کد خبر : ۳۴۷۴۵۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نقص فنی علت سقوط هواپیمای مسافربری پاکستانی اعلام شد

سازمان هوانوردی پاکستان در تازه ترین گزارش خود از کار افتادن موتور،بازنشدن چرخ ها و نقص فنی را عامل سقوط هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی کشوری پاکستان…

نقص فنی علت سقوط هواپیمای مسافربری پاکستانی اعلام شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش رسانه های پاکستانی به نقل از منابع رسمی در سازمان هوانوردی این کشور (CAA) ، هواپیمای مسافربری ایرباس ۳۲۰ با شماره پرواز ۸۳۰۳ که از شهر لاهور راهی کراچی در جنوب این کشور شده بود، تنها در فاصله یک دقیقه ای از باند فرودگاه دچار آتش سوزی شده و در شهرک مسکونی نزدیک فرودگاه سقوط کرد. 

منابع آگاه در پاکستان از احتمال جان باختن سرنشین ها و خدمه این هواپیما خبر می دهند اما تاکنون اظهارات رسمی در این خصوص اعلام نشده است. 

احتمال زنده ماندن برخی از مسافران

لحظاتی پیش شبکه های خبری پاکستان گزارش دادند رئیس بانک پنجاب که یکی از سرنشینان هواپیمای حادثه دیده در کراچی بود، به شکل معجزه آسا زنده مانده و هم اکنون در بیمارستان در شرایط پایدار بسر می برد. 

برخی از شاهدان عینی از محل حادثه به خبرنگاران گفتند: بخش انتهای بدنه هواپیما اولین برخورد آن با زمین بوده و پس از آن تیم های امداد ونجات پیش بینی می کنند که برخی از سرنشینان این هواپیما که در قسمت جلوی هواپیمای بودند، احتمال زنده بودن آنان زیاد است.

«عمران خان» نخست وزیر پاکستان با ابراز تاسف عمیق نسبت به سقوط هواپیمای مسافربری این کشور در کراچی، دستور فوری بررسی و دریافت علل این حادثه را به مدیراجرایی سازمان هواپیمایی کشوری ابلاغ کرد. 

شبکه های خبری پاکستان با پخش آخرین تبادل پیام میان خلبان هواپیمای ایرباس ۳۲۰ و برج مراقبت در کراچی، اعلام کردند: از کار افتادن موتور هواپیما، باز نشدن چرخ ها و آتش سوزی از دلایل حادثه امروز به نظر می رسد. 

گزارش ها حاکی از آتش سوزی در محل سقوط هواپیما در شهرک مسکونی و بیرون آورن برخی از اجساد از زیر آوار است. 

گفتنی است که شیوع ویروس کرونا منجر به متوقف شدن عملیات پروازهای داخلی و خارجی پاکستان شده بود اما این کشور یک هفته پیش پروازهای محدود داخلی را دوباره از سرگرفت. 

مقام های عالی رتبه سیاسی و نظامی، رهبران احزاب و روسای پارلمان این کشور در پیام های جداگانه ای، حادثه سقوط هواپیمای مسافربری و تلفات جانی را به مردم و خانواده قربانیان تسلیت گفتند. 

چهاردهم آذرماه ۱۳۹۵ یک فروند هواپیمای مسافربری ای تی آر پاکستان با بیش از ۴۰ سرنشین و خدمه در منطقه چیترال در شمال غرب این کشور سقوط کرد و تمامی سرنشینان آن کشته شدند. 

دوم اردیبهشت ۱۳۹۱ نیز یک فروند هواپیمای مسافربری کراچی را به مقصد اسلام آباد ترک کرد اما تنها در ۲۵ کیلومتری فرودگاه بین المللی شهید بی نظیر بوتو اسلام آباد به همراه ۱۲۷ سرنشین سقوط کرد. 

