کد خبر : ۳۴۷۵۳۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تونل های ضدعفونی کننده هوشمند

اخیراً به دلیل شیوع کرونا، عده ای با استفاده از روش های نوآورانه غیرمتعارفی با عناوینی مختلفی نظیر اتاقک، ایستگاه، جعبه، راهرو، دروازه و تونل ضدعفونی کننده با اسپری و پاشیدن ماده گندزدا به لباس و بدن افراد، ادعا می کنند این فناوری می تواند از انتشار میکروب ها از جمله ویروس کرونا پیشگیری کند.

تونل های ضدعفونی کننده هوشمند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از پایگاه مهندسی بهداشت محیط، دکتر محمد علی ززولی عضو هیئت مدیره انجمن علمی بهداشت محیط درخصوص تونل های ضدعفونی کننده هوشمند ایران افزود

اخیراً به دلیل شیوع کرونا، عده ای با استفاده از روش های نوآورانه غیرمتعارفی با عناوینی مختلفی نظیر اتاقک، ایستگاه، جعبه، راهرو، دروازه و تونل ضدعفونی کننده با اسپری و پاشیدن ماده گندزدا به لباس و بدن افراد، ادعا می کنند این فناوری می تواند از انتشار میکروب ها از جمله ویروس کرونا پیشگیری کند.
حتی بعضی از شرکت ها پا را فراتر نهاده و قابلیت فناوریشان را از گندزدایی به استریلیزاسیون آن هم هوشمند ارتقاء داده اند و با اسامی چون «گیت هوشمند ضدعفونی»، «تونل های هوشمند استریلیزاسیون» روانه بازار کرده اند در حالی که مقصود گندزدایی، ضدعفونی و استریلیزاسیون کاملاً متفاوت است.
مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت و جمعی از اساتید بهداشت محیط کشور ناکارآمدی و مشکلات به کارگیری این تونل ها را اعلام کرده اند، ولی همچنان طراحان ادعا می کنند این دستگاه ها کارآمد بوده و در ورودی های مناطق پرخطر مانند بیمارستان ها، بازار، مجتمع صنعتی و ساختمان های اداری، فرودگاه ها، ایستگاه های قطار، ایستگاه های اتوبوس، مجتمع های فروشگاهی، مساجد و سایر مناطق پرتردد قابل نصب است که بعضاً نصب و در حال استفاده است.
شیوه عمل این دستگاه ها بدین صورت است که یک ماده گندزدا نظیر کلر، ازن، پراکسید هیدروژن، ترکیبات آمونیوم کواترنر و.... به مدت ۶ تا ۳۰ ثانیه از چندین نازل از زوایای مختلف روی لباس و اندام فرد اسپری و مه پاشی می شود. بعضی از مدل ها محفظه ای مخصوص برای ضدعفونی کردن دست ها نیز در آن تعبیه کرده اند و هولناک تر اینکه، بعضی از شرکت ها لامپ های ماورای بنفش را هم در این تونل ها تعبیه و به کار گرفتند.
امّا سؤالات اساسی این است که آیا این دستگاه ها قبل از تولید انبوه، تأییدیه مراجع ذی صلاح بهداشتی را اخذ کرده اند؟ آیا می توان لباس و بدن فرد را در مدت ۶ تا ۳۰ ثانیه گندزدایی، ضدعفونی و استریلیزه کرد؟ آیا کارآمدی این دستگاه در نابودی میکروب ها از جمله کرونا ویروس به اثبات رسیده است؟  آیا کاربرد گندزدا به صورت مه پاشی و اسپری مشکلات تنفسی و پوستی برای افراد در معرض تماس ایجاد نخواهد کرد؟ و سؤالات مشابه که نیازمند به پاسخ علمی است.
طراحی و کاربرد این دستگاه ها بدون ارائه شواهد علمی و تنها با استناد به برخی خبرها، فیلم ها و عکس ها در سایت های اینترنتی و شبکه های اجتماعی است. پاسخ سؤالات مطروح شده و دلایلی که می توان در مورد معایب و مخاطرات و عدم ضرورت استفاده از این گونه تجهیزات مطرح کرد به شرح زیر است:
