کد خبر : ۳۴۷۵۰۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تأثیر ویروس کرونا بر عملکرد جنسی مردان

یک متخصص اورولوژی، در مورد تاثیر ویروس کووید ۱۹ بر عملکرد جنسی مردان، توضیحاتی ارائه داد.

تأثیر ویروس کرونا بر عملکرد جنسی مردان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سعید آراسته، درباره آثار ابتلا به کووید ۱۹ بر سیستم تناسلی مردان، گفت: اگرچه عمده مطالعات انجام شده بر عوارض این ویروس، بر میزان و چگونگی آسیب به اندام های حیاتی، به ویژه ریه متمرکز بوده است، اما مطالعات محدود اولیه نشان دهنده این احتمال است که ابتلا به ویروس کرونا می تواند باعث درگیری سلول های هورمون ساز و اسپرم ساز بیضه ها شود.

این فلوشیپ پیوند کلیه، با اشاره به ضرورت گذشت زمان و مطالعات بیشتر و گسترده تر درباره عوارض ابتلا به بیماری کووید ۱۹، افزود: با توجه به ناشناخته بودن ویروس کرونا هنوز نمی توان با قطعیت درباره عوارض بلندمدت این ویروس صحبت کرد و مطالعات اندک فعلی بروز عوارض جدی در عملکرد جنسی را نشان نمی دهند. اما از آنجا که گیرنده هایی که ویروس از آنها برای ورود به سلول استفاده می کند، در سطح سلول های سازنده هورمون جنسی مردانه، یعنی تستوسترون نیز وجود دارند، این احتمال مطرح شده که ممکن است ابتلا به این ویروس عوارض ماندگاری بر عملکرد جنسی و تناسلی مردان داشته باشد.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، با اشاره به مطالعات انجام شده درباره ویروس های هم خانواده کرونا، مانند سارس، گفت: یکی از عوارض ابتلا به این ویروس ها تب شدید است. افزایش دمای بدن می تواند باعث آسیب به سلول های هورمون ساز و اسپرم ساز بیضه ها شود، اما این آسیب معمولاً ماندگار نیست و طی چند ماه برطرف می شود. اما، اگر ابتلا به این ویروس ها باعث ایجاد التهاب در بیضه شود، آثار مخرب آن طولانی مدت خواهد بود.

آراسته ادامه داد: البته باید دوباره یادآوری کنم که این فرضیات حاصل تعمیم مطالعات انجام شده درباره ویروس های مشابه است و هنوز درباره عوارض بلندمدت این ویروس مطالعات جامع و گسترده انجام نشده است.

وی با اشاره به عوارض روانی شیوع کرونا، افزود: اپیدمی و سپس پاندمی کرونا و انتشار خبرهای مربوط به بیماری کووید ۱۹ موجب بروز ترس و اضطراب در افراد شده است. استرس و فشار عصبی نیز می تواند باعث اختلال در عملکرد جنسی شود. بنابراین، باید به این جنبه از شیوع بیماری نیز توجه کرد. استرس و اضطراب ناشی از اخبار بد، ترس از ابتلای خود و خانواده به این ویروس، تغییر در الگوی زندگی و روابط معمول و نگرانی از آینده عوامل استرس زایی هستند که می توانند باعث کاهش میل جنسی و اختلال در عملکرد جنسی شوند.

آراسته، بر اهمیت رعایت پروتکل های بهداشتی تأکید کرد و گفت: بسیار مهم است که همه ما اصول بهداشتی مربوط به جلوگیری از انتقال ویروس کرونا، مانند شسشتوی دقیق و منظم دست ها، حفظ فاصله اجتماعی و خودداری از ترددها و گردهم آیی های غیرضروری را رعایت کنیم.

این متخصص اورولوژی افزود: بازگشت به کار و شروع مجدد فعالیت واحدهای تجاری و خدماتی نباید باعث بی توجهی ما به موازین بهداشتی شود، زیرا خطر ابتلا به این ویروس همچنان به صورت جدی وجود دارد. بنابراین، بیش از هر چیز، باید با رعایت پروتکل های بهداشتی به خودمان کمک کنیم که از ابتلا به این ویروس و عوارض احتمالی آن در امان بمانیم.

کلید واژه :

ویروس کرونا

،

عملکرد جنسی مردان

،

استرس و افسردگی

ثبت نظرات
captcha