تیرماه ۱۳۸۹ هواپیمای شرکت خصوصی "ایر بلو" پاکستان در منطقه مارگالا اسلام آباد سقوط کرد که در این سانحه نیز ۱۲۱ سرنشین و خدمه این هواپیما کشته شدند. 

** نگاهی به سوانح هوایی پاکستان طی پنجاه سال گذشته

پس سقوط دو فروند هواپیمای مسافربری و باری ایلوشن در تیرماه و آذرماه ۱۳۸۹ در شهرهای اسلام آباد و کراچی که به کشته شدن ۱۳۲ تن منجر شد، سیزدهمین سانحه هوایی طی پنجاه سال گذشته در پاکستان رقم خورد. 

*نگاهی به تاریخ سوانح هوایی در پاکستان
- ۲۰ می ۱۹۶۵/ ۳۰ اردیبشهت ۱۳۴۴، سقوط بویینگ ۷۰۷ متعلق به شرکت هوایی دولتی پاکستان (پی. آی. ای) در فرودگاه قاهره با ۱۲۴ کشته. 

- ۶ آگوست ۱۹۷۰/ ۱۵ مرداد ۱۳۴۹، سقوط فوکر اف۲۷ متعلق به شرکت هوایی پی. آی. ای در اسلام آباد با ۳۰ کشته. 

- ۸ دسامبر ۱۹۷۲/ ۱۷ آذر ۱۳۵۱، سقوط فوکر اف. ۲۷ متعلق به شرکت هوایی پی. آی. ای در راولپندی با ۲۶ کشته. 

- ۲۶ نوامبر ۱۹۷۹/ ۵ آذر ۱۳۵۸، سقوط بویینگ ۷۰۷ متعلق به شرکت هوایی پی. آی. ای حامل حجاج پاکستانی در فرودگاه جده با ۱۵۶ کشته. 

- ۲۳ اکتبر ۱۹۸۶/ اول آبان ۱۳۶۵، سقوط فوکر اف۲۷ متعلق به شرکت هوایی پی. آی. ای در پیشاور با ۱۳ کشته. 

- ۱۷ آگوست ۱۹۸۸/۲۶ مرداد ۱۳۶۷، سقوط هواپیمای نظامی سی۱۳۰ آمریکایی در بهاولپور پنجاب با ۳۲ کشته از جمله ژنرال ضیاء الحق حاکم نظامی وقت پاکستان و سفیر اسبق آمریکا در اسلام آباد

- ۲۵ آگوست ۱۹۸۹/ ۳ شهریور ۱۳۶۸، سقوط فوکر اف۲۷ متعلق به شرکت هوایی پی. آی. ای در شهر گیلگیت در شمال این کشور با ۵۴ کشته. 

- ۲۸ سپتامبر ۱۹۹۲/ ۶ مهر ۱۳۷۱، سقوط ایرباس ای -۳۰۰ در کاتاماندو پایتخت نپال با ۱۶۷ کشته. 

- ۱۹ فوریه ۲۰۰۳/ ۳۰ بهمن ۱۳۸۱، سقوط فوکر اف۲۷ متعلق به شرکت هوایی پی. آی. ای در منطقه کوهات در شمال غرب این کشور با ۱۷ کشته از جمله ژنرال مصحف علی فرمانده وقت نیروی هوایی پاکستان و همسرش. 

- ۲۴ فوریه ۲۰۰۳/ ۵ اسفند ۱۳۸۱، سقوط هواپیمای خصوصی سیسنا بی-۴۰۲ در دریای عرب نزدیک کراچی پاکستان با ۹ کشته. 

-۱۰ جولای ۲۰۰۶/ ۱۹ تیر ۱۳۸۵ سقوط فوکر اف۲۷ متعلق به شرکت هوایی پی. آی. ای با ۴۱ کشته. 

کلید واژه :

نقص فنی

،

سقوط هواپیمای مسافربری پاکستانی

ثبت نظرات
captcha