کد خبر : ۳۴۷۵۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کرونا عشق تنهایی

تجربه کرونا، از بیرونِ ماجرا چیزی است مانند فیلم های فانتزی ماجراجویی اروپایی یا تریلرهای مهیج هالیوودی؛ یک داستان آخرالزمانی که جز در همان حوالی آخر دنیا نمی شد انتظارش را داشت.

کرونا عشق تنهایی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، کی فکرش را می کرد از زندگی روزمره مان، بدون آمادگی قبلی سر از صحنه های یک سریال عجیب و غریب در بیاوریم که نویسنده فیلمنامه اش روز به روز پیش می رود و ما با چشم های گرد شده در قیافه مبهوتی که نصفش زیر ماسک پنهان است، به فصل های دنیای مان نگاه کنیم؛ دنیایی که مثل فضای فیلم های تاریک جنگ های جهانی اوایل قرن گذشته، برای ما غریب و دور و زیر و رو است.

تجربه کرونا، در درونِ ماجرا واقعی و عملی است؛ از ماسک و دستکشِ اعصاب خوردکن و بوی الکل و خارش بی موقع چشم و بینی تا فاصله گذاری اجتماعی؛ "فاصله" از آنها که دوست داریم بغل شان کنیم. و در همه این ها، ترس موج می زند؛ ترس "اگر کرونا بگیرم چی؟".

اما تصویر آنها که "کرونا گرفته اند"، انسانی ترین وجه این تجربه است؛ تجربه یک بیماری ناشناخته، در عشق، یا تنهایی.

"خانم ن" ۶۷ ساله و بازنشسته آموزش و پرورش است و در یکی از شهرهای کوچک خوزستان زندگی می کند. تجربه خانم ن از دوره ابتلا به کرونا، همراه با تنهایی است.

خانم ن می گوید: "من تنها زندگی می کنم، همسرم را سال ها پیش از دست دادم و فرزندانم در شهرهای دیگری زندگی می کنند. تنها یک دخترم در همین شهر مانده است.

نمی دانم چطور و کجا به ویروس کرونا مبتلا شدم ولی واقعیتش این است که رعایت نمی کردم. پمپ بنزین می رفتم و خودم بنزین می زدم، بازار می رفتم و خرید خانه را انجام می دادم و همه کارهای دیگر را هم خودم انجام می دادم.

دو سه هفته پیش ناگهان بدن درد شدیدی گرفتم و از درد از پا افتادم و خوابیدم. یک روز حتی تلفن را هم نتوانستم جواب بدهم. دخترم نگران شد و به خانه من آمد و سوپ درست کرد و تا فردا مرا در یک اتاق قرنطینه کرد. او خودش هم دو بچه کوچک دارد. به خانه اش نرفت تا مرا ببرد و هر دو آزمایش بدهیم.

وقتی آزمایش دادم چون دیابت دارم و یک بار هم سکته مغزی داشته ام، مرا در بیمارستان بستری کردند ولی کرونا در بیماری های زمینه ای من اثری نگذاشته بود و حالم بد نشد. به جز همان بدن درد، هیچ علامتی نداشتم.

در اتاق بیمارستان هم تنها بودم و اجازه ملاقات هم نمی دادند. تنها چیزی که از دنیای بیرون می دیدم درخت های حیاط بیمارستان پشت پنجره اتاق بود ولی پزشکم هر روز می آمد و مرا ویزیت می کرد و با هم حرف می زدیم. پرستارها هم هر روز با احترام برایم توضیح می دادند که چرا با اینکه حالم بد نیست باید در بیمارستان بمانم تا ویروس به بقیه منتقل نشود. خیر ببینند، با لباس های محافظتی کارشان سخت بود. خیلی زحمت می کشند.

خودم را با موبایلم سرگرم می کردم تا روز بگذرد ولی احساس تنهایی می کردم. بعد هم که بعد از یک هفته از بیمارستان مرخص شدم برای احتیاط قرنطینه را رعایت کردم. به دخترم گفتم به خانه من نیاید چون بچه هایش در خطر قرار می گرفتند. او هم هر دو سه روز می آید، برایم میوه و غذا می آورد و دم در خانه می گذارد تا من بردارم، بعد از دور خداحافظی می کند و می رود.

من سال ها است که به تنها زندگی کردن عادت کرده ام و قبلا هم در بیمارستان بستری شده ام، ولی نمی دانم چرا کرونا با خودش تنهایی آورد. سالمندی و تنهایی خودش را نشان داد. هنوز هم با این که دوره نقاهتم تمام شده ولی احساس فاصله گرفتن دارم.

هر چند با خانواده ام تلفنی حرف می زنم ولی خیلی احساس تنهایی می کنم. با خودت و کرونا تنها می مانی. در بقیه بیماری ها حداقل می شود بقیه را دید و با بقیه حرف زد. فکر می کنم در دنیای دیگری هستم و بقیه از من فاصله دارند. بیماری عجیبی است."

