کد خبر : ۳۴۷۵۴۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دود این طلای کثیف به چشم طبیعت می رود...

زباله طلای کثیفی است که اگر به درستی به بحث تفکیک آن پرداخته شود می تواند زمینه اشتغال افراد بیکار را فراهم کند و منبع بسیار خوبی برای تولید انرژی باشد، اما متأسفانه پسماندهای تولیدی بدون تفکیک و معمولا به صورت غیراصولی دفن یا رها می شوند و آسیب های فراوانی به محیط زیست وارد می کنند.

دود این طلای کثیف به چشم طبیعت می رود...

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بحث دفن اصولی و تفکیک زباله همواره یکی از موضوعات بسیار مهم در بحث مدیریت شهری محسوب می شود، دفن غیراصولی زباله، عدم تفکیک زباله و رهاسازی آن در طبیعت می تواند تبعات و آسیب های جبران ناپذیری را به محیط زیست و زندگی انسان ها، گیاهان و حیوانات وارد کند، به همین دلیل دفن زباله از حساسیت بالایی برخوردار است.

متأسفانه برخی مواقع شاهدیم حجم وسیعی از زباله های تولیدی در بخش های مختلف خانگی، صنعتی و ساختمانی بدون رعایت نکات حفاظتی و مدنظر قرار گرفتن بحث تفکیک توسط متولیان دفع پسماند در اطراف شهرها و کوه ها دفن رها می شود، گاها دفن زباله به این شیوه موجب متساعد شدن بوی ناخوشایند در فضا و محل تجمع حیوانات موذی خواهد شد.


همچنین در بسیاری از مواد محل مناسبی برای جمع آوری زباله های خانگی در سطح شهرها و روستاها در محلات پیش بینی نشده است و خانواده ها زباله های خود را در کنار خیابان و یا کنار جوی های آب راه می کنند، فاصله زمانی تا جمع آوری زباله ها توسط خودروهای حمل زباله باعث می شود شیرابه های زباله ها بوی نامطبوعی را در آن محل ایجاد کند، این آلودگی می تواند زمینه بروز انواع بیماری را ایجاد کرده و سلامت افراد را به خطر بیندازد.

سرانه تولید پسماند به ازای هر نفر در چهارمحال و بختیاری حدود 700 گرم است، زباله طلای کثیفی است که اگر به درستی به بحث تفکیک آن پرداخته شود می تواند زمینه اشتغال افراد بیکار را فراهم کند، همچنین زباله منبع بسیار خوبی برای تولید انرژی است که متأسفانه این مسئله مورد غفلت واقع شده است.

رهاسازی زباله در مناطق گردشگری نیز یکی دیگر از چالش های است که باید مدنظر مسئولان متولی در این حوزه قرار بگیرد، امروز اگر سری به مناطق گردشگری بزنید با حجم وسیعی از انواع ظروف پلاستیک و یکبار مصرف و ته مانده های غذا، پوست مرکبات، میوه و نیز انواع شیشه ها و بطری ها مواجه می شویم که در طبیعت و مراکز گردشگری رها شده است.

این مسئله موجب می شود گردشگران تمایلی به حضور دوباره در این مناطق نداشته باشند، زیرا زیبایی هایی طبیعی این مناطق به علت رهاشدن زباله پنهان شده است.

رهاسازی زباله به تنوع زیستی گیاهی و جانوری آسیب می زند

شهرام احمدی، مدیرکل محیط زیست چهارمحال و بختیاری در گفت وگو با ایسنا در خصوص مضرات دفن غیراصولی پسماند بر محیط زیست، اظهار کرد: دفن غیراصولی زباله می تواند آسیب های بسیاری به منابع آب سطحی و زیرزمینی وارد کند، همچنین این زباله ها موجب آلودگی هوا و خاک نیز می شود و به نوعی یک تهدید برای بهداشت عمومی است.

وی با بیان اینکه رهاسازی زباله در محیط زیست منظره بدی را ایجاد می کند، افزود: رهاسازی زباله به تنوع زیستی گیاهی و جانوری آسیب می زند، همچنین این زباله ها در برخی از مواقع موجب آتش سوزی در مراتع و جنگل ها می شود.

مدیرکل محیط زیست چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه پایش و نظارت بر مراکز دفن زباله در چهارمحال و بختیاری به صورت مستمر انجام می شود، گفت: تاکنون یک هزار مورد پایش در این حوزه انجام شده است، برای جلوگیری از آسیب های عدم تفکیک زباله بر محیط زیست آموزش های لازم برای تفکیک زباله از مبدا به خانواده ها و دانش آموزان داده شده است.

احمدی با اشاره به اینکه چند واحد بازیافت زباله های صنعتی، فلزی، ظروف یکبار مصرف و کاغذ در چهارمحال و بختیاری وجود دارد، خاطرنشان کرد: درصد هستیم اولین مرکز بازیافت زباله خانگی را در مرکز استان راه اندازی کنیم، این مرکز هم اکنون 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.


مدیرکل محیط زیست چهارمحال و بختیاری یادآور شد: زمان بازگشتن زباله به طبیعت معمولا متفاوت است، مثلا تجزیه ظروف شیشه ای بیش از هزاران سال طول می کشد، یا تجزیه پلاستیک بین 100 تا 500 سال ممکن است زمان ببرد، برخی از زباله ها نیز هیچ وقت به طبیعت باز نمی گردند.

