کد خبر : ۳۴۷۵۲۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مبارزه با شیوع ملخ های شاخه بلند آغاز شد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز با اشاره به حمله ملخ های شاخه بلند به مزارع استان البرز، گفت: اقدامات تعریف شده ای در قالب مبارزه به این نوع آفت مزارع در دستور کار قرار گرفته است.

مبارزه با شیوع ملخ های شاخه بلند آغاز شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمدرضا فلاح نژاد، مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز، با اشاره به اینکه گزارشات مردمی حاکی از طغیان گونه ای از ملخ بومی  در اراضی ملی روستای دروان بعد از تغییرات اقلیمی  است، گفت: پس از هماهنگی واحد گیاه پزشکی اداره کل منابع طبیعی با بخشداری مرکزی کرج و دهیاری روستای مزبور و شرکت پیمانکار حوزه آبخیز مربوطه، در اسرع وقت تیم مبارزه با ملخ تشکیل و به اراضی ملی روستای موصوف عازم شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز با بیان اینکه این نوع ملخ از نوع شاخک بلند به اسم اُوارو ویستیا است، افزود: با توجه به وسعت مراتع روستا و ممنوعیت مبارزه شیمیایی در مراتع و امکانات و گزینه های محدود جهت انجام عملیات مبارزه، برنامه نهایی تهیه و اجرا شد.

فلاح نژاد بیان کرد: از جمله اقداماتی که در راستای مبارزه با این نوع خشرات موزی در نظر گرفته شده است استفاده از حفر کانال و کارگذاشتن تله نوری بسته است که با آموزش این روش به بهره برداران ادامه عملیات مبارزه بر عهده آن ها قرارداده می شود.

وی اضافه کرد: مقرر شد در خصوص گزارش دهی کلیه اخبار و حوادث در استان از منظر وضعیت بحرانی  براساس فعالیت حوزه های تخصصی و شرح وظایف قانونی دستگاه ها ضمن انعکاس به موقع به اداره کل مدیریت بحران استان، با اصحاب رسانه به جهت تنویر افکارعمومی و آگاه سازی مردم مبنی بر نحوه عمل اقدام شود. 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز با اشاره به اینکه سازمان جهاد کشاورزی استان رصد مداوم مزارع استان را در دستور کار خود قرار داده ، اعلام کرد: همچنین مقرر شد با استفاده از ظرفیت دهیاران در چهارچوب قوانین و مقررات مربوطه اقدامات پیشگیرانه و مقابله ای را تا عادی شدن وضعیت داشته باشیم. 

فلاح نژاد با اشاره به اینکه تمامی دستگاه های مربوطه موظف به ازدیاد و جلوگیری از حمله ملخ ها به مراتع و مزارع  هستند، تصریح کرد: همچنین بهره گیری از روش نوین سازمان محیط زیست برای مقابله با این نوع حشرات در دستور کار قرار گرفته است.

کلید واژه :

شیوع ملخ شاخه بلند

،

ملخ

ثبت نظرات
captcha