"خانم ح" و "آقای ح" زن و شوهر شصت و چند ساله ای هستند که ساکن اهواز و هر دو کارمند بازنشسته اند. آنها قرنطینه کرونا را با هم تجربه کرده اند.

آقای ح تا قبل از افزایش موج بیماری در خوزستان هر روز بیرون می رفت ولی با شنیدن اخبار کرونا تصمیم گرفت قرنطینه را جدی بگیرد.

آقای ح می گوید: "من عادت دارم صبح ها بروم قدم بزنم و خرید کنم و به خانه برگردم. ماسک می زدم و حواسم را هم جمع می کردم. با کسبه محل که سالیان درازی است دوست و آشنا هستیم از دور سلام و علیک می کردم و دستم را هم به صورتم نمی زدم. به خانه هم که برمی گشتم دست هایم را می شستم. ولی بالاخره آدم اخبار را می شنود و نگران می شود.

من و خانمم هر دو فشار خون داریم و بالای ۶۰ سال هستیم و زیر نظر پزشک مان، دارو مصرف می کنیم. در اخبار و برنامه های بهداشتی و گروه هایی که در فضای مجازی عضوشان هستم، تکرار می کردند که کسانی که بیماری زمینه ای دارند و سن شان بالای ۶۰ سال است در گروه پرخطر هستند.

اوایل ماه گذشته آمار کرونا در خوزستان بیشتر شد. من که تا آن موقع تقریبا هر روز برای قدم زدن بیرون می رفتم به خانمم گفتم نکند من هم مبتلا بشوم و تو را هم مبتلا کنم. البته هیچ علامتی از علامت های بیماری کرونا نداشتیم. تصمیم گرفتیم دیگر تا جایی که بشود پایمان را از خانه بیرون نگذاریم.

با پزشک مان تلفنی صحبت کردیم. به ما تاکید کرد که در قرنطینه بمانیم، مایعات و میوه و سبزیجات مصرف کنیم و اگر علامتی از بیماری داشتیم برویم آزمایش بدهیم.

این ویروس عجیب و غریب است، مشخص نیست چکار می کند و از کجا پیدایش شده که دنیا را به هم ریخته و آخر و عاقبتش چه می شود.

ما ۴۰ سال است که با هم زندگی می کنیم، از جنگ بگیر تا اتفاقات ریز و درشت و عروس و داماد کردن فرزندان مان را با هم پشت سر گذاشتیم. حرف یک عمر عشق و عاشقی است که خانمم در قرنطینه کرونا هم مرا تنها نگذاشت و با حوصله، این وضعیت را قابل تحمل کرد وگرنه کی تحمل می کند؟ من هم سر به سرش می گذارم و می گویم جان تو بی تو نمی شد!

ولی از شوخی گذشته، خانمم و آرامشی که دارد تحمل کردن قرنطینه و نگرانی از کرونا را برای هر دو نفرمان راحت تر کرد. به قول آقای دولت آبادی آدمیزاد فقط با آب و نان و هوا نیست که زنده است، آدم به آدم است که زنده است، آدم به عشق آدم زنده است."

خانم ح معتقد است با روحیه قوی و فکر مثبت می توان با کرونا مبارزه کرد.

خانم ح می گوید: "اگر بنا باشد خودمان را ببازیم برای اطرافیان مان هم ناراحت کننده است. در مدت قرنطینه خانگی که هنوز داریم آن را ادامه می دهیم، آقای ح بی حوصله تر از من بود چون عادت داشت که هر روز بیرون برود ولی به خانه ماندن هم عادت کرد.

من سعی کردم سرگرمش کنم. با هم بیشتر تلویزیون تماشا می کنیم. در فضای مجازی هم صفحه های موضوعات مورد علاقه اش را به او معرفی کردم. با هم روی یک مبل نشسته ایم و برای همدیگر متن های آموزنده را می فرستیم و سر به سر همدیگر می گذاریم تا زمان بگذرد.

برای خرید خانه هم از همسایه مان کمک گرفته ایم چون فرزندان مان اینجا نیستند. ما به صورت هفتگی لوازمی که لازم داریم را برای همسایه مان در واتس آپ می فرستیم و ایشان با خرید خودشان برای ما هم لوازم مان را می خرد و دم در واحد ما می گذارد و ما بر می داریم و هزینه را اینترنتی به حسابش می فرستیم.

البته کرونا خیلی استرس دارد. من در اخبار دیدم که ممکن است مشکلات تنفسی شدیدی ایجاد شود. خوشبختانه ما درگیر بیماری کرونا نشدیم ولی حتما اگر با هم نبودیم خیلی سخت می شد."

کرونا، فعلا خیال بیرون رفتن از میدان را ندارد و همه دنیا در جنگی تمام عیارند. اگر این یک فیلم جنگی باشد، شاید بتوان "با هم" آن را یک درام آرام کرد، تا آدم به آدم زنده بماند؛ که آدم به آدم زنده است.

کلید واژه :

کرونا

،

عشق

ثبت نظرات
captcha