وی در پایان توضیح داد: دفن اصولی زباله در شهرها بر عهده شهرداری ها، در روستاها بر عهده دهیاری ها و در خارج از حریم شهرها و روستاها بر عهده بخشداری ها است.

تأثیرات شیرابه های زباله بر کیفیت آب های زیرزمینی

اکبر رمضانی مدیرکل کنترل و حفاظت آب منظقه ای چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه افت کیفیت آب های زیرزمینی و سطحی پس از گذشت مدت زمان طولانی خود را نشان می دهد، اظهار کرد: در بحث انتقال آلودگی به آب های زیرزمینی و سطحی عوامل بسیاری دخیل است.

وی خاطرنشان کرد: شیرابه های زباله های خانگی، بیمارستانی، صنعتی و ... مواد مضری را به بافت خاک وارد می کند که این مواد مضر می تواند وارد آب های زیرزمینی شود، البته فاصله مکانی دفن زباله تا آبخوان ها، نفوذپذیری خاک، ماندگاری عناصر ایجاد آلودگی مانند کاتیون و سرعت گذر آب های زیرزمینی نیز در بحث میزان آلودگی آبخوان ها به وسیله شیرابه های زباله بسیار موثر است.

رمضانی با بیان اینکه نمی توان آلودگی حاصل از دفن زباله به آب های زیرزمینی برا به صفر رساند، ادامه داد: براساس ضوابط و قوانین باید مکان هایی برای دفن زباله در نظر گرفته شود تا کمترین آسیب به آب های زیرزمینی وارد شود.

بحث دفع پسماند در مراکز گردشگری در چهارمحال و بختیاری ضعیف است

سعیده همت زاده کارشناس گردشگری در گفت وگو با ایسنا در خصوص تأثیرات رهاسازی زباله در مراکز گردشگری و طبیعت بکر، اظهار کرد: آلودگی و تجمع زباله در مکان های گردشگری معمولا توسط مردم محلی و گردشگران اتفاق می افتد.

وی با انتقاد از بی تفاوتی مردم نسبت به پاکیزگی محیط در مکان های بکر و مراکز گردشگری، افزود: متأسفانه بسیاری از مردم بعد از حضور در این مناطق زباله های تولیدی خود را در طبعیت رها می کنند، این مسئله به عدم آموزش و آگاهی از تبعات این موضوع بر می گردد.

همت زاده با تأکید بر اینکه اولین نکته ای که بعد از حضور در مناطق گردشگری توجه انسان را به خود جلب می کند زیبایی بصری است، عنوان کرد: هر انسانی طرفدار پاکیزگی است، بنابراین مهم ترین پارامتر در ارزیابی محیط های گردشگری در جذب گردشگر پاکیزگی محیط و در مراحل بعد آب و هوا و رفتار میزبان است.


این کارشناس گردشگری با اشاره به اینکه بحث مدیریت و دفع پسماند در مراکز گردشگری استان تقریبا ضعیف است، بیان کرد: معمولا تعداد سطل های زباله در مناطق گردشگری پربازید کم است و یا اندازه سطل ها جوابگوی حجم زباله های تولیدی گردشگران نیست، بنابراین زباله ها در اطراف سطل ها رها می شوند که این مسئله خود باعث ایجاد آلودگی در محیط می شود.

وی یادآور شد: شاید هزینه برای خرید سطل های زباله، جمع آوری زباله، نظارت بر پاکیزگی محیط هزینه هایی را بر دوش متولیان در وهله اول داشته باشد، اما متولیان این مکان ها می توانند با این اقدامات برای سالیان سال از این به صورت پایدار درآمدزایی داشته باشند.

همت زاده در پایان تأکید کرد: جمع آوری زباله های تازه تولید شده در طبیعت بسیار راحت تر از زمانی است که این زباله ها در طبیعت باقی بماند و پراکنده شود، بنابراین باید به بحث جمع آوری زباله در مناطق بکر و گردشگرپذیر توجه ویژه ای صورت بگیرد.

بحث های بسیاری پیرامون مضرات دفن غیراصولی پسماند و آسیب های ناشی از آن به محیط زیست و سلامت انسان ها در محافل گوناگون شکل می گیرد، اما باید بحث تفکیک زباله، بی خطرسازی زباله های عفونی، خانگی و صنعتی، ساماندهی جمع آوری زباله های خانگی در مکان های عمومی و گردشگری و هر آنچه مربوط به این موضوع است به صورت جدی مورد پیگیری قرار گیرد.

همگان بر آسیب زا بودن دفن غیراصولی پسماند و عدم تفکیک زباله اذعان دارند، اما متأسفانه اجرای برخی مصوبات جلسات و کارگروه های مرتبط با پسماند اندر خم یک کوچه مانده اند و ما هم چنان باید شاهد مناظر ناخوشایند و بوی نامطبوع حاصل از زباله در مکان های گردشگری، حاشیه شهرها و روستاها باشیم.

کلید واژه :

طلای کثیف

ثبت نظرات
captcha