کد خبر : ۳۴۷۵۱۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دارورسانی با استفاده از گلبول های سفید رباتیک

محققان انستیتوی مکس پلانک با الهام از گلبول های سفید خون، میکروربات هایی ساختند که قابلیت حرکت در جهت مخالف جریان خون را دارند.

دارورسانی با استفاده از گلبول های سفید رباتیک

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری ساینس دیلی، این میکروربات ها از جنس ذرات شیشه هستند و قطر آن ها کمتر از ۸ میکرومتر است. نیمی از این ذرات توسط یک فیلم نازک از جنس طلا و نیکل پوشیده شده و نیمه دیگر آن ها حاوی مواد دارویی است.
محققان توانستند این میکروربات ها را با استفاده از رگ های شبیه سازی شده، با موفقیت مورد آزمایش قرار دهند.
این میکروربات ها بر خلاف نمونه های موجود در جهت جریان خون حرکت نمی کنند، بلکه مسیر حرکت آن ها مانند گلبول های سفید خون به صورت چرخشی و روی دیواره رگ ها است و جهت حرکت آن ها را می توان با استفاده از یک میدان مغناطیسی از خارج بدن کنترل کرد.
علاوه بر این میکروربات های شیشه ای قادرند سلول های موردنظر برای دارورسانی را به صورت خودکار شناسایی کنند. برای انجام این کار از یک پوشش پادتنی مختص به سلول موردنظر در سطح میکروربات استفاده می شود.
در این آزمایش، محققان میکروربات ها را به گونه ای تنظیم کردند که با سرعت ۶۰۰ میکرومتر در ثانیه حرکت کنند. این سرعت، آن ها را به رکورددار سریع ترین میکروربات های مشابه تبدیل کرده است.
با وجود این که هنوز راه درازی تا تکمیل این فناوری باقی است، محققان امیدوارند نتایج این تحقیقات بتواند امکان دارورسانی و درمان غیرتهاجمی مجموعه ای از بیماری ها را فراهم کند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Robotics منتشر شده است.

کلید واژه :

دارورسانی

،

گلبول های سفید

،

رباتیک

ثبت نظرات
captcha