کد خبر : ۳۴۷۴۶۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

رشد جهانی انرژی بادی و خورشیدی مقهور کرونا شد

آژانس بین المللی انرژی (IEA) در گزارش جدیدی پیش بینی کرد که رشد ظرفیت نیروی بادی و خورشیدی جهانی در سال ۲۰۲۰ به دلیل بحران شیوع ویروس کرونا کمتر از برآورد قبلی خواهد بود.

رشد جهانی انرژی بادی و خورشیدی مقهور کرونا شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، آژانس بین المللی انرژی اکنون انتظار دارد مجموع ظرفیت نیروی بادی و خورشیدی جهانی ۱۴۳ گیگاوات در سال ۲۰۲۰ رشد کند که ۲۶ گیگاوات کمتر از میزان برآورد شده در گزارش اکتبر این سازمان است و برآورد رشد ظرفیت تقریبا ۱۶ گیگاوات برای خورشیدی و ۱۰ گیگاوات برای بادی کمتر است.

طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی، بحران بیماری کووید ۱۹ به رشد ظرفیت نیروی تجدیدپذیر جهانی لطمه زده اما آن را متوقف نکرده است.

پتانسیل رشد تجدیدپذیرها در اروپا مشمول بزرگترین بازبینی قرار گرفته اند و رشد آنها اکنون ۲۲ گیگاوات در مقایسه با ۳۵ گیگاوات در اکتبر پیش بینی می شود.

جیل دیکسون، مدیرعامل شرکت "ویند یوروپ" هفته گذشته در مصاحبه با پایگاه خبری "اس اند پی پلاتس" اظهار کرده بود که انتظار دارد امسال ۱۲ گیگاوات ظرفیت بادی جدید اضافه شود که حدود ۳۰ درصد پایین تر از پیش بینی پیش از بحران ویروس کرونا است.

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده است که در سال آینده رشد نیروی تجدیدپذیر به سطحی که در سال ۲۰۱۹ رسیده بود، بهبود پیدا خواهد کرد.

اما با وجود این بهبود پیش بینی شده، مجموع رشد سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ حدود ۱۰ درصد کمتر از میزانی خواهد بود که آژانس بین المللی انرژی پیش از شیوع ویروس کرونا پیش بینی کرده بود زیرا همه بازارها بجز آمریکا تحت تاثیر این بحران قرار گرفته اند و تنها در آمریکا سرمایه گذاران برای تکمیل پروژه ها پیش از اتمام مشوقهای مالیاتی شتافته اند.

فاتح بیرول، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اظهار کرد: انعطاف پذیری نیروی تجدیدپذیر در برابر تاثیر بحران کووید ۱۹ خبر خوبی است اما نمی توان به شکل قطعی مطمئن بود.

بر اساس گزارش پلاتس، "اس اند پی گلوبال پلاتس آنالیتیکس" دورنمای رشد انرژی خورشیدی و بادی جهانی را از برآوردی که در فوریه داشت به میزان ۱۲ گیگاوات کاهش داده و اکنون حدود ۱۶۰ گیگاوات برآورد می کند.

کلید واژه :

انرژی بادی

،

خورشیدی

،

کرونا

ثبت نظرات
captcha