کد خبر : ۳۴۷۵۴۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آتش زدن بقایای گیاهی جرم محسوب می شود

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ری گفت: طبق قانون حفاظت از جنگل ها و مراتع، آتش زدن بقایای گیاهی جرم محسوب شده و مرتکبین به جزای نقدی و حبس محکوم خواهند شد.

آتش زدن بقایای گیاهی جرم محسوب می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمد عباسی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ری صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: آتش زدن بقایای گیاهی در مزارع غلات شهرستان براساس ماده ۶۸۸ قانون مجا زات اسلامی و ماده ۲ و ۲۲ قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا و ماده ۲۰ قانون هوای پاک و ماده ۴۵ قانون حفاظت از جنگل ها و مراتع آتش زدن بقایای گیاهی جرم محسوب شده و مرتکبین به جزای نقدی و حبس محکوم خواهند شد.

وی افزود: جدا از خسارات احتمالی که به واسطه آتش زدن بقایای گیاهی از نظر سرایت آتش به اماکن عمومی و خصوصی دیگران رخ خواهد داد این عمل غیرعلمی و غیرقانونی باعث ازبین رفتن موادآلی خاک و موجودات زنده و میکرو ارگانیسم های مفید خاک می شود.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان ری ادامه داد: با از بین رفتن مواد آلی خاک، حاصلخیزی خاک به شدت کاهش یافته و به دلیل تبخیر، مصرف آب به میزان زیادی افزایش می یابد همچنین باعث ازبین رفتن پوشش گیاهی و موجب جاری شدن روان آب های سطحی و فرسایش خاک خواهد شد.

عباسی تصریح کرد: یکی از خطرات بزرگ، احتمال سرایت آتش به مزارع مجاور و عرصه های منابع طبیعی بوده همچنین باعث افزایش تراکم ذرات ریز معلق هوا، آلودگی هوا و ایجاد بیماری های حاد تنفسی می شود.

وی اضافه کرد: به جای آتش زدن بقایای گیاهی می توان از انجام عملیات خاک ورزی استفاده کرد که با کمک و راهنمایی کارشناسان مراکز خدمات کشاورزی بخش های مختلف شهرستان این امر محقق می شود.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان ری با بیان اینکه با متخلفان در این خصوص با معرفی به اداره محیط زیست برای اعمال قانون برخوردمی شود، ابراز داشت: از بخشداران و دهیاران درخواست می شود در این امر  مهم همکاری لازم را داشته باشند و با افرادی که اقدام به آتش زدن بقایای گیاهی می کنند برخورد قانونی و لازم را انجام دهند.

عباسی در پایان از کشاورزان عزیز و زحمتکش در منطقه شهرستان ری خواست با کارشناسان جهادکشاورزی در خصوص جلوگیری از آتش زدن بقایای مزارع غلات همکاری لازم را داشته باشند و در ادامه تأکید کرد: خاک و بقایای گیاهی منشاء سخاوت و برکت برای بشر است و آن را آتش نزنیم.

کلید واژه :

آتش زدن

،

بقایای گیاهی

،

جرم

ثبت نظرات
captcha