کد خبر : ۳۴۷۴۸۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بهترین برنامه غذایی برای مبارزه با کم خونی

برنامه رژیم غذایی کم خونی باید تعادل سالمی از غذا های سرشار از آهن، مانند سبزیجات پهن برگ، گوشت بدون چربی، آجیل و دانه ها و غلات صبحانه غنی شده را شامل شود. همچنین شامل غذا هایی شود که باعث بهبود جذب آهن در بدن شود و البته باید از خوردن غذا هایی که ممکن است در این فرآیند تداخل داشته باشند اجتناب شود.

بهترین برنامه غذایی برای مبارزه با کم خونی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، برنامه رژیم غذایی کم خونی باید تعادل سالمی از غذا های سرشار از آهن، مانند سبزیجات پهن برگ، گوشت بدون چربی، آجیل و دانه ها و غلات صبحانه غنی شده را شامل شود. همچنین شامل غذا هایی شود که باعث بهبود جذب آهن در بدن شود و البته باید از خوردن غذا هایی که ممکن است در این فرآیند تداخل داشته باشند اجتناب شود.

کم خونی زمانی رخ می دهد که بدن گلبول های قرمز کافی نداشته باشد. در بعضی موارد بدن تعداد کافی از این سلول ها را تولید نمی کند. در برخی دیگر از موارد نیز، کم خونی ناشی از یک مشکل اساسی بهداشتی است، مانند بیماری ای که سلول های قرمز خون را از بین می برد. از دست دادن قابل توجه خون نیز می تواند باعث کم خونی شود.

فرد مبتلا به کم خونی ممکن است از اضافه کردن غذا های غنی از آهن به رژیم غذایی سود ببرد. همچنین، برخی غذا ها می توانند به بدن در جذب آهن کمک کنند، در حالی که سایرین می توانند این روند را مسدود کرده و کم خونی را بدتر کنند. چه چیزی باعث کم خونی می شود؟ خوردن غذا های غنی از آهن برای فرد مبتلا به کم خونی مفید خواهد بود.

کم خونی می تواند از عوامل بسیاری ناشی شود، از جمله:

_کمبود آهن در رژیم غذایی

_قاعدگی سنگین

_کمبود فولات یا ویتامین B-۱۲ در رژیم غذایی

_خونریزی در معده و روده نیز می تواند باعث کم خونی شود

_. این نوع خونریزی گاهی عارضه جانبی دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی است. یا ممکن است ناشی از این موارد باشد:
زخم ها
تورم در روده بزرگ یا مری
سرطان های خاص

_افرادی که باردار هستند با خطر ابتلا به کم خونی و فقر آهن مواجهند

میزان توصیه شده روزانه دریافت آهن به سن و جنس فرد بستگی دارد. کودک کم سن تر از ۶ ماه فقط روزانه به ۰.۲۷ میلی گرم آهن (میلی گرم) آهن نیاز دارد، در حالی که یک مرد ۱۹ تا ۵۰ ساله در روز به ۸ میلی گرم نیاز دارد و یک زن در همان محدوده سنی به ۱۸ میلی گرم آهن در روز نیاز دارد. در دوران بارداری فرد باید میزان مصرف روزانه آهن خود را به ۲۷ میلی گرم افزایش دهد.

اضافه کردن غذا های غنی از آهن به رژیم غذایی می تواند به درمان کم خونی کمک کند. پزشک می تواند در مورد انواع مواد غذایی برای افزایش جذب آهن استفاده کند. بهترین رژیم برای فرد مبتلا به کم خونی شامل مقدار زیادی غذای سرشار از آهن و سایر مواد غذایی است که به بدن در جذب آهن کمک می کنند. همچنین فرد باید از غذا هایی آگاه باشد که می تواند جذب آهن را مهار کند.

دانه کدو تنبل منبع عالی آهن است. بسیاری از غذا ها حاوی آهن زیادی هستند. ممکن است فرد به راحتی ترکیب آن ها را تهیه کرده و وعده های غذایی مفید و خوشمزه ای را فراهم کند که به تقویت جذب آهن کمک می کند.

اسفناج و سایر سبزیجات تیره و پهن برگ نیز دارای آهن فراوانی هستند. میوه های خانواده مرکبات، فلفل قرمز و زرد و کلم بروکلی نیز در تامین آهن نقشی پررنگ ایفا می کند. با این حال، برخی از سبزیجات برگدار تیره حاوی اگزالات نیز هستند که می توانند مانع از جذب آهن شوند. به جای اینکه فقط به سبزیجات تکیه کنید باید به ترکیبی از مواد دارای آهن تکیه کنید.

آجیل و دانه هایی مانند دانه کدو تنبل، بادام هندی، پسته، دانه های آفتابگردان، گوشت و ماهی، گوشت گاو، گوشت بره، جگر، صدف خوراکی، میگو، ساردین، ماهی تن، ماهی سالمون، زینک، محصولات لبنی، شیر خام، ماست، پنیر، لوبیا و نخود، سویا، لوبیا چیتی، لوبیای سیاه، نخود فرنگی نیز دارای مقادیر زیادی آهن هستند.

بهترین راه برای افزودن آهن به رژیم غذایی، خوردن غذا های بیشتر سرشار از آهن است. با این حال، استراتژی های زیر می تواند میزان آهن بدن فرد را به حداکثر برساند:

_از نوشیدن چای یا قهوه با وعده های غذایی خودداری کنید

_از خوردن غذا های سرشار از کلسیم با غذا های سرشار از آهن خودداری کنید

_خوردن غذا های سرشار از آهن در کنار غذا های سرشار از ویتامین C. را افزایش دهید

_با ماهیتابه چدنی آشپزی کنید

_غذا ها را بیش از حد لازم نپزید

کلید واژه :

برنامه غذایی

،

مبارزه با کم خونی

،

کم خونی

ثبت نظرات
captcha