کد خبر : ۳۴۷۵۱۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

وظیفه عمومی حفاظت از تنوع زیستی

تنوع زیستی که امروز در جهان وجود دارد، محصول میلیاردها سال تکامل موجودات است که به وسیله فرآیندهای طبیعی و البته به طور فزاینده ای تحت تأثیر انسان به وجود آمده…

وظیفه عمومی حفاظت از تنوع زیستی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، تنوع زیستی در ساده ترین تعریف به سطوح مختلف زندگی بر روی زمین، همچنین به گوناگونی زیستی این نوع از حیات اشاره دارد.

در نگاهی دقیق تر تعداد گونه های گیاهی، جانوری و میکروارگانیسم ها، تنوع شگفت انگیز ژن ها در این گونه ها، تفاوت بسیار در اکوسیستم های موجود در سطح سیاره زمین، از قبیل بیابان ها، جنگل ها، همه بخشی از تنوع زیستی زمین هستند.

زمانی که  یک گونه از بین می رود، در واقع محصول میلیون ها سال زمان و صرف انرژی که منجر به تکامل آن گونه شده از بین رفته است.

 انقراض یک گونه، بی بازگشت است و همه تلاش ها و ثروت های جهان برای بازگرداندنش بی ثمر خواهد بود بنابراین، ما بخش جدایی ناپذیر از این تنوع زیستی و به طور کامل وابسته به آن هستیم.

شناسایی ۴۰۸ گونه جانوری در چهارمحال و بختیاری

مدیرکل محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: تنوع زیستی یک ویژگی مهم زندگی و حیات در کره خاکی است که براساس گوناگونی اکوسیستم، گونه و ژن تعریف می شود ، این ثروت زیستی محصول میلیاردها سال تکامل زیستگاه ها و موجودات زنده است.

شهرام احمدی در رابطه با تنوع زیستی چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با ایرنا افزود: قرار گرفتن این استان در چین خوردگی های زاگرس میانی سبب ایجاد تضادهای اقلیمی، زیستگاهی و درپی آن تنوع گونه ای شده، به صورتی که تنوعی از زیستگاه ها شامل اکوسیستم کوهستانی، جنگلی، مرتعی، دشتی و زیستگاه های آبی نظیر تالابی و رودخانه ای در آن دیده می شود.

وی، از تنوع گونه ای به عنوان منبعی تجدید ناشدنی نام برد و تصریح کرد: از دست دادن تنوع زیستی شامل شامل تنوع گونه ای گیاهی و جانوری، غیرقابل جبران است. 

احمدی افزود: در چهارمحال و بختیاری ۱۳۶۰ گونه گیاهی که ۲۰۰ گونه آن دارای ارزش های دارویی، صنعتی خوراکی و عطری رویش دارد و از این تعداد ۳۷۰ گونه آن انحصاری کشور ایران است.

وی اذعان داشت:۲۶ گونه گیاهی از جمله مرزه کلاری، انواعی از گون، موسیر و گونه های دیگر، از گونه های دارای ارزش جهانی است و در فهرست قرمز IUCN وضعیت آنها در سطح جهان در معرض خطر و یا آسیب پذیر گزارش شده است. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان توجه به اکوسیستم ها و احیای آنها در استان را موثر ارزیابی کرد و بیان داشت: پس از احیای تالاب گندمان، گونه گیاهی آلاله سفید پس از ۸۵ سال در این استان مشاهده و گزارش شد. 

وی از مشاهده ۱۹ گونه پرنده برای نخستین بار در سال گذشته در تالاب گندمان خبر داد و گفت: امسال نیز اردک سرسفید پس از ۲۵ سال در تالاب بین المللی چغاخور و قوی کوچک نیز برای نخستین بار در تالاب بین المللی گندمان مشاهده شد. 

