزایش یافته و برای بقیه یا کاهش داشته یا تغییری نکرده است. 

براساس این گزارش، نتایج موج پنجم نظرسنجی درباره کرونا نشان می دهد که تنها ۱۲ درصد از مردم تهران موافق بازشدن سینماها از عید فطر به بعد هستند. افراد زیر ۳۰ سال بیش از دیگران با باز شدن سینما موافقند (۱۷ درصد).

طرح ترافیک و کرونا

نیمی از شهروندان موافق تصمیم ستاد کرونا برای اجرانشدن طرح ترافیک و کمتر از یک سوم مخالف آن هستند. ۳۷ درصد از پاسخگویان گفته اند در سال جدید حداقل یک بار در ساعت اداری به محدوده ترافیک رفته اند. در بین کسانی که تجربه رفتن به محدوده داشته اند، میزان موافقت با اجرانشدن طرح ترافیک ۶۴ درصد است در حالی که برای کسانی که به این محدوده نرفته اند میزان موافقت ۴۴ درصد است.

در یک سؤال دیگر از شهروندان پرسیده شده که آیا موافقند طرح ترافیک به کلی برداشته شود. ۴۴ درصد مخالف و ۳۰ درصد موافقند.

اعتماد به آمار رسمی

۵۱ درصد از شهروندان میزان اعتمادشان به آمار رسمی فوت و مبتلایان به کرونا که از سوی دولت اعلام می شود «کم» است. ۲۸ درصد «تا حدی» اعتماد دارند و ۲۱ درصد هم اعتمادشان «زیاد» است. مقایسه با موج های قبلی نشان می دهد روند کاهشی بی اعتمادی که در ابتدای اردیبهشت صعودی شده بود بازهم رو به کاهش گذاشته است.

رضایت از دولت

۴۲ درصد از شهروندان تهرانی میزان رضایت خود از عملکرد دولت و سایر نهادهای عمومی در مقابله با کرونا را «کم»، ۳۳ درصد «متوسط» و ۲۵ درصد «زیاد» اعلام کرده اند. میزان نارضایتی از دولت و نهادهای عمومی به کمترین حد خود از میانه اسفند تاکنون رسیده است.

رضایت از شهرداری

۲۳ درصد از شهروندان رضایت خود را از اقدامات شهرداری در مقابله با کرونا «زیاد» و ۴۵ درصد «کم» اعلام کرده اند. میزان رضایت از عملکرد شهرداری در میان ساکنان پهنه شمال و جنوب تهران تفاوتی ندارد.

تقریباً نیمی از شهروندان از نظافت و جمع آوری زباله در ایام کرونا در تهران رضایت بالایی دارند. ۲۹ درصد رضایتشان متوسط و تنها ۲۴ درصد رضایتشان پایین است. میزان رضایت در پهنه شمال و جنوب شهر تفاوتی ندارد.

وقتی از مردم خواسته شده عملکرد شهرداری را قبل و بعد از کرونا مقایسه کنند، تنها ۸ درصد معتقدند عملکرد شهرداری بدتر شده و در مقابل ۳۴ درصد بر این باورند که شهرداری بهتر از قبل عمل کرده است.

به گزارش ایرنا، موج چهارم نظرسنجی دفتر مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و ایسپا (مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران) از مردم تهران درباره کرونا دوم تا چهارم اردیبهشت، موج سوم نظرسنجی ۱۶ تا ۱۹ فروردین ماه، موج دوم ۲۱ تا ۲۴ اسفند و موج اول ۱۲ تا ۱۴ اسفندماه ۹۸ به صورت تلفنی انجام شد.

بیماری کرونا از روزهای پایانی بهمن ماه سال ۹۸ کشور را درگیر کرده، براساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاکنون ۱۳۹ هزار و ۵۱۱ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده، ۱۰۹ هزار و ۴۳۷ نفر از بیماران بهبود یافته و هفت هزار و ۵۰۸ نفر از مبتلایان جان خود را از دست داده اند.

کلید واژه :

ابتلا به کرونا

ثبت نظرات
captcha