۱- سازمان جهانی بهداشت(WHO)، اسپری و مه پاشی مواد ضدعفونی کننده روی افراد (در تونل، کابینت، یا اتاق) را تحت هر شرایطی توصیه نمی کند. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که این عمل می تواند از نظر جسمی و روانی زیان آور باشد و توانایی آلوده شدن ویروس به وسیله قطرات یا تماس را کاهش نمی دهد و فاقد اثربخشی بر کنترل کووید ۱۹ است. علاوه بر این، مه پاشی افراد با کلر و سایر مواد شیمیایی سمی می تواند منجر به سوزش چشم و پوست، اسپاسم برونش ریه ناشی از استنشاق و اثرات بر دستگاه گوارش مانند تهوع و استفراغ می شود.
۲- سازمان های بهداشتی کاربرد ماورای بنفش(UVC)  روی دست و بدن را به علت اثرات بهداشتی شدید منع کرده است. UVC یکی از عوامل ایجاد سرطان پوست است.
۳- محصولات گندزدایی سمی و محرک تنفسی، پوست و چشم اند. بعضی از ترکیبات نظیر آب اکسیژنه شاید به ظاهر محرک تنفسی نباشند، ولی به واسطه تولید رادیکال های به شدت واکنش پذیر به صورت خاموش بر دستگاه تنفسی و گوارش تأثیر سوء می گذارند.
۴- غلظتی که مواد ضدعفونی کننده برای مه پاشی استفاده شده است بیش از حدود تماس مجاز با آلاینده ها و مواد سمی است که توسط سازمان های بهداشتی تدوین شده است. این یکی از دلایل عدم اخذ گواهی از مراجع ذی صلاح است.
۵- بر اساس رهنمودهای سازمان جهانی بهداشت و دستورالعمل های وزارت بهداشت اغلب گندزدا در غلظت های توصیه شده به زمان تماس حداقل یک تا ۱۰ دقیقه نیاز دارند تا بتوانند کارآمد و مؤثر باشند، اما تمام این دستگاه ها زمان تماس کمتر از ۳۰ ثانیه دارند. مضافاً اینکه اغلب محصولات گندزدایی برای سطوح سخت و غیر متخلخل مناسب اند، ولی لباس ها به عنوان سطوح متخلخل به حساب می آیند. برای البسه بهترین روش شستشوی با آب گرم است. محصولاتی که مناسب مواد متخلخل توصیه شده است به زمان تماس حداقل پنج تا ۱۰ دقیقه نیاز دارند تا ویروس کرونا را  غیرفعال کنند. این زمان در هیچ یک از دستگاه های مورد استفاده برقرار نخواهد شد. برای اینکه اگر این زمان تماس ایجاد شود، لباس بایستی کاملاً خیس شود که ممکن نیست.
۶- کووید ۱۹ یک بیماری ویروسی تنفسی است و عمدتاً از طریق قطراتی که شخص آلوده هنگام سرفه، عطسه یا صحبت ایجاد می کند، انتشار می یابد. بنابراین اسپری گندزدا روی لباس افراد باعث نابودی ویروس در داخل بدن فرد آلوده نخواهد شد. در هر صورت حضور فرد آلوده بدون لوازم حفاظت فردی در اجتماعات موجب انتقال بیماری خواهد شد.
با توجه به منع استفاده این تجهیزات توسط مراجع بهداشتی ملی و بین المللی و همچنین عدم وجود هرگونه شواهدی علمی مبنی بر اثربخشی، ایمنی و مقرون به صرفه بودن این تجهیزات برای کاهش انتقال بیماری کووید ۱۹ ، کاربرد آنها قابل قبول نیست و نمی توان آنها را جایگزین راهبردهای موجود و اقدامات کنترلی مانند شستشوی دست و فاصله اجتماعی برای مبارزه با شیوع کروناویروس دانست.  
در پایان به عموم توصیه می شود با رعایت فاصله فیزیکی (حدود ۲ متر) از دیگران و شستن دست ها با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه (یا استفاده از ضدعفونی کننده دست با الکل حداقل ۶۰ درصد) در مواقع ضروری و انجام اقدامات پیشگیرانه روزمره، می توان ابتلا به این بیماری را کاهش داد.

ثبت نظرات
captcha