احمدی، در ارتباط با تنوع زیستی در گونه های جانوری استان تصریح کرد: با توجه به مطالعات انجام شده، مشاهدات و گزارش های دریافتی در حال حاضر ۴۰۸ گونه جانوری در سطح استان شناسایی شده است و مشاهده برخی از این گونه ها از جمله سیاه گوش در سطح مناطق تحت مدیریت استان ثبت و مستندسازی شده است.

 وی، مشاهده تعداد قابل توجهی از پرندگان خشکی زی و تالابی در سال های اخیر در استان را امیدوارکننده خواند و گفت: در استان ۱۲ گونه جانوری دارای ارزش جهانی در خطر انقراض و آسیب پذیر وجود دارد.

 تراکم بی نظیر تنوع زیستی در چهارمحال و بختیاری  

یک کارشناس ارشد محیط زیست نیز در رابطه با تنوع زیستی استان گفت: چهارمحال و بختیاری دارای هشت منطقه چهارگانه تحت اداره کل حفاظت محیط زیست شامل اثر طبیعی ملی، پارک ملی، پناهگاه حیات وحش منطقه حفاظت شده است که در مجموع حدود ۶۳.۱۱ درصد مساحت استان را به خود اختصاص داده است.

 مهسا علیجانی در ادامه گفت: وجود ذخیره گاه زیست کره تنگ صیاد و سبزکوه که حدود یک سوم مساحت استان است، از دیگر قابلیت های زیست محیطی این استان است.

وی به موقعیت جغرافیایی استان اشاره کرد و اظهار داشت: چهارمحال و بختیاری به دلیل قرارگیری در زاگرس مرکزی و موقعیت خاص توپوگرافی دارای تنوع اقلیمی و زیستی بالایی است و بیش از یک هزار و ۴۰۰ گونه گیاهی و ۴۰۸ گونه جانوری در آن شناسایی شده است.

به گفته این کارشناس ارشد محیط زیست، چهارمحال و بختیاری به دلیل ویژگی های جغرافیایی خاص، با متوسط ۲۸.۳ درصد گونه بومی در میلیون هکتار، بالاترین میزان گونه های بومی ایران را دارد.

علیجانی، به تخریب زیستگاه های برخی از جانواران در استان اشاره کرد و گفت: در سال های اخیر به دلیل تخریب زیستگاه ها، صید و شکار بی رویه و آلودگی های زیست محیطی، جمعیت بسیاری از گونه های متفاوت حیات وحش چهارمحال و بختیاری کاهش یافته است که از جمله آن می توان به گونه هایی مانند عقاب طلایی، اردک بلوطی و شاهین (بحری) اشاره کرد.

وی در ادامه به شرایط خاص این روزها در مواجه با گسترش ویروس کرونا اشاره کرد و گفت:  امید است  همزمان شدن شیوع ویروس کرونا با فصل زادآوری حیات وحش و رشد پوشش گیاهی در بالا بردن شانس زادآوری و حفظ نوزادان حیات وحش در سال جاری تاثیر داشته است.

سیطره زیست کرونا ویروس  بر زندگی بشر

از آنجا که بحران جهانی کرونا ماهیت زیست ویروسی دارد، تأمل در خصوص جایگاه زیست بشر در پهنای وسیع تنوع زیستی کره زمین ضرورتی انکارناپذیر است.

 عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد در این باره می گوید: اگر چه روز جهانی تنوع زیستی با هدف توجه جهانی به اهمیت و نقش تنوع زیستی در فرایند توسعه پایدار در سطوح بین المللی، ملی، ناحیه ای و محلی بنیان نهاده شد، اما جلوه گری کرونا ویروس در اخلال جریان زیست انسانی در ابعاد پزشکی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آن، عمق بسیار بیشتری به اهمیت تنوع زیستی داده است.

 بیت الله محمودی ادامه داد: اهمیتی که این بار نه برای توسعه پایدار بشری، بلکه مهمتر از آن برای موجودیت و هویت زیستی گونه بشر مورد توجه قرار گرفته است.

 این عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد اظهار داشت: تداخل های زیست بومی در حوزه پراکندگی اکولوژیک ارگانیسم ها، امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است، که به رقابت زیستی و در نهایت انتخاب طبیعی و پویایی اکوسیستم ها منجر می شود.

محمودی، در رابطه با دخالت های انسانی در این فرایند یادآور شد: توانمندی های ذهنی انسان به خصوص در توسعه کشاورزی و صنعت، سرعت باورنکردنی به این فرایند تدریجی داده است، به طوری که کره زمین در قرن ۲۱ محلی برای جولان دهی انسان، حیوانات و گیاهان اهلی شده توسط بشر  است.

 محمودی در ادامه به سیطره ویروس کرونا بر فناوری انسانی اشاره کرد و ادامه داد: غافلگیری انسان در عصر سیطره فناوری خویش توسط کرونا ویروس، توهم برتری و غلبه انسان بر سایر گونه ها را با چالش جدی مواجه کرده است.

 به گفته این استاد دانشگاه، چالشی که یادآور این مهم است که زیست انسان در پهنه کره زمین هرگز نمی تواند ارجحیتی بر زیست سایر گونه ها داشته باشد و قرنطینگی وی به مثابه محصور بودن حیات آن در سیطره حیات سایر گونه ها به خصوص ویروس هاست.

عضو هیات علمی دانشگاه خاطر نشان کرد: هم عرض دیدن حیات انسان با حیات سایر گونه ها، نشان از مشاهده موقعیت زیستی انسان در اکوسیستم زمین به شکل واقع بینانه است.

محمودی، در ادامه به بحرانهای انسانی اشاره کرد و ادامه داد: بحران هایی که انسان برای سایر موجودات بوجود آورده است، هرگز قابل مقایسه با بحران هایی که سایر موجودات نظیر ویروس ها برای انسان بوجود آورده اند، نیست.

به گزارش ایرنا، یک پارک ملی، یک اثر طبیعی ملی و پنج منطقه حفاظت شده به مساحت ۱۵۵هزار و ۸۴۴ هکتار و ۲ منطقه شکار ممنوع به مساحت ۵۱ هزار و ۷۲۴ هکتار جزء مناطق حفاظت شده استان است.

از مجموع یک میلیون و ۶۵۳ هزار و ۳۰۰ هکتار وسعت چهارمحال و بختیاری، یک میلیون و ۳۷۱ هزار و ۴۰۰ هکتار در حوضه آبخیز رودخانه کارون، ۱۴۳هزار و ۹۰۰ هکتار در حوضه آبخیز رودخانه زاینده رود، ۶۷ هزار و ۷۰۰ هکتار در حوضه آبخیز رودخانه دز و ۷۰ هزار و ۳۰۰ هکتار در حوضه آبخیز داخلی قرار دارد.
خشکسالی، برداشت بی رویه آب و پدیده گرد و غبار، افزایش تعداد آتش سوزی ها در اراضی کشاورزی، مراتع و جنگل ها، به عنوان تهدیدی برای این مناطق و حیات وحش است.
این استان به دلیل قرار داشتن در منطقه زاگرس میانی یا زاگرس مرطوب از تنوع گیاهی و جانوری بالایی برخوردار است، به گونه ای که هم اینک ۱۲.۵ درصد مساحت چهارمحال و بختیاری تحت مدیریت حفاظت محیط زیست قرار دارد.
با احتساب ذخیره گاه زیست کره تنگ صیاد و سبزکوه می توان گفت، نیمی از مساحت استان چهارمحال و بختیاری جزو مناطق حفاظت شده و ثبت ملی و جهانی است.
منطقه حفاظت شده شیدا، هلن، قیصری، سبزکوه و پارک ملی و منطقه حفاظت شده تنگ صیاد، منطقه شکار ممنوع خدا آفرید، اثر طبیعی ملی لاله واژگون از مناطق تحت مدیریت اداره کل محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری است

کلید واژه :

حفاظت تنوع زیستی

،

تنوع زیستی

ثبت نظرات
captcha